O skoraj 160-milijonskih vlaganjih za zaščito pred poplavami
Minister Novak je z župani Savinjske doline spregovoril o ukrepih za zmanjševanje poplavne ogroženosti v porečju Savinje.

V dneh pred drugo obletnico uničujočih poplav, ki so avgusta 2023 spremenile podobo Savinjske doline, si je minister za naravne vire in prostor Jože Novak minuli teden ogledal doslej opravljena dela in se sestal z župani. Na dveh ločenih srečanjih z župani Spodnje in Zgornje Savinjske doline je s svojo ekipo med drugim predstavil skoraj 160 milijonov evrov vredne naložbe v porečje Savinje, ki so predvidene za letos in prihodnje leto, ter napredek pri pripravi državnih prostorskih načrtov. Jeseni naj bi bil javno razgrnjen načrt za Spodnjo Savinjsko dolino, direkcija za vode ob tem pripravlja tudi dva prostorska načrta za zgornji del porečja, kjer so prav tako predvideni številni zadrževalniki visokih vod.
V letu 2024 je bilo za sanacijske ukrepe v porečju Savinje namenjenih 20,8 milijona evrov. Letos in prihodnje leto je za občine Spodnje Savinjske doline namenjenih 56,4 milijona, za občine Zgornje Savinjske doline pa je namenjenih več kot sto milijonov evrov. Z evropskimi sredstvi so na obeh območjih predvidene tudi obsežne naložbe v vodno infrastrukturo.
Blizu gradnja zadrževalnika Vransko
Minister Novak je s svojo ekipo minuli teden najprej obiskal Spodnjo Savinjsko dolino. Kot je napovedal, naj bi bil državni prostorski načrt za to območje javno razgrnjen jeseni in sprejet v prvi polovici leta 2026. Med ključnimi ukrepi je tudi gradnja suhih zadrževalnikov, ki bo pripomogla k večji varnosti ob visokih vodah. V omenjenem načrtu za zmanjšanje poplavne ogroženosti je predvideno osem suhih zadrževalnikov in en večnamenski. Zgrajeni bodo na več mestih, med drugim v Letušu, kjer bodo ob tem odstranili tudi stanovanjske objekte, poškodovane v lanskih poplavah. V braslovški občini bodo poleg zadrževalnika v Letušu gradili še suhi zadrževalnik na porečju reke Bolske.
Skupna vrednost naložb v zadrževalnike naj bi znašala približno 450 milijonov evrov. Kot je poudarila predstavnica direkcije Alenka Zupančič, bodo morali pred začetkom del odkupiti še vsa potrebna zemljišča in zadrževalnike umestiti v prostor. Minister Novak se je ob tem zavzel tudi za čim hitrejši začetek gradbenih del na suhem zadrževalniku Vransko, kjer je projektna dokumentacija že pripravljena, prav tako je zagotovljenih 40 odstotkov potrebnih zemljišč. Direkcija za vode pričakuje, da bo gradnjo tega zadrževalnika lahko začela prihodnje leto.

Tudi o porečju zgornje Savinje
V okviru terenskih obiskov je minister Novak nato obiskal še porečje zgornje Savinje. Kot je poudaril, je z opravljenimi deli na tem območju zadovoljen, saj se letošnji načrt dela uresničuje. »Lahko pohvalim direkcijo in koncesionarja. Z župani smo pregledali stanje glede obnove občinske infrastrukture. Veliko je narejenega, projekti bodo v prihodnje odporni na podnebne spremembe. Ocenjujem, da bodo župani letos pretežni del projektov opravili, začeli so tudi pripravo dokumentacije za naprej,« je poudaril Novak.
Direkcija za vode v Zgornji Savinjski dolini pripravlja tudi dva državna prostorska načrta, in sicer na porečju Savinje od Mozirja do Ljubnega ter na porečju Drete. Kot je poudaril nazarski župan Matej Pečovnik, so vse zadeve, ki se dogajajo v zgornjem delu Savinje, dobrodošle tudi za Nazarje, ki jih je Savinja v zadnjih 35 letih poplavila dvakrat, Dreta pa štirikrat. Dobro sodelovanje je pohvalil tudi ljubenski župan Franjo Naraločnik, ki je poudaril, da imajo v občini trenutno odprtih kar pet gradbišč, a se še vedno soočajo s težavami glede umeščanja infrastrukture. Državna prostorska načrta v Zgornji Savinjski dolini med drugim predvidevata umeščanje zadrževalnikov visokih vod, aktivacijo razlivnih površin, gradnjo ter obnovo visokovodnih nasipov
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se