Nesmrtna družinska zgodba
Kultura
Tipografija

Domoznanski oddelek Osrednje knjižnice Celje je v sodelovanju z Znanstvenoraziskovalnim centrom Slovenske akademije znanosti in umetnosti (ZRC SAZU) pripravil obsežno in poglobljeno razstavo z naslovom Od habsburških Brionov do medvojnega Celja, ki daje sistematičen vpogled v zgodovino družine Turk in njen odnos z družino habsburškega prestolonaslednika Franca Ferdinanda na hrvaških Brionih, kjer je družina začela pisati svojo zgodbo. Razstavo si lahko v pritličju Osrednje knjižnice Celje ogledate do konca novembra. 

Svoje strokovno znanje so strnili avtorji dr. Alenka Hren Medved iz Domoznanskega oddelka Osrednje knjižnice Celje s prispevkom Brioni, dr. Andrej Rahten iz ZRC SAZU s prispevkom Franc Ferdinand in habsburški obiski na Brionih ter dr. Daša Ličen iz ZRC SAZU s prispevkom Vsakdan onkraj prestiža. K predstavi je pomembno pripomogla tudi Neta Timer, vnukinja Jurija in Julijane Turk, ki skrbno varuje zapuščino družine in tako omogoča, da živi naprej. Nekaj ohranjenih predmetov je razstavljenih tudi v avli Osrednje knjižnice Celje. Razstava je nastala na podlagi 10-letnice prijateljstva in sodelovanja med Osrednjo knjižnico Celje in Mestno knjižnico in čitalnico Pulj.

Jurij in Julijana Turk sta začela skupno pot na Brionih leta 1902 in jo sklenila leta 1921, kjer sta nov dom zaradi bega pred fašističnim režimom, ki je vladal v Istri, našla v Celju. Idilično življenje Turkovih na Brionih je zmotila tudi prva svetovna vojna, med drugim atentat na prestolonaslednika Franca Ferdinanda, ki je bil prav tako ljubitelj Brionov. V času med bivanjem Franca Ferdinanda in Turkovih na Brionih sta se družini srečali in na podlagi otroških druženj spletli zelo pristne odnose, je na odprtju razstave pojasnila Alenka Hren Medved.

Foto: Andraž Purg

Preberite več v tiskani izdaji Novega tednika, ki je izšla 14. 11. 2024!

 
 

Sledite nam