Novi tednik
© 2025 NT&RC, d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Satelitski urgentni center le na papirju


Tina Strmčnik
16. 5. 2023, 03.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

  Prejšnja vlada je Šmarje pri Jelšah, kjer je tudi sedež zdravstvenega doma, ki skrbi za oskrbo prebivalcev šestih občin Obsotelja in Kozjanskega, določila kot kraj enega od predvidenih satelitskih urgentnih centrov po državi. Takrat je bilo predstavljeno, da gre za nujen projekt, zato je šmarska občina za možnost njegovega umeščanja v prostor namenila že več kot pol milijona evrov javnega denarja. »Ideja je očitno obstala nekje na ministrstvu,« zdaj pravi šmarski župan, ki je prepričan, da 38 tisoč prebivalcev Obsotelja in Kozjanskega satelitski urgentni center nujno potrebuje.  

1684132697_mestinje_014.jpg
Arhiv NTRC

Po besedah šmarskega župana Matije Čakša je bil sestanek s predstavniki zdravstvenega ministrstva in direktorata za zdravstveno varstvo že petkrat prestavljen. V začetku maja je srečanje vendarle bilo, a predstavniki občinske uprave niso dobili jasnih odgovorov. »Odkupili smo zemljišče v Mestinju, za center imamo izdelane tri idejne načrte, občinski prostorski načrt je v postopku spreminjanja. Če bi dobili zeleno luč, bi lahko v nekaj mesecih pridobili gradbeno dovoljenje. Na potezi je ministrstvo, da nam pove, kako naprej,« je dejal Čakš.

Vprašanji o tem, kaj se dogaja z načrtom vzpostavitve satelitskega urgentnega centra Šmarje pri Jelšah in ali je njegova gradnja še predvidena, smo naslovili na zdravstveno ministrstvo. Zanimalo nas je še, zakaj občina ne dobi jasnih odgovorov, čeprav je za zemljišče in dokumentacijo namenila že več kot pol milijona evrov. Konkretnih odgovorov nismo dobili.

Izpolnjevanje kadrovskih pogojev

V službi za odnose z javnostmi omenjenega ministrstva so zapisali, da Zakon o zagotavljanju finančnih sredstev za investicije v slovensko zdravstvo do leta 2031 za primarno raven predvideva 200 milijonov evrov. Od tega bo približno 20 odstotkov namenjenih za naložbe v področje nujne medicinske pomoči na primarni ravni, kamor spadajo tudi vlaganja v satelitske urgentne centre in opremo. »Osnovne podlage za opremo in investicijo v satelitske urgentne centre (SUC) so določene v posebnem pravilniku. Ko bo v okviru prenove sistema nujne medicinske pomoči določena jasna vsebina dela v SUC, bodo smernice ustrezno nadgrajene. S tem želimo poenotiti pogoje za delo in izvajanje storitev vseh izvajalcev, ki bodo po prenovi mreže organizirali službo nujne medicinske pomoči v lokalnem in širšem okolju v obliki SUC.« Na podlagi tega bodo vsi zavodi, kjer bo prepoznana potreba po SUC, pozvani k pripravi ustrezne dokumentacije, ki bo omogočila pridobitev državnega financiranja gradnje centrov.

V službi za odnose z javnostmi so še dodali, da so območja, kjer bi glede na nekatere geografske in demografske kriterije potrebovali SUC, že prepoznana. Vendar bodo izvajalci morali ob tem izpolnjevati tudi ustrezne kadrovske pogoje, ki bodo zagotavljali delovanje centrov. »Izvajalci nujne medicinske pomoči v desetih krajih po državi že imajo financiran program Triaža v SUC. To pomeni, da je tam v dežurstvu stalno prisotna dodatna diplomirana medicinska sestra. Zdravstveni dom kljub morebitnemu izvozu mobilnih enot in zdravnika na teren ostane vedno odprt za bolnike, ki potrebujejo zdravstveno obravnavo.«

Foto: SHERPA

Preberite več v Novem tedniku

sun-bright

Trenutno

13 °C

Jasno

torek, 29. 4

Delno oblačno

8 / 22 °C cloud-sun

sreda, 30. 4

Jasno

8 / 22 °C sun-bright

četrtek, 1. 5

Jasno

9 / 23 °C sun-bright

7-dnevni obeti


© 2025 NT&RC, d.o.o.

Vse pravice pridržane.