Volja in pogum spremenita oviro v izziv
Pretekli teden je bil v Plezalnem centru Celje prav poseben dogodek, ki je bil namenjen predstavitvi prilagojenega športnega plezanja za invalide. Organizirali sta ga paraplezalka in predsednica Medobčinskega društva invalidov Žalec Nataša Privošnik ter predsednica Medobčinskega društva delovnih invalidov Celje Dragica Mirnik. V celjskem plezalnem centru je bilo tako več kot 40 invalidov. Vsi so uživali v druženju in se tako spoznavali s športnim plezanjem. Čeprav invalidnost predstavlja ovire, so zbrani dokazali, da jih je mogoče premagati, če obstajata volja in pogum. (SIMONA ŠOLINIČ, foto: Andraž Purg)

Celoten članek je objavljen v tiskani izdaji Novega tednika.
V Plezalnem centru Celje so se zbrali slepi, slabovidni, gluhi in naglušni, invalidi z amputacijami nog, invalidi z nevrološkimi okvarami zaradi možganske kapi, osebe z multiplo sklerozo, s cerebralno paralizo in ostali, ki imajo telesne okvare, a slednje niso vidne. V Celje so prišli tudi člani društva Ozara Slovenija, ki nudi strokovno pomoč in podporo ljudem z dolgotrajnimi težavami v duševnem zdravju in njihovim svojcem. V centru so bili tudi prostovoljci, ki sicer invalide spremljajo na pohodih v okviru odbora planinstvo za invalide pri Planinski zvezi Slovenije inPlaninec. Vsi sodelujoči so s svojo željo in pogumom, kako se spopasti s plezalno steno, bili vzor.
Vrhunski športniki
Plezanja so se udeležili tudi nekateri člani Društva gluhih in naglušnih Celje ter vrhunski celjski parašportnik Aleš Peperko. Letos je prejel tudi nagrado, znak Zveze za šport invalidov Slovenije slovenskega paralimpijskega komiteja za osvojeno medaljo na evropskem prvenstvu v neparalimpijski športni panogi, ker je s kolegoma osvojil kolajno na evropskem prvenstvu v kegljanju za gluhe v Nemčiji.
V Celju je bila tudi Ivana Leskovar, ki je decembra prejela najvišje priznanje Planinske zveze Slovenije za lani. Leskovarjeva je članica Planinskega društva Slovenska Bistrica, kjer je aktivna vodnica v društvu, sodeluje v mednarodnem projektu Ona vodi, slepe in slabovidne kot prostovoljna planinska vodnica vodi tudi po Slovenski planinski poti. Srečanja se je udeležil nekdanji uspešen parašportnik, tekmovalec v goalballu Gorazd Dolanc, ki je tudi tabornik. V Celje je prišla tudi Jana Führer, ki kot parašportnica spada v kategorijo B1 (slepi), kar pomeni, da ima manj kot odstotek ostanka vida. Je tudi prejemnica priznanja za posebne športne dosežke, saj je postala državna prvakinja v showdownu, namiznem tenisu za slepe. Führerjeva je tudi nekdanja svetovna prvakinja in podprvakinja na domačih tleh v tej panogi in trikratna prejemnica naziva invalid – športnik leta, nekdanja paraatletinja, ki je dosegla normo za paraolimpijado v Pekingu 2008. Ravno z njo je Privošnikova ob pomoči varovalcev Plezalnega centra Celje demonstrirala plezanje slepe plezalke, istočasno sta plezanje demonstrirala še Polona Lednik in Gorazd Dolanc.
Pred dvema letoma sta Privošnikova in Führerjeva kot članici Parareplezalne reprezentance Slovenije vstopili v Plezalni center Celje, kjer so se stkale vezi, ki jih zmorejo stkati le ljudje z ogromno čustvene inteligence in s sprejemanjem drugačnosti, pravita. »Brez tabujev in zadržkov. Prostor za invalida je bil ustvarjen, temelj postavljen,« je zapisala Privošnikova. In torkov razširjen dogodek za invalide v centru je to tudi dokazal.
Nadaljevanje članka v tiskani izdaji Novega tednika.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se