V krožnem gospodarstvu vidijo priložnost za celjsko podjetniško okolje
Klub podjetnikov Zlatorog Celje je pripravil delavnico o krožnem gospodarstvu.

Klub podjetnikov Zlatorog Celje je pred dnevi v Dvorani Barbare Celjske v sodelovanju z Mestno občino Celje pripravil delavnico o krožnem gospodarstvu. Kot je poudaril predsednik kluba dr. Vladan Mladenović, organizatorji verjamejo, da je prav tovrstno gospodarstvo ena ključnih razvojnih priložnosti za celjsko podjetniško okolje. »V času, ko se podjetja soočajo z draginjo surovin, energetskimi negotovostmi in vedno večjimi okoljskimi zahtevami, smo želeli podjetnikom približati konkretna orodja. Ta jim lahko pomagajo, da postanejo bolj odporna, učinkovita in dolgoročno vzdržna. Krožno gospodarjenje ni več izbira, temveč postaja nuja in hkrati priložnost za inovacije, povezovanje in rast.«
Za boljše upravljanje virov in iskanje lokalnih rešitev
Mladenović je pojasnil, da načela krožnega gospodarstva podjetjem omogočajo zmanjšanje odvisnosti od globalnih tveganj bodisi na področju preskrbe s surovinami, cen energentov ali okoljskih omejitev. Krožno razmišljanje vodi k večji notranji učinkovitosti, boljšemu upravljanju virov in iskanju lokalnih rešitev. »Gre za strateški pristop, ki ne ponuja zgolj zelenih rešitev, temveč zelo oprijemljive gospodarske koristi, torej resnično prvo pomoč v času gospodarskih nihanj,« je dejal.
Razložil je, da lahko podjetja načela krožnega gospodarstva vpeljejo tako, da optimizirajo rabo vseh vrst virov – materialnih, energetskih, človeških in finančnih. Po njegovih besedah ključni pristopi vključujejo oblikovanje izdelkov z mislijo na dolgotrajnost, popravilo in ponovno uporabo, vključevanje odpadnih materialov kot novih surovin ter sodelovanje z drugimi podjetji v lokalnih verigah vrednosti. Pomembno vlogo imata tudi prenova in poživitev prostorov ter proizvodnih procesov, kar vodi v večjo odpornost in trajnostno rast.
Kakšni so učinki tovrstnih ukrepov? Predsednik celjskega kluba podjetnikov pravi, da so učinki celostni in segajo na tri ravni: okoljsko, gospodarsko in družbeno. Gospodarsko krožno gospodarjenje po njegovih besedah prinaša nižje stroške in večjo stabilnost poslovnih modelov. Okoljsko pomeni manjšo porabo naravnih virov in zmanjšanje izpustov. Družbeno krepi lokalno povezanost in spodbuja ustvarjanje kakovostnih delovnih mest.

EPC Trnovlje jug kot krožna poslovna cona
Klub v sodelovanju z Mestno občino Celje razvija EPC Trnovlje jug kot poslovno cono prihodnosti, ki bo temeljila na načelih krožnega gospodarstva. »To pomeni povezovanje med podjetji, skupno rabo virov, spodbujanje ponovne uporabe materialov in zasnovo poslovne infrastrukture, ki bo podpirala tako trajnost kot inovacijo. Cona EPC Jug bo pilotno okolje, v katerem bomo z lokalnimi podjetji razvijali nove modele sodelovanja in regenerativne rabe virov,« je dejal Mladenović.
Razložil je, da v krožnih poslovnih conah podjetja ne delujejo vsako zase, ampak skupaj ustvarjajo vrednost. Izmenjujejo si materiale, energijo, znanje in storitve. »Gre za odprt sistem, kjer odpad enega podjetja lahko postane vhodni vir za drugega, kjer je infrastruktura deljena, energetske rešitve so trajnostne, poslovanje je zasnovano dolgoročno. Takšna cona ustvarja večjo ekonomsko učinkovitost, spodbuja inovacije in hkrati zmanjšuje pritisk na okolje. Verjamemo, da lahko EPC Jug postane zgled dobre prakse, ne le v Sloveniji, ampak širše.«
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se