© 2025 NT&RC, d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 3 min.

Bo v Tepanju satelitski urgentni center?


Barbara Furman
3. 7. 2025, 05.00
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Prebivalci Dravinjske doline želijo imeti nujno medicinsko pomoč bližje domu. Bo ministrstvo za zdravje ustreglo njihovi želji?

pult.JPG
Andraž Purg
Manjši satelitski urgentni centri bodo razbremenili pritisk na večje, ki delujejo pod okriljem bolnišnic.

V času, ko se slovenski zdravstveni sistem sooča z vedno večjimi pritiski zaradi naraščajočih potreb po bolj dostopni nujni medicinski pomoči, se je ministrstvo za zdravje odločilo za temeljito reorganizacijo področja nujne medicinske oskrbe. Načrtuje vzpostavitev mreže 15 satelitskih urgentnih centrov (SUC), ki bodo razbremenili obstoječe in izboljšali dostopnost nujne medicinske oskrbe na lokalni ravni. V krajih Dravinjske doline si prizadevajo, da bi država SUC zagotovila tudi v Tepanju – manjšem naselju med Slovenskimi Konjicami in Slovensko Bistrico, saj bi v njem lahko zagotavljali hitro in učinkovito zdravstveno oskrbo za približno 65 tisoč prebivalcev občin Slovenske Konjice, Zreče, Vitanje, Slovenska Bistrica, Poljčane, Makole in Oplotnica.

Prizadevanja za ureditev satelitskih oziroma manjših urgentnih centrov imajo dolgo brado, saj je pred približno desetimi leti takratna vlada sprejela prvi predlog lokacij prihodnjih satelitskih urgentnih centrov. A je predlog več let ostal v predalu.

darko ratajc 4.jpg
Andraž Purg
Konjiški župan Darko Ratajc ocenjuje, da bo preteklo še veliko vode do vzpostavitve prepotrebne mreže urgentnih centrov.

Bližje domu

Ministrstvo za zdravje je konec lanskega leta pripravilo nov predlog, v katerem je predvidelo 15 satelitskih urgentnih centrov. Po besedah ministrice za zdravje Valentine Prevolnik Rupnik bo uvedba satelitskih centrov omogočila takojšnjo nujno in kakovostno obravnavo bolnikov bližje njihovemu domu.

Ker je bilo v prvem predlogu predvideno, da bo SUC tudi v Slovenski Bistrici, v drugem predlogu pa je umaknjen s seznama, se je Občina Slovenske Konjice povezala z bistriško pri prizadevanjih, da bi s ministrstvo za zdravje skupaj prepričali, da satelitski urgentni center v krajih Dravinjske doline še kako potrebujejo.

»Sestankovali smo z državnim sekretarjem na ministrstvu za zdravje. Zavedamo se, da gre za zahteven in dolgotrajen projekt, ki bo najbrž uresničen šele čez nekaj let, a si je zanj vredno prizadevati,« poudarja konjiški župan Darko Ratajc.

Svetniška skupina Svoboda Slovenske Konjice je oblikovala pobudo, s katero je podprla prizadevanja za umestitev SUC v konjiško krajevno skupnost Tepanje.

mateja artič 2.jpg
Osebni arhiv
Mateja Artič Slemenšek, vodja svetniške skupine Svoboda v konjiškem občinskem svetu

V sodelovanju je moč

»Pobudo smo oblikovali zaradi odgovornosti, solidarnosti in skrbi za ljudi, saj mora biti nujna medicinska pomoč dostopna vsem ljudem,« je poudarila Mateja Artič Slemenšek, vodja konjiške svetniške skupine Svoboda, in pojasnila, da je bilo Tepanje na podlagi strokovnih analiz prepoznano kot najbolj primerna lokacija zaradi bližine avtoceste in zato, ker Tepanje leži na stičišču več občin.

Omenjeno pobudo so podprli župani občin Slovenske Konjice, Zreče in Vitanje. To je po besedah Mateje Artič Slemenšek jasen znak, da širša lokalna skupnost prepoznava pomen dostopne in kakovostne zdravstvene oskrbe. »Ureditev satelitskega urgentnega centra je v veliki meri odvisna od pravočasnega in usklajenega sodelovanja občin, saj nobena posamezna občina nima na voljo dovolj kadrovskih in finančnih virov za izvedbo tako zahtevnega projekta. Ključna bosta skupno načrtovanje ter pravočasna prijava na razpise ministrstva za zdravje za sofinanciranje gradnje manjšega urgentnega centra v Tepanju,« je dodala. Satelitski urgentni center v Tepanju naj bi pokrival občine Slovenske Konjice, Zreče, Vitanje, Slovenska Bistrica, Poljčane, Makole in Oplotnica.

dejan verhovšek.jpg
Osebni arhiv
Dejan Verhovšek, direktor Zdravstvenega doma Slovenske Konjice

Kaj zagotavlja SUC?

Kot je pojasnil mag. Dejan Verhovšek, direktor Zdravstvenega doma Slovenske Konjice, bo zdravstveno osebje v satelitskem urgentnem centru bolnikom zagotavljalo nujno medicinsko pomoč in osnovno diagnostiko ter nekatere terapevtske storitve. V omejenem obsegu bodo zagotavljali tudi rentgenske preiskave. Za opravljanje slednjih bodo potrebovali radiološke inženirje, ne pa tudi zdravnikov radiologov. Tudi drugi zdravniki bodo namreč ob dodatnem izobraževanju lahko opravljali rentgensko diagnostiko.

Ker specialistov urgentne medicine v naši državi primanjkuje, bi morala država po Verhovškovem mnenju zagotoviti pogoje za sistematično izobraževanje specialistov urgentne medicine.

Vzpostavitev SUC bo zagotovo vplivala na reorganizacijo trenutnih dežurnih mest v zdravstvenih domovih. »Ko se pogovarjamo o želeni umestitvi satelitskega urgentnega centra v Tepanju, pomeni, da bi bila nanj vezana zdravstvena domova v Slovenskih Konjicah in Slovenski Bistrici. Trenutno so v obeh zavodih organizirani dežurne ambulante, vozila urgentnega zdravnika in nujna reševalna vozila. Vsekakor to območje še kako potrebuje dobro organizirano urgentno službo, saj gre za razgiban teren z veliko prebivalci,« še poudarja direktor konjiškega zdravstvenega doma.


© 2025 NT&RC, d.o.o.

Vse pravice pridržane.