Kdo bo novi lastnik štorske jeklarne?
Gospodarstvo
Tipografija

Od petih podjetij in skladov, ki naj bi se spomladi zanimali za nakup družbe Štore Steel, je ostal le še en ponudnik. Za koga gre, v Štorah še ne morejo oziroma ne smejo razkriti, uradno je znano le, da mora do konca oktobra oddati zavezujočo ponudbo. Poslovanje jeklarne tudi letos ni najboljše. Prodala je še manj izdelkov kot lani, a bo po napovedih glavnega direktorja Janija Jurkoška končni izid ponovno pozitiven. Lani je imela 2,7 milijona evrov izgube. Družbo bo ob že sicer visokih stroških proizvodnje »udaril« še nov način obračunavanja omrežnine. Strošek zanjo naj bi na leto znašal kar 2 milijona evrov več.

Jani Jurkošek je že pred poletjem povedal, da si v družbi do konca leta ne obetajo nič dobrega. V prvem trimesečju so ustvarili dobre rezultate, celo boljše, kot so upali, povpraševanje po njihovih jeklih pa je bilo že v drugem tromesečju slabše od pričakovanega.Zaradi recesije v avtomobilski industriji, ki je njihov največji kupec, je potreb po jeklih, kakršna proizvajajo, letos še manj kot prejšnja leta. Lani so prodali 131.600 ton jekla, kar je 10 tisoč ton manj kot predlani in tudi manj kot leta 2021. Letošnja količinska prodaja bo od lanske slabša za 15 odstotkov, napoveduje Jurkošek, in bo znašala približno 120 tisoč ton. Z izjemo v letu 2020, ko je znašala 112 tisoč ton, bo to najslabša prodaja v zadnjih desetih letih.

»Trgi so mrtvi,« pravi Jani Jurkošek. »Najbolj je upadlo povpraševanje proizvajalcev gospodarskih vozil. Že lani je celotna jeklarska industrija v Evropi prodala manj jekla, celo manj kot leta 2009, ko je po finančnem zlomu ameriškega trga gospodarstvo zašlo v hudo recesijo. Letos so razmere še slabše, naši dejavnosti res ne gre dobro.« Zaskrbljujoče je, ker se Nemčija sooča z vedno večjo krizo v avtomobilski industriji, nemški trg pa je za Štore Steel zelo pomemben, saj tam ustvari četrtino svojih prihodkov.

Letos spet dobiček

Finančnih načrtov, ki so jih imeli za letos, v Štorah ne bodo mogli uresničiti. Prihodkov od prodaje bo po Jurkoškovi oceni 15 odstotkov manj kot lani, ko so znašali 152 milijonov evrov in so bili od predlanskih nižji za petino. Bodo pa spet poslovali z dobičkom, ki bo neznaten. »Upam, da bo vsaj tako imenovana pozitivna ničla,« pravi Jurkošek. Leta 2022 je jeklarna, ki je druga največja v Sloveniji, imela 10,5 milijona evrov čistega dobička, lani je zabeležila izgubo v višini 2,7 milijona evrov. Razlog za izgubo so bili poleg slabše prodaje tudi visoki stroški za energente. (Foto: arhiv Štore Steel)

Članek si lahko v celoti preberete v tiskani izdaji Novega tednika, 10.oktober 2024!

 
 

Sledite nam