© 2025 NT&RC, d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 3 min.

Vsiljena naložba pod krinko zelenega prehoda?


Barbara Furman
17. 7. 2025, 05.00
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Holding Slovenske elektrarne načrtuje postavitev plavajoče sončne elektrarne (PSE) na Družmirsko jezeru kljub nasprotovanjem stroke in predstavnikov civilnih iniciativ.

druzmirsko jezero.jpg
Andraž Purg
Med najbolj razočaranimi nad načrtovano postavitvijo PSE na Družmirsko jezero so ribiči.

V obdobju, ko se družba vedno bolj zaveda nujnosti prehoda na obnovljive vire energije, se v ospredje postavlja vprašanje, kako in kje jih zagotoviti. Holding Slovenske elektrarne vidi priložnost v umeščanju plavajoče sončne elektrarne (PSE) na Družmirsko jezero. Čeprav okoljevarstveniki in predstavniki civilnih iniciativ že dlje časa opozarjajo na številne negativne vplive na okolje, v HSE nadaljujejo prizadevanja in pričakujejo, da bo vlada še pred koncem letošnjega leta sprejela sklep o potrditvi najustreznejše rešitve za postavitev PSE na Družmirskem jezeru, kar bi vlagatelju omogočilo začetek pridobivanja potrebnih dovoljenj za njeno postavitev. V Šaleškem Eko gibanju so na nogah.

Kot so pojasnili v Holdingu Slovenske elektrarne (HSE), je projekt postavitve plavajoče sončne elektrarne (PSE) na Družmirskem jezeru v fazi pridobivanja mnenj od pristojnih služb za urejanje prostora. »Večina jih je že podala pozitivna mnenja za začetek postopku umeščanja PSE v prostor. Sledila bo javna razgrnitev z dvomesečno javno obravnavo, ko bodo predstavniki šoštanjske lokalne skupnosti lahko ponovno izrazili svoje mnenje,« pravijo v HSE.

IMG_8041.jpg
Andraž Purg
Plavajočo sončno elektrarno elektrarno naj bi postavili na polovici Družmirskega jezera.

Gre za vsiljeno naložbo?

Med najbolj glasnimi nasprotniki postavitve PSE na Družmirksme jezeru je Šaleško Eko gibanje, saj menijo, da bi prekrivanje vodne površine s fotonapetostnimi paneli negativno vplivalo na kakovost življenja v jezeru in ob njem, še posebej na vse, ki jezero uporabljajo za rekreacijske namene, kot so ribolov, veslanje, sprehodi, tek, kolesarjenje in druge dejavnosti v naravi. »PSE odločno nasprotujemo tudi zato, ker je država objekt na hitro in brez posveta s prebivalci Šaleške doline umestila v naše okolje,« poudarjajo in dodajajo, da je Družmirsko jezero biotsko bogato območje v regeneraciji. Uničiti ga z eksperimentom PSE, ki morda že čez nekaj let ne bo več smiseln, je neodgovorno.«

V Šaleškem Eko gibanju so prepričani, da gre za vsiljeno naložbo pod krinko zelenega prehoda. »Temelji na javnih sredstvih in ni podprta z jasnim poslovnim modelom. Je pa nujna zaradi načrtovane proizvodnje vodika, ki je sicer draga. Elektrika, proizvedena s pomočjo sonca, velja za zeleno energijo, posledično je z njo proizveden zeleni vodik.«

Župan ni imel časa

Ob tem so predstavniki Šaleškega Eko gibanja spomnili, da je Svet Občine Šoštanj novembra 2023 sprejel dokument razvojne vizije občine, ki temelji na turizmu. Šoštanjskega župana Borisa Goličnika smo prosili za komentar, vendar se na naše povabilo ni odzval, ker da je v stiski s časom zaradi obilice dela.

Na junijski seji šoštanjskega občinskega sveta so predstavniki HSE občinskim svetnikom podrobneje predstavili načrtovano postavitev PSE na Družmirskem jezeru. Ob tem so napovedali, da v naslednjih mesecih načrtujejo dodatna srečanja s predstavniki šoštanjskih krajevnih skupnosti, društev in civilnih iniciativ, saj želijo prisluhniti tudi njihovim predlogom. »Sicer že od začetka sodelujemo z lokalno skupnostjo in županom, saj smo z njima oblikovali koncept, ki upošteva njihove predloge in razvojne načrte, zlasti glede celovite ureditve obvodnega prostora jezera,« zatrjujejo predstavniki HSE.

boris goličnik.jpg
Andraž Purg
Župana Borisa Goličnika smo zaman prosili za izjavo.

Arogantni?

V Šaleškem Eko gibanju priznavajo, da komunikacija s HSE obstaja, a ne prinaša rezultatov. »Predstavniki vodstva se do nas vedejo arogantno in podcenjujoče, prav tako so njihove izjave pogosto zavajajoče in manipulativne. HSE je zanikal obstoj več kot 500 podpisov polnoletnih prebivalcev Šaleške doline, ki nasprotujejo postavitvi PSE, s katerimi smo napovedali stransko udeležbo v postopku sprejemanja državnega prostorskega načrtovanja umestitve PSE na Družmirsko jezero. Postopek vodi ministrstvo za naravne vire in prostor, ki je našo vlogo zavrnilo. Še več, ko je krajinska arhitektka predstavila strokovne razloge proti plavajoči sončni elektrarni, ji je HSE grozil s tožbo,« trdijo v Šaleškem Eko gibanju.

Tudi občinski svetniki molčijo

Pravijo še, da tudi ministru za okolje, podnebje in energijo Bojanu Kumru, čeprav je domačin, ne zaupajo več. Dal jim je javno zavezo, da bodo o projektu PSE odločali prebivalci Šaleške doline, zato se počutijo izigrane. Minister Kumer se ne odziva več na njihove pozive o zaustavitvi postopka.

»Župan Šoštanja Boris Goličnik se javni razpravi o pogojih in vplivih PSE na okolje izogiba. Občinski svetniki pa večinoma molčijo. Do zdaj so slišali samo obljube vlagatelja, o uničujočih posledicah za razvoj občine pa nič. V gradivu zadnje seje ni bilo omenjeno, da se bodo seje udeležili tudi predstavniki vodstva HSE in Teša. Ta točka je bila dodana dan sejo. Brez gradiva je svetnikom onemogočena temeljita priprava,« še opozarjajo v Šaleškem Eko gibanju.


© 2025 NT&RC, d.o.o.

Vse pravice pridržane.