Novi tednik
© 2025 NT&RC, d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Zgodba polzelske lastovke bo domovala v muzeju


Špela Ožir
17. 2. 2021, 12.22
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Ste vedeli, da je bilo eno od Bondovih deklet model za polzelske nogavice? Ali da je svoj čas v tovarni delovala celo fotografska sekcija? Takšne in drugačne zanimivosti bodo med drugim svoje mesto našle v novem muzeju nogavičastega, ki bo posvečen več kot osemdesetletni zgodovini tovarne nogavic. Marsikdo namreč Polzelo pozna prav po nogavicah in njenem zaščitnem znaku – lastovki. Da ta pomemben del tega spodnjesavinjskega kraja ne bi počasi potonil v pozabo, so se v Ticu Polzela odločili, da bodo začeli zbirati gradivo in spomine o delovanju te nekoč pomembne tovarne, ki je v najboljših časih zaposlovala skoraj 1.400 ljudi.

1613564418_tovarna_polzela.jpg
Arhiv NTRC

Muzej nogavičarstva, ki naj bi vrata odprl prihodnje leto, bo v nekdanjem kmetijskem skladišču v bližini gradu Komenda. Občina Polzela je že odkupila zgradbo in nekaj reprezentativnih tovarniških strojev. »Smo v povsem začetnem delu zbiranja gradiva. Pogovarjamo se z ljudmi, ki so bili s tovarno močno povezani in nekaj vedo o njeni zgodovini ter delovanju,« pravi vodja Tic Polzela Damjan Jevšnik in dodaja, da so trenutno ukvarjajo z arhitekturnim in vsebinskim načrtovanjem.

Od avta do kajaka

Muzej, ki se bo razprostiral v dveh nadstropjih, bo razdeljen na dva zaokrožena vsebinska dela. V prvem sklopu bodo predstavili upravljavski vidik, kaj je tovarna izdelovala, kam je prodajala in po katerih izdelkih je bila najbolj prepoznavna. V ospredju drugega dela bodo zaposleni in njihovo doživljanje dela. Tovarna je bila namreč zelo vpeta v lokalno okolje in življenje Polzelanov. Z njeno pomočjo so gradili zgradbe, bdela je nad počitniškimi nastanitvami v Piranu in Bohinju ter kasneje še v Čateških Toplicah. Organizirala je izlete in zagotavljala pestro društveno življenje. Društvo ljudske tehnike je imelo fotosekcijo, medtem ko s imeli gasilci svoje gasilsko društvo. Marsikateri zaposleni se je v njej naučil voziti avto. Razpolagala je namreč z vozilom za učenje vožnje. Delavci so si dni celo nemalokrat popestrili z vožnjo s kajaki po bližnji Strugi. »Prepričan sem, da se za vsem tem skriva ogromno zgodb. Vzorec vsega tega dogajanja bi radi predstavili v muzeju,« še pravi Jevšnik.

Na sodoben način

V mislih imajo sodoben muzejski center, ki ne bo obsegal zgolj panojske razstave, temveč želijo z vsebinami vplivati na vsa čutila obiskovalcev. »Velik izziv bo to dolgo obdobje in vse to gradivo predstaviti na zanimiv, sodoben način. Dandanes smo ljudje kar malo razvajeni. Vsebine moramo zato ponuditi v takšni obliki, da bodo pritegnile čim širši krog ljudi obiskovalce,« navaja vodja turističnoinformacijskega centra in dodaja, da želijo izbrskati širši javnosti neznane zanimivosti. Ena takšnih je zagotovo, da je bila svoj čas model za polzelske nogavice mis Avstrije, ki je v filmu nastopala kot Bondovo dekle. Ciljajo na široko občinstvo, tudi na tujce, ki potujejo mimo Polzele. »Nenazadnje so zelo pomembni tudi domačini, za katere si želimo, da bi se dobro počutili v tem centru in da bi bila to njihova zgodba.«

Ustvarila »pegice«

Leta 1927 je švicarski industrialec na Polzeli začel plesti prve nogavice in s tem nesluteno odprl skoraj devetdesetletno tradicijo tovarne nogavic z zaščitnim znakom Lastovka. Že pred drugo svetovno vojno je bilo zaposlenih 350 delavcev, ki so izdelali 1,8 milijona parov nogavic. V petdesetih letih je podjetje sledilo takratnim modnim smernicam in izdelalo prve nogavice iz umetne svile ter kasneje hlačne nogavice Peggy, ki so postale sinonim za kakovost hlačnih nogavic, ki jim je celo podarila ljubkovalno ime »pegice«. V tovarni je bilo največ zaposlenih leta 1990, in sicer 1.389.


© 2025 NT&RC, d.o.o.

Vse pravice pridržane.