Umetna inteligenca priložnost, ne grožnja
V Celju so pripravili zaključni dogodek podpornih aktivnosti za podjetja v sklopu projekta Ureditev Ekonomsko-poslovne cone Trnovlje jug.

S pogovorom na temo izzivov uporabe umetne inteligence v šolstvu, podjetništvu in javni upravi se je pred dnevi zaključil cikel strokovnih srečanj in dogodkov namenjenih podpornim aktivnostim podjetjem v sklopu projekta Ureditev Ekonomsko-poslovne cone Trnovlje jug.
Podporne aktivnosti je celjska občina od začetka leta izvajala v sodelovanju s Klubom podjetnikov Zlatorog Celje. Gosta zaključnega dogodka v Kongresnem centru Celjskega sejma sta bila ministrica za digitalno preobrazbo mag. Ksenija Klampfer in dr. Uroš Ocepek, pionir uvajanja umetne inteligence v šolstvu in učitelj leta 2022 v Sloveniji.
Priložnost za povezovanje
Župan Mestne občine Celje Matija Kovač pravi, da pri 1,8 milijona evrov vrednem projektu EPC Trnovlje jug ni šlo le za infrastrukturni, gradbeni projekt, sofinanciran z 1,1 milijoni evrov evropskih sredstev, ki je prinesel novi povezovalni cesti, nove komunalno urejene poslovne površine in trajnostne ukrepe: »Šlo je tudi za priložnost, da smo se povezovali, izobraževali, rasli in naredili močan odtis za lokalno okolje in tudi za sodelovanje med organizacijami, ki v tem mestu delujejo na področju gospodarstva.«
»Da se na zaključku dogodka posvečamo digitalizaciji, umetni inteligenci in razvoju tehnologij je logično, saj gre za teme, ki so na področju gospodarstva najbolj aktualne in s katerimi se bomo v lokalnem okolju v prihodnje veliko ukvarjali,« je dejal župan, ki je ob tem še poudaril, da se v Celju vzporedno s tem ukvarjamo še z enim pomembnim izzivom, problematiko bega možganov oziroma izzivom negovanja talentov v naših skupnostih.
»To vsebino naslavljamo s projektom Magnet, ki izpostavlja pet ključnih izzivov: gradnjo dostopnih stanovanj, trajnostno mobilnost, energetske skupnosti, splošno urbano atmosfero in industrijo 4.0 kot temelj gospodarskega zagona v našem mestu.«
Predsednik Kluba podjetnikov Zlatorog dr. Vladan Mladenović je orisal vrsto aktivnosti, ki jih je klub v minulem obdobju izvajal kot podporne storitve za podjetja. Umetno inteligenco, osrednjo temo zaključnega dogodka, pa je označil kot stvar sedanjosti in ne le prihodnosti. »Umetna inteligenca že danes vpliva na to, kako delamo, kako se učimo in kako razmišljamo, postaja vseprisotna in vpeta v naš vsakdan. Gre za to, da podjetja sprejmejo umetno inteligenco kot priložnost in ne kot grožnjo, hkrati pa je treba ohranjati človeški in etični vidik umetne inteligence. Nič ni narobe z umetno inteligenco, vse dokler razvijamo naravno inteligenco,« je še pomenljivo dejal Mladenović.
Ministrica za digitalno preobrazbo mag. Ksenija Klampfer je predstavila nekaj podatkov o digitalni razvitosti Slovenije iz poročila Evropske komisije in pri tem navedla, da je v zadnjih letih dosežen napredek, še vedno pa ostajajo izzivi na področju osnovnih digitalnih kompetenc prebivalcev in osnovne digitalne intenzivnosti podjetij (predvsem malih in srednjih).
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se