Novi tednik
© 2025 NT&RC, d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Pot do gradbenih dovoljenj: od počitniške prikolice do vile


Špela Ožir
19. 9. 2023, 08.49
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Tako nekako bi lahko zelo preprosto opisali razvoj naselij v gmajnah ob Savinji, ki so bile dolga desetletja neposeljene in so veljale zgolj za kmetijska zemljišča, kjer so, kot znajo povedati babice in dedki, pasli okoliški kmetje. Danes o tem ni ne duha ne sluha. Tamkajšnja zemljišča so namreč postala zaradi odmaknjenosti, zelenja in bližine Savinje med bolj zaželenimi v Spodnji Savinjski dolini. Temu so primerne tudi njihove cene. In kako se je to sploh lahko zgodilo?

1695113364_img_4882.jpg
Arhiv NTRC

Da so pristojne ustanove nekritično podeljevale gradbena dovoljenja za gradnjo vzdolž Savinje, se strinja braslovški župan Tomaž Žohar. »Desetletja nazaj so ljudje iz mest v letuško gmajno pripeljali počitniške prikolice, ki so jih kasneje oblekli v les. Po nekem obdobju so jih umaknili in na njihovem mestu naredili počitniške hišice. Ko so se upokojili, so stanovanja v bloku prepustili otrokom, počitniške hišice pa preuredili v bivalne stavbe, kamor so se preselili,« je nastajanje poplavljenega naselja v Letušu pojasnil Žohar in dodal, da so takšne najprej ilegalno postavljene stavbe pred leti legalizirali na podlagi sprejetega zakona. »Zdaj občini očitajo, da smo še mesec dni nazaj dali dovoljenje za gradnjo. Občina nikoli ne da zelene luči za gradnjo, temveč je izdaja gradbenega dovoljenja v pristojnosti upravne enote. Občina zgolj preverja, ali je objekt skladen s prostorskim aktom. Če nekdo izpolnjuje vse zakonske pogoje, smo dolžni dati zeleno luč,« še dodaja Žohar, ki si zdaj s sodelavci prizadeva odpraviti napako, ki se je dogajala skozi desetletja, da se je poselilo območje, ki ne bi smelo biti nikoli pozidano. »Savinji želimo dati prostor, kjer se lahko razlije nadzorovano brez škode, in s tem zagotoviti poplavno varnost tako dol- kot gorvodno.«

Ob razvoju industrije

Nekoliko drugače je nastalo Nazarje, ki mu zadnja povodenj prav tako ni prizanesla. »Tukajšnje naselje je pospešeno začelo nastajati po drugi svetovni vojni vzporedno z razvojem lesne industrije. Temu je sledila stanovanjska gradnja. Že takrat so tako industrijske kot stanovanjske zgradbe gradili na poplavnem območju. Naselja so poskušali ščititi s protipoplavnimi nasipi. Zdaj so tam in jih moramo zaščititi,« pravi nazarski župan Matej Pečovnik, ki težko reče, ali so pristojne ustanove nekritično dovoljevale gradnjo na poplavnih območjih. »Veliko primerov je bilo, ko niso dovolile in so bili ljudje zgroženi nad njihovimi odločitvami. Zdaj se je izkazalo za dobro, da takrat niso dobili dovoljenja.« (Foto: Andraž Purg

Celoten prispevek preberite v aktualni številki Novega tednika, ki je izšel 14. 9. 2023. 


© 2025 NT&RC, d.o.o.

Vse pravice pridržane.