Novi tednik
© 2025 NT&RC, d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

V Celju nadgradili robotsko kirurgijo


Simona Šolinič
18. 4. 2025, 16.37
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Celjska bolnišnica je posodobila robotski sistem, ki zdaj omogoča še natančnejše posege na področju urologije, abdominalne kirurgije ter ginekologije.

Robotska kirurgija
Splošna bolnišnica Celje
Robotska kirurgija v Celju

Posodobljen sistem pomeni dodatne možnosti za operaterja. Slika, ki jo vidi v kirurški konzoli, je tridimenzionalna in desetkrat povečana, inštrumenti se lahko obračajo še bolj fleksibilno kot človeška roka, vgrajeni filter pa odpravi tresenje rok in omogoči izredno natančno gibanje inštrumentov. Te tehnološke rešitve operaterju omogočajo izredno natančno izpeljavo operacije.

Robotski sistem največkrat uporabljajo pri zdravljenju raka prostate, kjer je približno 1600 novih bolnikov na leto v Sloveniji, več kot polovica pa je kandidatov za operativno zdravljenje.

Manj invaziven poseg

Ker so inštrumenti v telo uvedeni skozi nekaj majhnih vhodnih rezov, je robotski poseg za pacienta manj invaziven. To za bolnika pomeni manj bolečin, transfuzij, zapletov in brazgotin, krajše bivanje v bolnišnici, hitrejšo vrnitev k običajnim dnevnim aktivnostim ter boljše ali vsaj enake rezultate zdravljenja, kot se dosegajo z drugimi operativnimi metodami.

3a4518887cb44197256d7a52efd58d66.jpeg

Splošna bolnišnica Celje je že leta 2010 kot prva v Sloveniji začela robotsko asistirano kirurgijo. Takratno prvo operacijo je opravil specialist urologije Sandi Poteko, dr. med. V tem času so v bolnišnici naredili več kot 3300 tovrstnih robotskih operacij, nabor pa z operacij prostate razširili še na operacije na ledvicah, sečevodih, mehurju, nadledvični žlezi in nekaj let kasneje na področje kolorektalnega raka.

Leta 2015 so v bolnišnici začeli tudi robotsko asistirano kirurgijo opravljati tudi na področju splošne in abdominalne kirurgije z operacijami raka debelega črevesja in danke, kjer je prvo takšno operacijo opravil asist. mag. Igor Černi, dr. med., lani novembra pa smo prvo robotsko asistirano operacijo opravili tudi na ginekološkem področju. Leta 2010 kupljeni prvi robotski sistem je SB Celje osem let kasneje zamenjala z novejšim modelom, v začetku letošnjega leta pa ponovno nadgradila izvajanje robotske kirurgije v SB Celje z modelom da Vinci Xi.

Robotski sistem
Splošna bolnišnica Celje
Robotski sistem

© 2025 NT&RC, d.o.o.

Vse pravice pridržane.