Nova izdaja knjige o zgodovini Celja
Dvanajst let po izidu knjige Celeia, Cilli, Celje, v kateri je zgodovinar mag. Damir Žerič, višji kustos v Pokrajinskem muzeju Celje, na jedrnat in pregleden način zajel zgodovino Celja, je izšla nova, dopolnjena izdaja. Avtor jo je predstavil včeraj popoldne v Barbarini dvorani Knežjega dvora.

Kot je dejal direktor muzeja Stane Rozman, je bil čas za novo izdajo, saj se je medtem v Celju zgodilo veliko stvari, med drugim so v njej zajete celo avgustovske poplave. Damir Žerič pa je povedal, da je vsebinsko dopolnil tudi ostala obdobja, zajeta v knjigi, zlasti se je v zadnjih letih z novimi arheološkimi najdbami nekoliko spremenilo vedenje o rimski Celeji. Drugi razlog za izid knjige pa je 700-letnica prve pisne omembe mesta kot trške naselbine. Spomladi je Pošta Slovenije na pobudo muzeja v počastitev tega jubileja že izdala posebno poštno znamko, zdaj bodo bralci lahko posegli še po knjigi, ki bo izšla še v angleškem jeziku.
Zanimivo vsebino dopolnjuje bogato slikovno gradivo. »Knjiga ima 16 strani več kot prva izdaja in približno 200 enot slikovnega gradiva, nekaj je prvič objavljenega,« je povedal avtor, ki je na naslovnici ohranil motiv s slike na steni kapele Žalostne mater božje v cerkvi sv. Danijela v Celju. Gre za motiv sv. Florijana, ki gasi Celje. Nastanek slike sega približno v leto 1780.
Cvetoča Celeja
Devet poglavij knjige zajema zgodovino mesta in omenja pomembne dogodke in ljudi od pradavnine do najnovejših časov. »Najstarejše arheološke najdbe kažejo, da je mogoče začetke prazgodovinske naselbine iskati na Miklavškem hribu, kjer je bilo odkrito gradišče iz starejše železne dobe s pripadajočimi grobišči na pobočju,« je povedal Žerič. Pred Rimljani so bili na tem območju prisotni Kelti, o čemer pričajo številne najdbe.
Drugo poglavje opisuje prvo zlato obdobje mesta, to je obstoj rimske Celeje, ki se je imenovala Minicipium Claudium Celeia. »Na vrhuncu moči sredi 2. stoletja je mesto, ki je imelo tlakovane ulice, javna kopališča … štelo 15 tisoč prebivalcev in to številko je ponovno doseglo šele v 20. stoletju.«
Ob tem je avtor opozoril na številne predstavitve rimskih ostalin »in situ«, torej na kraju najdbe, na kar so v Celju posebej ponosni. Sem sodijo starokrščanska krstilnica, Herkulov tempelj, ostanek rimske kopalnice v prostorih upravne enote, ohranjena kloaka v kleti knjižnice in razstavišče Mesto pod mestom. Posebej dragocen bo nov prostor, ki nastaja v kleti Stare grofije in kjer bodo predstavljene freske, najdene na stenah rimske vile.
Preberite več v Novem tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se