Novi tednik
© 2025 NT&RC, d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Slovenski fenomen pivskih in vinskih fontan


Špela Ožir
26. 9. 2021, 15.09
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Časi, ko smo občudovali fontane, iz katerih je tekla voda, in se jim čudili, so kot kaže minili. Klasične lepotice, ki so ustvarjale idilično podobo parka, mesta ali zgolj krožišča, niso nič več kaj posebnega. Morda tudi zato, ker sevedno več govori o doživljajskem turizmu. In prav takšne in drugačne fontane, za katerimi se skrivajo sodobno oblikovani sodčki piva ali vina, so v zadnjih letih med turisti postajale vedno bolj priljubljene. Med njimi je zagotovo najbolj znana žalska pivska fontana, ki je po letu 2016 sprožila pravi val nastajanja vinskih fontan po Sloveniji.

1632391982_srecanje_fontan_160.jpg
Arhiv NTRC

Župan Janko Kos pravi, da so ponosni, da so tako odmevno zgodbo uspeli ustvariti iz ničesar. »Nimamo te sreče, da bi imeli v občini pomembne naravne danosti, kot sta na primer morje ali Blejsko jezero, zato smo morali nekaj narediti iz nič, kar je zagotovo veliko težje.« Oprli so se na hmeljarsko in pivovarsko tradicijo ter zasnovali zgodbo žalske fontane, ki je svojevrsten fenomen. Nekdanji park s slabim slovesom, v katerem so se zadrževali odvisniki, je Občini Žalec v sodelovanju s tamkajšnjim zavodom za kulturo, šport in turizem uspelo spremeniti v turistično središče ne samo Žalca, temveč celotne Spodnje Savinjske doline. Žalčani so s tem postali zgled nekaterim drugim turističnim ponudnikom v državi in obenem tudi njihov vezni člen. Pred časom so bili ponovno gostitelji srečanja slovenskih fontan, ki je, kot so pojasnili v zavodu, poleg promocije namenjeno tudi mreženju, izmenjavi izkušenj, dobrih praks in ustvarjanju povezav ter oblikovanju skupne ponudbe vseh fontan.

Sprehod med sodi

Prva je po žalskem zgledu leta 2018 nastala vinska fontana v Marezigah pri Kopru, kjer si obiskovalci ob nakupu kozarca in žetona v zunanjem delu sami natočijo lokalna vina, medtem ko v degustacijskem prostoru lahko okušajo izbrana vina in kupijo domače dobrote ter izdelke. Osnovni gradbeni material vinskega paviljona je istrski kamen, pročelje je v barvi refoška. Fontana je letos avgusta že tretje leto gostila Fontana fest, za katerega so si organizatorji ob tretji obletnici fontane zamislili tri dni in tri zaporedne koncerte z razgledom.

Že naslednje leto, torej leta 2019, je začela delovati vinska fontana v Vodolah v neposredni bližini Maribora. Fontana, iz katere teče žlahtno lokalno vino, je v osrčju mariborske vinske ceste na posestvu Sončni raj, ki je sicer znano tudi po najdaljšem ziplinu na Štajerskem in po medenem parku z učnim čebelnjakom. Ob Fontani vin Vodole lahko obiskovalci poskusijo osem različnih vrst vin (šest belih in dve rdeči), obenem je možna degustacija dveh brezalkoholnih zeliščnih sirupov domače ekološke pridelave. S posebnim čipiranim kozarcem se sprehodijo med sodi lokalnih vinogradnikov in izberejo svojo kombinacijo vin.

Ob izviru cvička

Za Savinjčani, Primorci in Štajerci so svoje rekli tudi Dolenjci. Tudi izvir cvička, ki deluje pod okriljem Občine Šmarješke Toplice, je zasnovan po zgledu priljubljene fontane piva v Žalcu. Na lesenem pultu je pet kovinskih avtomatiziranih točilnih naprav, štiri so namenjene degustaciji vin, iz zadnje teče voda. Gost si lahko s čipiranim kozarcem poleg cvička natoči še tri posamezne odmerke vina, pridelanega iz treh ključnih vrst grozdja oziroma sestavin tega dolenjskega vinskega posebneža. Ob fontani so uredili informacijsko-promocijsko središče z različnimi domačimi izdelki. (Foto: SHERPA)


© 2025 NT&RC, d.o.o.

Vse pravice pridržane.