Novi tednik
© 2025 NT&RC, d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Elektrika izvirni greh komunalnih podražitev


Tina Strmčnik
29. 2. 2024, 03.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V zadnjih tednih in dneh je bilo na sejah občinskih svetov v marsikateri občini Obsotelja in Kozjanskega zelo burno pri obravnavi predloga spremembe cen oskrbe s pitno vodo, odvajanja in čiščenja odpadnih voda ter cene zbiranja komunalnih in bioloških odpadkov. Če bo predlog potrjen (danes, v četrtek, ga bodo obravnavali še občinski svetniki v občinah Kozje in Bistrica ob Sotli), bo imelo približno 35 tisoč občanov od 1. marca višje postavke na položnicah za storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja.  

1709042662_simbio_zabojniki_274.jpg
Arhiv NTRC

Zakaj so potrebne nove podražitve, glede na to, da je od zadnjega zvišanja cen minilo komaj devet mesecev, se v zadnjih dneh sprašujejo občani, a tudi občinski svetniki občin Obsotelja in Kozjanskega. Direktor Javnega podjetja za komunalne storitve (OKP) Rogaška Slatina mag. Bojan Pirš, ki je tudi član občinskega sveta Občine Rogaška Slatina,odgovarja, da je osnovni vzrok za podražitve večji strošek električne energije. »Zadnji dve leti, ko se je marsikatero podjetje soočalo z visokimi cenami elektrike, je OKP Rogaška Slatina dobro prebrodilo, saj je imelo pogodbo, po kateri je cena velike tarife znašala 62 evrov za megavatno uro. Od 1. marca bo začela veljati nova cena, in sicer približno 116 evrov za magavatno uro. Glede na našo porabo se bo strošek električne energije tako povečal za 113 odstotkov.«

Strošek električne energije po besedah Pirša predstavlja skoraj 25 odstotkov stroška vodarine. Vodo, ki pride do vodohranov, mora OKP Rogaška Slatina namreč v povprečju petkrat prečrpati, da pride do pip uporabnikov. Nekatere občinske svetnike moti, da je OKP na javnem razpisu pridobilo le eno ponudbo za dobavo električne energije. Direktor OKP pravi, da to podjetje nima vpliva na to, koliko ponudnikov se prijavi na javni razpis. »Zadovoljni smo lahko, da se je prijavilo vsaj eno podjetje. Če bi razpis ponovili, bi se lahko zgodilo, da bi ponudnik zahteval še višjo ceno.«

Elektrika sicer ni edini vzrok za podražitve. Drugi največji vzrok je dvig plač zaposlenih, ki je vezan na panožno kolektivno pogodbo. Na podražitev vpliva tudi to, da se je zaradi vlaganj povečala najemnina občinske gospodarske javne infrastrukture, zaradi inflacije so višji stroški materiala in drugih storitev. Pirš je pojasnil, da ima OKP Rogaška Slatina dodatne stroške tudi zato, ker se je za šest sklenjenih posojil v zadnjem času povečala variabilna obrestna mera. Večji so tudi stroški za izvedbo analize pitne vode in nadzora odpadnih in površinskih voda.

Foto: SHERPA

Mag. Bojan Pirš: »Cilj našega javnega podjetja ni ustvarjanja dobička. Slednji letno znaša od tri do šest tisoč evrov. Vsako leto naredimo obračun, da vidimo, kakšne so naše cene v primerjavi s stroški. Če cena storitev v primerjavi s stroški odstopa za plus ali minus deset odstotkov, jo je treba bodisi zvišati bodisi znižati. Tudi s svetom občin ustanoviteljic smo se dogovorili, da bomo ceno dvigovali postopoma.«

Preberite več v Novem tedniku

cloud

Trenutno

10 °C

Oblačno

sreda, 23. 4

Deževno

10 / 20 °C cloud-rain

četrtek, 24. 4

Deževno

10 / 19 °C cloud-rain

petek, 25. 4

Oblačno

11 / 18 °C cloud

7-dnevni obeti


© 2025 NT&RC, d.o.o.

Vse pravice pridržane.