Preplet umetnosti, nevroznanosti in tehnologije prihodnosti
V dvorcu Novo Celje je do 5. oktobra na ogled velika razstava Ostaline preteklosti – za drugačno uporabo možganov.

Na razstavi se predstavljata dve umetnici; vizualna umetnica in umetnostna teoretičarka Uršula Berlot ter umetnica in raziskovalka robotike Maša Jazbec. Njuna dela obiskovalce nagovarjajo k razmisleku o vlogi opuščenih zgodovinskih prostorov, za katere nam je vedno manj mar in ki z umetnostjo postajajo prostori drugačne uporabe.
Kot je zapisala kustosinja razstave dr. Mojca Puncer, propadajoči dvorec Novo Celje ponuja prostorski in kontekstualni izziv za postavitev razstave na način dialoga z večrazsežnostjo avtorskih poetik umetnic, ki vsaka s svoje strani tematizirata vplive znanosti in tehnologije na posameznika in družbo v celoti. Pri tem posebno pozornost namenjata raziskavam na področju nevroznanosti ter njenim povezavam s humanoidno robotiko. Kot poudarja Puncerjeva, razstava nagovarja obiskovalce, da razmišljajo o preteklosti kot izhodišču za prihodnost. Zapuščen dvorec je uporabljen kot metafora za »neaktivne« predele možganov, ki jih umetnost ponovno oživlja – podobno kot možgani gradijo nove povezave tam, kjer poteka komunikacija.

Kustosinja razstave dr. Mojca Puncer: »Zapuščen dvorec je uporabljen kot metafora za ›neaktivne‹ predele možganov, ki jih umetnost ponovno oživlja – podobno kot možgani gradijo nove povezave tam, kjer poteka komunikacija.«
Znanstvene metode in orodja
Umetniška dela Uršule Berlot in Maše Jazbec so zanimiva predvsem zato, ker so nastala s pomočjo znanstvenih metod in orodij, kot so magnetna resonanca, nevrotehnologije in robotika. Umetnost ne odraža le znanosti, temveč je njena dejavna soustvarjalka.
Razstavljena dela zajemajo programiranje in izmišljene svetove, raziskavo, igro, simulacijo in spekulacijo. Obiskovalcem ponujajo mnogotere načine gledanja, potapljanja v izmišljene svetove ter občutenja prostora, v katerem se ostaline preteklosti poigravajo z našim dojemanjem in vrednotenjem tako sedanjosti kot tudi napovedi za prihodnost. Nekatera dela so bila ustvarjena prav za to razstavo.

Bolj kot zgodbe preteklosti, vtisnjene v ustroj dvorca, Berlotovo in Jazbečevo zanima možnost umetnosti, da ustvari dopolnilo oz. podaljšek opuščenega prostora z domiselno uporabo znanstvenih orodij, novih medijev in tehnologij ter tako poseže v prevladujoče družbene pripovedi o sedanjosti in prihodnosti, ki zadevajo nova odkritja nevroznanosti, revolucije humanoidnih robotov ter s tem povezane strahove, predsodke in nekritično sprejemanje.
Na ogled dve stalni postavitvi
Ob omenjeni razstavi je ZKŠT Žalec znova na ogled postavil tudi dokumentarno stalno postavitev o bogati, več kot štiristoletni zgodovini dvorca Novo Celje in njegovega predhodnika, dvorca Plumberk, nekdanjih lastnikih, arhitekturi in opremi. Razstava Procesi spominjanja in pozabe je delo avtorjev dr. Polone Vidmar (ZRC SAZU), dr. Marije Počivavšek (Muzej novejše zgodovine Celje), Karmen Kreže (Medobčinska splošna knjižnica Žalec) in Uroša Goveka (ZKŠT Žalec).
Obe postavitvi bosta na ogled do 5. oktobra letos, vsak petek, soboto in nedeljo med 17. in 20. uro. Javna vodenja po razstavi Ostaline preteklosti – za drugačno uporabo možganov bodo vsako zadnjo nedeljo v mesecu od junija do septembra, vsakokrat ob 18. uri. Ogled razstav in javna vodenja so brezplačni.

Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
