V Kozjem želijo oživiti še eno trško stavbo
Ob prazniku Občine Kozje smo se pogovarjali z županjo Milenco Krajnc

Da je zelo dobrodošlo razvijati in spodbujati danosti domačega okolja, ugotavljajo v Občini Kozje, kjer že nekaj let pospešeno vlagajo v grad Podsreda. Uspešno krepijo doživljajski, družinski in poslovni turizem, ob čemer tudi na drugih področjih nizajo izboljšave, ki jih občutijo različne generacije domačinov. Občina, ki je znana po treh trgih, uspešno oživlja tamkajšnje stare stavbe, ki bi jih sicer uničil zob časa. Potem ko je lani v Mačkovi hiši v središču Kozjega uredila najemna stanovanja, nove vsebine načrtuje še za Resnikovo hišo. Upa tudi, da lepša prihodnost čaka tudi Regvatovo hišo v trgu Pilštanj.

Ko županja Kozjega Milenca Krajnc gleda na prehojeno pot od zadnjega občinskega praznika, jo spremljajo dobri občutki. »Ogromno dela smo postorili na različnih področjih, ki so pomembna za življenje in delo v naši občini. Poskrbeli smo za izboljšave tako za pomladne cvetove, naše najmlajše, otroke, in za delovno aktivno srednjo generacijo ter za starejše občane. Velika pridobitev za starejše je enota doma starejših v naši občini,« pravi.
Še vedno je svež spomin na odprtje novih naložb na gradu Podsreda.
Drži, tam smo uredili veliko novih vsebin. V spodnjem gospodarskem poslopju, kjer smo že leta 2020 uredili prve nočitvene zmogljivosti, smo zdaj uredili savno in velnes v obliki jabolka. V zgornjem gospodarskem poslopju smo uredili še tri nove apartmaje. V dveh se lahko obiskovalci sproščajo v savni in velnesu. Obnove sta bili deležni še dve konferenčni dvorani, ki se ponašata s sodobno opremo. Romanska kapela je bila deležna konservatorsko-restavratorskih del, v kapeli bodo možne slovesnosti ob sklenitvi zakonske zveze. Na novo so urejeni prostori kavarne. Ponudba na gradu je dopolnjena tudi z doživljanjem kulturne dediščine s pomočjo igre v tehnologiji mešane resničnosti. Za naložbo, vredno 1,6 milijona evrov, smo prejeli milijon evrov sofinanciranja od kulturnega ministrstva.
Kaj bi bilo smiselno na gradu še postoriti?
Grad zahteva nenehne obnove. Na razpis, ki ga je kulturno ministrstvo objavilo lani, smo prijavili že nov projekt. Načrtujemo naložbena-vzdrževalna dela, saj želimo urediti ogrevanje prostorov, kjer je stalna razstava del Franceta Slane. S pomočjo sofinanciranja bi radi obnovili ostrešje in zunanje fasade. Načrtujemo še nova doživetja. Slednja nameravamo s pomočjo sodobne tehnologije urediti na podstrešju gradu. Z obnovo in novimi vsebinami želimo na grad pritegniti tudi najbolj zahtevne goste.
Kako je z razvojem druge turistične ponudbe, kar zadeva pohodne poti, druge dejavnosti?
Občina je lani s pomočjo evropskega sofinanciranja uredila trim stezo na Županov breg. To je drugi najvišji vrh na Vetrniku, kjer je postavljena tudi vetrna harfa. Na vrhu Županovega brega smo uredili razgledno ploščad, označili smo smeri proti vrhovom in hribovjem v okolici. S tem zgodba še ni končana. S Planinskim društvom Podčetrtek namreč načrtujemo označitev novih poti. Jabolčna pot bo iz smeri Podsrede mimo Čerčkove domačije vodila proti Gruski jami. Urediti želimo še pohodno pot k spomeniku tolarja na Osredku pri Podsredi. Ta pot je že registrirana pri Planinski zvezi Slovenije in je tudi dobro obiskana.

Nedavno ste v občini namenu predali novo enoto doma starejših. Kako je zaživela?
Dom smo namenu predali decembra lani. Zdaj so zasedene že vse zmogljivosti. Tako stanovalci kot njihovi svojci so mi povedali, da so zelo zadovoljni. Starejši pravijo, da se tam dobro počutijo, stavba je res dobro zasnovana. Medtem ko imajo nekateri domovi velike težave z iskanjem zaposlenih, je bilo pri nas število vlog za zaposlitev petkrat večje od potreb. To je fenomen, ki ga v slovenskem prostoru nismo vajeni. Zelo pomembno se mi zdi, da so v domu zaposleni ljudje iz domačega okolja. Utrip pomembno soustvarjajo vrtec, osnovna šola, medgeneracijski center, enota knjižnice … Kozjanski park v enoti doma pripravlja delavnice. Prostor res živi.
V središču kraja ste pred časom namenu predali Mačkovo hišo, kjer ste uredili stanovanja za najem. So vsa že zasedena?
Trenutno sta zasedeni dve stanovanji. Preverjamo še nove vloge, ki smo jih prejeli na razpis. Pri dodeljevanju stanovanj želimo dati prednost ljudem, ki so zaposleni v šolstvu, zdravstvu in enoti doma starejših. Verjamem, da bodo vsa stanovanja kmalu oddana. Z obnovo Mačkove hiše smo želeli oživiti trg Kozje in ohraniti našo stavbno in kulturno dediščino. Pri obnovi smo namreč upoštevali pogoje zavoda za varstvo kulturne dediščine.
Na eni od sej občinskega sveta so svetniki opozorili na propadanje trga Pilštanj. Kako vidite problematiko?
Trg Pilštanj ima izjemno zgodovinsko in kulturno vrednost ter dobro lego. So pa stavbe na tem trgu v lasti fizičnih oseb. Lokalna skupnost lahko poskrbi le za urejanje pohodnih in povoznih poti. Zato smo naročili izdelavo projektne dokumentacije, s projektom ureditve trga se bomo skušali prijaviti na ustrezen razpis za sofinanciranje. Regvatova hiša, ki je propadala pod bremenom časa in kazila podobo trga, ima zdaj novega lastnika. Upam, da bo čim prej dal hiši novo podobo in da bo prostor dobil novo vsebino, primerno temu trgu. Lani oktobra smo glede obnove omenjenega trga organizirali okroglo mizo, kjer so pri iskanju rešitev sodelovali ljubljanski mestni urbanist Janez Koželj in drugi vpleteni. Zastavili smo smernice in mislim, da smo na zelo dobri poti, da bo trg kmalu imel lepšo podobo.
Preberite več v Novem tedniku!
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se