© 2026 NT&RC, d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Šaleško gospodarstvo: od globin premoga do vrha izvoza


Barbara Furman
3. 6. 2026, 10.10
Posodobljeno
12:37
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Gospodarstvo v savinjsko-šaleški regiji kljub napovedanemu zaprtju Premogovnika Velenje ostaja stabilno in razvojno naravnano, a plače ostajajo pod državnim povprečjem.

ajpes šaleška.jpg
SŠGZ
Gospodarstvo v savinjsko-šaleški regiji bo moralo še več vlagati v razvoj kadrov, raziskave in razvoj ter digitalizacijo," je na srečanju z novinarji podudaril Rok Plankelj, dirketor Savinjsko-šaleške zbornice.

Po besedah direktorja Savinjsko-šaleške zbornice Roka Planklja gospodarstvo ostaja odporno, izvozno usmerjeno in razvojno naravnano, saj podjetja ustvarjajo dobiček, povečujejo produktivnost in uspešno nastopajo na mednarodnih trgih. Število zaposlenih se je v primerjavi s predlanskim letom nekoliko zmanjšalo.

Po podatkih Ajpesa so gospodarske družbe v regiji SAŠA lani ustvarile 128 milijonov evrov neto čistega dobička, medtem ko je leto prej regija izkazovala negativen neto poslovni rezultat.

Ključno bo povezovanje

Posebej spodbudno je, da so podjetja svoje prihodke na tujih trgih povečala za 3 odstotke. »Gospodarstvo regije SAŠA tako ostajajo močno vpeto v mednarodne dobavne verige, saj podjetja uspešno konkurirajo na zahtevnih tujih trgih. Njihova izvozna usmerjenost je ena ključnih prednosti našega regijskega gospodarstva in eden od temeljev njegove dolgoročne konkurenčnosti,« poudarja Rok Plankelj, direktor Savinjsko-šaleške zbornice.

»Če bomo znali povezati gospodarstvo, lokalne skupnosti, razvojne institucije in državo, lahko prestrukturiranje regije izkoristimo kot razvojno priložnost ter ustvarimo gospodarsko še močnejšo, tehnološko naprednejšo in bolj konkurenčno regijo za prihodnost,« je prepričan.

panorama velenje matej vranič.jpg
Matej Vranič
Po podatkih ajpesa, se je število zaposlenih v gospodarskih družbah nekoliko zmanjšalo, neto dodana vrednost na zaposlenega še vedno zaostaja za slovenskim povprečjem.

Plače pod povprečjem

Lani se je neto dodana vrednost podjetij povečala na skoraj milijardo evrov, neto dodana vrednost na zaposlenega se je zvišala za 6 odstotkov in je dosegla skoraj 60.000 evrov. Število gospodarskih družb v regiji se je v primerjavi z letom 2024 povečalo za več kot 3 odstotke. Tudi samostojni podjetniki so povečali tako prihodke kot število zaposlenih.

»Kljub pozitivnim rezultatom ostajajo pred nami pomembni izzivi. Število zaposlenih v gospodarskih družbah se je nekoliko zmanjšalo, neto dodana vrednost na zaposlenega še vedno zaostaja za slovenskim povprečjem. Prav tako ostaja povprečna bruto plača v regiji pod državnim povprečjem« je dodal Plankelj.

To je, kot še pravi, jasno opozorilo, da bo moralo gospodarstvo v savinjsko-šaleški regiji tudi v prihodnje vlagati v razvoj kadrov, raziskave in razvoj, digitalizacijo, avtomatizacijo procesov ter privabljanje investicij z višjo dodano vrednostjo.

Novi tednik

Prijavite se na e-novice in bodite vedno na tekočem z novicami, dogodki in zgodbami iz vašega okolja.

Hvala za prijavo!

Na vaš e-naslov smo poslali sporočilo s potrditveno povezavo.

Z oddajo e-poštnega naslova se prijavim na uredniške e-novice. Odjava je možna kadar koli prek povezave »Odjava« v vsakem sporočilu. Več v Politiki zasebnosti.


© 2026 NT&RC, d.o.o.

Vse pravice pridržane.