
V Štorah nihče drug kot – Beni Šeško
Trenutno najbolj cenjen slovenski nogometaš Benjamin Šeško se je ob 15.30 s svojim Lamborghinijem pripeljal pred gasilski dom v Štorah.
Trenutno najbolj cenjen slovenski nogometaš Benjamin Šeško se je ob 15.30 s svojim Lamborghinijem pripeljal pred gasilski dom v Štorah.
Policisti Postaje prometne policije Celje so v soboto okoli poldneva, zaradi vožnje v času prepovedi tovornega prometa, na avtocesti izven naselja Lopata, ustavili in kontrolirali poljskega poklicnega voznika tovornega vozila s priklopnikom.
»V času, ko slovensko živilskopredelovalno industrijo pretresajo prevzemi tujcev, ostajamo trdno v lasti kmetijskih zadrug,« sporočajo iz Mlekarne Celeia. V prihodnosti se bodo premišljeno usmerili v širitev posameznih delov proizvodnje mlečnih izdelkov in nadaljevali posodabljanje proizvodnje v skladu s trajnostnimi, do okolja prijaznimi smernicami. S svojo zavezo po odkupu le najboljšega mleka slovenskih kmetij brez gensko spremenjenih organizmov bodo še naprej zavestno skrbeli za ohranjanje slovenskega podeželja in podpirali družinske kmetije, na katerih ponekod mleko prirejajo že več generacij.
V dvorcu Novo Celje so konec junija odprli obsežno dokumentarno-umetniško razstavo, ki prikazuje bogato zgodovino samega dvorca. Gre za zgodovinski pregled baročnega dvorca od njegovih bleščečih plemiških časov, arhitekture, opreme in družinskih zgodb lastnikov do obdobja, ko je desetletja služil kot bolnišnična stavba. Razstava, ki dvorec postavlja v širši kulturno-zgodovinski okvir, je prepletena s sodobnimi likovnimi intervencijami in zastavlja vprašanje, na kakšen način prinašamo preteklost v sedanjost in kako prihodnost plemenititi z izkušnjo preteklosti. Na ogled bo vse do 13. oktobra.
Učitelji so ga ob koncu osnovne šole spodbujali k vpisu na gimnazijo, a njega je veselilo gostinstvo. Sledil je svojim sanjam, čeprav pravi, da to ni bilo vedno najlažje. Nabiranje kuharskega znanja ga je iz domačega Šentjurja vodilo po vsej državi in čez mejo. V času šolanja v Višji strokovni šoli za gostinstvo in turizem Maribor je odšel na izobraževanje v italijansko restavracijo La Subida. Po koncu študija je v štajerski prestolnici postal član prve ekipe restavracije Rožmarin. Nato je pod okriljem Janeza Bratovža izkušnje štiri leta nabiral v Restavraciji JB. V restavraciji Promenada na Bledu je bil njegov mentor Bine Volčič. Sledili so trije najbolj zahtevni meseci njegovega življenja, ko se je večkrat vprašal, kaj mu je bilo tega treba. A z vztrajnostjo si je odprl vrata do položaja, kjer je lahko črpal največ znanja doslej. »Iz enega samega korenčka sem se naučil pripraviti 20 stvari in za nameček sem uporabil še olupek,« je ponazoril Gregor Jager, ki je zadnja tri leta glavni chef in vodja kuhinje v hotelih Pohorje Village na Hočkem Pohorju. Ljubitelji resničnostnih oddaj ga poznajo kot enega od žirantov v oddaji Mali šef Slovenije.
