Več otrok in več prostorskih stisk
Velenjske osnovne šole letos obiskuje 36 več učencev kot lani, malo manj je prvošolcev. Več otrok je vpisanih tudi v program predšolske vzgoje. Ker število otrok tako v vrtcih kot v osnovnih šolah zadnja leta nenehno raste, se v Velenju marsikje že soočajo s prostorsko stisko. Za zdaj vse težave še uspešno rešujejo, tudi tako, da nekateri zavodi delujejo na več lokacijah v mestu. Velenjčani se nadejajo, da bodo v prihodnjih nekaj letih z dozidavami uspeli zagotoviti še boljše pogoje za delo.

Kot je na zadnjem srečanju z novinarji pred začetkom šolskega leta v začetku tedna zagotovil župan Mestne občine Velenje Peter Dermol, so vsi javni izobraževalno-varstveni zavodi pripravljeni na nove izzive, ki jih prinaša kot kaže še eno s »korono« obarvano šolsko leto. A kot je poudaril, imajo zdaj vsi veliko več izkušenj kot pred letom. »V to šolsko leto vstopamo optimistično, z veliko novimi znanji in izkušnjami,« je dejal Dermol. »Koronakriza je zelo bogata izkušnja. Resda negativna, a bogata. Prepričan sem, da bomo v naši lokalni skupnosti zagotovili čim bolj normalne pogoje, da se bodo naši otroci in mladi v institucijah počutili čim bolj domače in prijetno ter da bodo, kar je tudi najbolj pomembno, pridobili in osvojili tudi največ veščin, ki jih posamezna institucija otrokom lahko daje.«
Ob tem je nakazal željo, da bi vodstva šol čim bolj sledila tudi navodilom države, četudi se vsi z vsemi ukrepi ne strinjajo.
V Velenju so še več pozornosti kot sicer namenili tudi preventivi v cestnem prometu. Že ob koncu poletnih počitnic so se v sodelovanju z Zavodom Varna pot lotili novega inovativnega projekta in na posameznih delih v mestu prehode zarisali v 3D-obliki. »Tako smo že pred prvim šolskim dnem voznike opozorili, da se bodo na ceste kmalu spet v večjem številu vrnili otroci,« je pojasnil župan.
Ohranjajo podružnice
Velenjske osnovne šole bo letos obiskovalo 3.248 učencev, kar je 36 več kot lani. Prvič bo v šolo zakorakalo 345 prvošolcev, lani jih je bilo 369.
Zaradi povečanega vpisa so morali štiri vrtčevske oddelke, ki so do zdaj gostovali v prostorih osnovnih šol, »izseliti« in jim poiskati nove prostore. »Investicije tako v vrtcih kot osnovnih šolah bodo v prihodnjih letih nujne,« je ob tem opozoril Dermol. Izpostavil je še, da se občina trudi zagotavljati in ohranjati pouk tudi v podružničnih šolah. »Skoraj vsaka šola ima tudi podružnico. Tako skušamo zagotavljati izobraževalne procese tudi na obrobju, vesel sem, da sledimo potrebam tudi v neurbanih delih naše občine.«
Dermol je spomnil tudi na to, da mora občina zagotavljati tudi varne prevoze šolarjev iz odročnejših predelov. Kot je povedal, je velenjska občina v letošnjem proračunu za šolske prevoze namenila približno pol milijona evrov, za dodatne dejavnosti v osnovnih šolah 190.560 evrov in za tekoče materialne stroške 329 tisoč evrov.
Čakajo na prizidek
123 otrok, od tega 56 v posebnem programu vzgoje in izobraževanja ter 67 učencev v nižjemu izobraževalnemu standardu, letos obiskuje Center za vzgojo, izobraževanje in usposabljanje Velenje, ki je ena večjih šol s prilagojenim programom v Sloveniji. Šolska vrata tega centra, ki deluje na treh lokacijah v Velenju, je v novem šolskem letu prvič prestopilo 13 učencev.
Po besedah ravnatelja centra Aleksandra Vališerja se že nekaj let soočajo s prostorsko stisko. Zato sta v načrtu gradnja prizidka in celovita obnova, ki naj bi se začeli v šolskem letu 2022/23. Vrednost naložbe je ocenjena na 1,6 milijona evrov, 650 tisoč evrov bo prispevala država. Ker velenjska občina sama milijona ne bo mogla zagotoviti, bo skušala k sodelovanju pritegniti vse občine Saša regije.
V vrtcu prostor za vse
V vrtce so v novem vrtčevskem letu vključeni vsi otroci, katerih starši so izrazili zanimanje za vrtčevsko varstvo. Vrtec Velenje je na podlagi vpisa, potreb in želja staršev otroke razporedil v 85 oddelkov dnevnega programa na 17 lokacijah. »Zavedamo se, da bodo nekateri starši otroke vpisovali tudi še med letom. Tudi za te bomo poskrbeli. A je naša predšolska vzgoja pod zelo velikim pritiskom,« pravi župan, ki je povedal, da občina letno za vrtce nameni več kot 10 odstotkov proračuna. »To je naložba v naše otroke, v našo prihodnost,« je še dejal in zagotovil, da bodo denar vsaj za najnujnejše zagotavljali tudi v prihodnje.
Kot je povedal Marko Pritržnik, vodja Urada za družbene dejavnosti, je občina letos izvedla večje investicijsko delo v vrtčevski enoti Tinkara, in sicer obnovo dotrajanih sanitarij v vrednosti 180 tisoč evrov. Za pripravo dokumentacije za začetek dozidave enote Najdihojca, ki je načrtovana za prihodnje leto, bo občina namenila malo manj kot 52 tisoč evrov.
Ena od pomembnih pridobitev bo prenovljeno, večje in bogato opremljeno športno igrišče med Osnovno šolo Mihe Pintarja Toleda in Centerom za vzgojo, izobraževanje in usposabljanje Velenje, ki ga bodo uporabljali učenci obeh šol, a tudi občani.
Že osmo leto zapored je velenjska občina vsem učencem velenjskih osnovnih in srednjih šol ob začetku novega šolskega leta podarila zvezke. Na prvi šolski dan je tako skoraj 5 tisoč učencev in dijakov prejelo več kot 22 tisoč zvezkov, za kar je občina namenila 16.580 evrov. (Foto: MOV)
Preberite več v Novem tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se