Skale premikal tako fizično kot metaforično
Skromen Braslovčan, letošnji prejemnik naziva častni občan, pravi, da ne ve, zakaj pravzaprav je ta naziv prejel. Priseljen je iz Dolenjske in je prepričan, da življenje v skupnosti pomeni delo v njen prid, dihanje s krajani, prizadevanje za dobro ime kraja oz. občine ter trud za njene interese. V Občini Braslovče v obrazložitvi naziva pravijo, da ni le eden, temveč več razlogov, zakaj si Franci Kralj ta naziv zasluži. Med njimi so zagotovo prizadevanja po obnovi Žovneškega gradu. Pred več kot tridesetimi leti se je namreč vse začelo prav na njegovo pobudo.

»Pred leti sem prejel neko priznanje krajevne skupnosti, tega je že dolgo. Potem sem slišal neke zgodbe in že takrat sklenil, da me takšne stvari ne zanimajo. In to vedo vsi. Zato sem za ta naziv izvedel šele, ko so vedeli že vsi drugi … Kako ga naj potem zavrnem?« začne najin pogovor. A vendarle si Franci Kralj, ki si že več desetletij prizadeva, da so Braslovče prepoznavne v Sloveniji in širše, naziv zasluži.
Njegova strast je zgodovina
»Z ženo sva se sprehajala v okolici Žolneškega gradu. To ni bilo za nikamor. In jaz ne sprejmem, da nekaj ni mogoče. In sem se lotil. Vedno je mogoče, če je volja,« prepričljivo pove Kralj. Zbral je skupino prostovoljcev, somišljenikov, ustanovil Kulturno-zgodovinsko društvo Žovnek, s katerim je ob nedeljah s krampom in z lopato kopal in oblikoval lepšo podobo gradu Žovnek. Skale je premikal tako fizično kot metaforično – ravno njegova pobuda je bila ključna, da je v sodelovanju z občino in ZVKD grad Žovnek danes točka na zemljevidu, ki danes privablja turiste.
Več o letošnjem častnem občanu Občine Braslovče preberite v Novem tedniku.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se