Medtem ko se je na zadnji junijski petek vročina v dolini iz ure v uro stopnjevala, je bil obisk slikovite Zgornje Savinjske doline s prijetno svežino odlična izbira. Iz Luč sva se s fotografom Nikom približno pet kilometrov vzpenjala po ozki cesti do Podveže na 800 metrih nadmorske višine, od koder se razteza čudovit razgled. Na ekološki kmetiji Koklej naju je prijazno sprejel zgovoren Jože Kaker, zbiralec starih predmetov in objektov, ki pripovedujejo zanimive zgodbe o življenju in delu naših prednikov na podeželju. Posebnost pozornost zbujajo lesene kašče, stare od 160 do 270 let, ki jih je v propadajočem stanju odkupil od okoliških kmetov, jih prenovil, ponovno postavil ter jim vdahnil novo življenje. V dveh kaščah je uredil turistična apartmaja, ki sta opremljena v starinskem slogu z obnovljenim pohištvom, v drugih kaščah hrani starine. Z veseljem jih pokaže obiskovalcem oziroma turistom, ki prihajajo v ta kotiček neokrnjene narave dopustovat z vseh koncev sveta. A ima Jožetova zgodba tudi grenak priokus.
Patricija Piršič in Sašo Černic sta nova najemnika Planinskega doma na Resevni, ki je v lasti Planinskega društva Šentjur. Uradno odprtje doma pripravljata to soboto, 6. julija, ko se jima bosta pridružila duhovnika iz Celja in Šentjurja, ki bosta poskrbela za blagoslov. Obeta se plesni nastop otrok, zazvenela bo tudi harmonika. Iveta Perc, ki je za gostoljubje na tej planinski postojanki skrbela 12 let, je najemniško pogodbo sklenila konec junija.
Občina Šoštanj je bila med bolj prizadetimi lokalnimi skupnostmi v lanskih avgustovskih poplavah, saj je bilo poplavljenih skoraj 200 stavb, sprožilo se je 300 plazov, uničeni so bili številni cestni odseki. Najhuje je bil v naselju Pohrastnik, kjer so bili domovi tamkajšnjih prebivalcev v zadnjih desetletjih že večkrat poplavljeni. Življenje v negotovosti jih utruja, zato pristojne že dlje časa pozivajo k ureditvi protipoplavne zaščite. Vendar sta jim vodja vladne službe za obnovo po poplavah in plazovih Boštjan Šefic in državni sekretar Jure Leben na nedavnem srečanju povedala, da je za večino najprimernejša rešitev preselitev. Takšna odločitev je presenetila tudi šoštanjskega župana Borisa Goličnika.
V Celju je bilo na prenovljeni stezi državno prvenstvo v atletiki za članice in člane. Predstavniki Atletskega društva Kladivar Celje niso razočarali. Prav nasprotno, nekateri so celo navdušili. „50 let je minilo od tedaj, ko smo v Celju prvi v Sloveniji dobili tartansko stezo. Že dvakrat smo jo zamenjali. Prav lepo se danes počutim na celjskem stadionu. V imenu društva se zahvaljujem vsem, ki so nam pomagali, še zlasti pa Mestni občini Celje,“ je govoril predsednik Kladivarja Stane Rozman.
Na Policijski upravi Celje so končali preiskavo množičnega pretepa na javni prireditvi v Vitanju 4. maja letos, v katerem je bilo udeleženih okoli 30 oseb. Policisti so ugotovili več nepravilnosti, zaradi česar bodo kazensko ovadili več varnostnikov in rediteljev.
21. Festival Pranger, festival kritike, prevoda in branja poezije, ki se je minuli torek začel v Ljubljani, se bo ta četrtek preselil v Rogaško Slatino. Trije kritiki Luka Benedičič, Jelka Kernev Štrajn in Silvija Žnidar bodo tokrat obravnavali dela avtorjev Lare Božak, Miljane Cunta, Nine Dragičević, Tonje Jelen, Vesne Liponik, Ane Pepelnik, Primoža Reparja, Denisa Škofiča in Matjaža Zorca.
V ponedeljek se je na peščenih igriščih v Štorah začel turnir serije WTT z nagradnim skladom 15 tisoč dolarjev.
