Peščica se v naravi še vedno vede vandalsko
Gozd marsikomu predstavlja prostor svobode, vendar ta svoboda ni neomejena. Čeprav to ni dovoljeno, se na primer ljudje na območju Obsotelja in Kozjanskega še vedno z motorji za kros vozijo po Boču, v okolici Dekmance in na delu Rudnice ter v Loki pri Žusmu. Po nedovoljen vožnji z avtomobili na neprimernih mestih izstopa Rudnica. Tam in na Boču se po brezpotjih radi vzpenjajo in spuščajo kolesarji, čeprav tega ne bi smeli. Marsikje je še vedno aktualna problematika odlaganja odpadkov. Na takšna neprimerna ravnanja sta v gozdnem prostoru in vplivnem območju Kozjanskega parka pred dnevi opozarjali dve nadzorni službi.

Predstavniki naravovarstvene nadzorne službe Kozjanskega parka in gozdarji slatinske krajevne enote Zavoda za gozdove Slovenije menijo, da je zadnji čas za dogovor o tem, kaj lastniki gozdov morajo in kaj obiskovalci gozdov smejo. »Prav naravovarstveni in gozdni nadzori so dobrodošli za to, da ljudem razložimo to mejo,« pojasnjuje vodja slatinske krajevne enote Zavoda za gozdove Slovenije Dušan Debenak.
Po njegovih besedah se namreč še vedno marsikje najdejo lastniki zemljišč, ki obiskovalcem prepovedujejo vstop v gozd, čeprav je po Zakonu o gozdovih dostop do gozda v Sloveniji pravica vsakega posameznika. To pomeni, da noben lastnik gozda ne sme na svojem zemljišču drugim prepovedati hoje, prehajanja in nabiranja plodov. Gozdarji neprimeren odnos do gozda in naravnega prostora opažajo tudi med obiskovalci. Medtem ko jih velika večina razume, kaj pomeni njihova pravica do prostega dostopa, je tudi nekaj izjem, ki se v gozdu vedejo kot vandali. »Med najhujše kršitve v naravnem okolju, ki jih težko preprečimo, sodijo vožnja z motornimi vozili – motorji za kros, štirikolesniki, sanmi. Zelo moteči so kolesarji, ki vozijo po brezpotjih. Problematični so obiskovalci gozda ali lastniki gozdov, ki v tem naravnem okolju v jame ali na kakšna druga mesta odmetavajo smeti, na primer gume ali gradbeni material,« je izpostavil vodja slatinske krajevne gozdarske enote. Nadzori, kot so jih gozdarji minulo soboto izvajali s sodelavci Kozjanskega parka, se mu zdijo izjemno koristni za to, da se napetosti med lastniki gozdov in obiskovalci ne bi še poglobile.
Foto: Toni Preskar
»Z našo prisotnostjo, tako, da se z ljudmi pogovarjamo in jih opozarjamo, smo kar uspešni pri preprečevanju neprimernega ravnanja in njegovega škodljivega vpliva na okolje, medtem ko ukrepi kaznovanja skorajda niso potrebni,« je povedal naravovarstveni nadzornik Peter Kunst iz Kozjanskega parku.
Preberite več v Novem tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se