Znani so nominiranci pesniške nagrade Fanny Haussmann za letošnje leto. V tem letu je na razpis prispelo kar 63 pesniških ciklusov, 20 več kot prejšnje leto. Tako dober odziv potrjuje, da je pesniška nagrada v sedmih letih postala nacionalno prepoznavna in pomembna v pesniških krogih, pravijo v žalskem Zavodu za kulturo, šport in turizem (ZKŠT). Sodelujoči avtorji prihajajo iz vse Slovenije.
V preteklih dneh se je v Celju začela obnova Vile Sonja v Kersnikovi ulici. Stavba bo v prihodnje namenjena delovanju Centra za duševno zdravje odraslih, ki deluje v okviru Zdravstvenega doma Celje. Vrednost del, s katerimi bo celjska občina zagotovila sodobne, varne in funkcionalne prostore za izvajanje zdravstvenih storitev, znaša nekaj več kot 1,4 milijona evrov. Naložbo bo sofinanciralo tudi Ministrstvo RS za zdravje. Zaključek del je predviden jeseni prihodnje leto. (SŠol, Foto: MOC)
V okviru Poletja v Celju bo vsako soboto in nedeljo v juliju in avgustu mogoče doživeti avtentični prikaz srednjeveškega grajskega življenja. (Foto: Robi Valenti)
Vlada je v načrt razvojnih programov do leta 2027 uvrstila štiri nove projekte s področja zdravstva. Iz državnega proračuna bo tako sofinancirana tudi izgradnja prizidka k Zdravstvenemu domu Laško.
Pridih morja je letošnje poletje mogoče čutiti tudi na Celjskem. V galeriji Železarskega muzeja Štore bo do 10. septembra na ogled razstava fotografskih del Bojana Koštomaja z naslovom Celjan na morjih sveta.
Zadnja seja radeškega občinskega sveta ni bila v domači občini, ampak kar 2071 metrov visoko v osrčju Julijskih Alp. Svetniki in svetnice Občine Radeče so se 29. junija namreč zbrali na Prehodavcih, kjer so se udeležili tudi slovesnosti ob 70-letnici postavitve Zasavske koče, ki jo upravlja Planinsko društvo Radeče.
»Z vsemi kupci dobro sodelujemo, odpirajo se tudi tuji trgi. Če bo šlo tako naprej, bo tudi letos poslovanje odlično. S posodobitvami proizvodnje bomo povečali produktivnost, kar pomeni, da se bomo lahko prijavili na večje razpise trgovcev v regiji in sosednjih državah.« Tako pravi Mira Močnik, direktorica podjetja Vital Mestinje. Omenjena gospodarska družba se že več kot 60 let posveča proizvodnji brezalkoholnih pijač. Podjetje, ki je jeseni 2020 dobilo novega lastnika, družbo Plasta iz Šentruperta na Dolenjskem, proizvaja izdelke lastne blagovne znamke Frupi in brezalkoholne pijače trgovskih blagovnih znamk. Lani je izdelalo 8,5 milijona litrov brezalkoholnih pijač, v letošnjem letu bo proizvodnjo predvidoma povečalo še za približno 30 odstotkov. Iz proizvodnega obrata v Mestinju v občini Šmarje pri Jelšah bodo tovornjaki po državi in čez meje torej odpeljali 11,3 milijonov litrov sadnih sokov, sadnih pijač, ledenih čajev, energijskih pijač, bio sirupov in vod z okusi.
Žalsko območno združenje Rdečega križa je s pomočjo krajevnih organizacij Rdečega križa Prebold, Polzela in Vransko junija organiziralo tri krvodajalske akcije. V Hotelu Prebold je kri darovalo 48 krvodajalcev, v veroučni učilnici Župnije Polzela 57 in v Kulturnem domu Vransko 85.
Trenutno
18 °C
Delno oblačno
ponedeljek, 19. 5
Deževno
torek, 20. 5
Deževno
sreda, 21. 5
Deževno
7-dnevni obeti