Rešitve za več javnih najemnih stanovanj
Vlada je sprejela spremembe in dopolnitve Stanovanjskega zakona, za katere na ministrstvu za okolje in prostor menijo, da bodo v prihodnjih letih pripomogle k zmanjšanju primanjkljaja javnih najemnih stanovanj, s katerim se soočamo v Sloveniji. Spremembe zakona posegajo tudi na druga področja in naj bi odpravile pomanjkljivosti pri upravljanju javnih stanovanj.

Minister za okolje in prostor mag. Andrej Vizjak je ob predstavitvi predloga zakona povedal, da novela Stanovanjskega zakona sledi določilom iz koalicijske pogodbe, s katerimi so se podpisniki zavezali, da bodo dali na trg več javnih najemnih stanovanj, ki bodo na voljo različnim družbenim skupinam (mladim, mladim družinam, starejšim ...). Dodal je, da novela zakona prinaša več ukrepov za povečanje fonda najemnih stanovanj. »Med njimi je zagotovo ta, da bomo krepili finančno moč javnih skladov na tem področju, tako Stanovanjskega sklada RS (SSRS) kot tudi občinskih stanovanjskih skladov. Tako bodo sedanja stanovanja na novo ovrednotena na primerno vrednost, kar se ni zgodilo v minulih trinajstih letih. To bo omogočilo večji priliv denarja iz najemnin v sklade in njihove večje možnosti naložb v gradnjo novih stanovanj,« je pojasnil minister.
»Višja najemnina predvsem za vzdrževanje fonda«
Primož Brvar, direktor Nepremičnin Celje, občinskega stanovanjskega podjetja, ki upravlja z javnimi najemnimi stanovanji v MOC, je v odzivu na vladni predlog spremembe zakona povedal, da vključuje tista ključna določila, ki jih je treba nemudoma spremeniti in ki so bila tudi del predloga sprememb stanovanjske zakonodaje prejšnje vlade. »Predlog ocenjujem kot dober, ne kot optimalen, daleč od tega, a naslavlja ključne rešitve, kar zadeva področje upravljanja in urejanja lastninsko-pravnih razmerij. S slednjim smo na primer v Celju imeli slabo izkušnjo, ko je Atrij sredstva iz rezervnih skladov uporabil za druge namene. Zaradi tega zdaj novela Stanovanjskega zakona uvaja zahtevo po ločenem fiduciarnem računu. Pomembno je tudi znižanje deleža soglasij lastnikov za prenavljanje stanovanja, kadar je potrebno gradbeno dovoljenje,« je povedal Primož Brvar.
Izpostavil je tudi pomembnost sprememb na področju najemnih razmerij. Za Nepremičnine Celje kot neprofitno občinsko stanovanjsko podjetje je ključnega pomena zvišanje najemnine na podlagi postopnega zvišanja vrednosti točke za stanovanje. Kot je še dodal, hkrati zakon uvaja tudi najvišjo možno subvencijo, tako da ljudje, ki so v slabšem finančnem položaju, ne bodo v takšni meri občutili povišanja najemnine.
»Z višjo najemnino bomo v Nepremičninah Celje predvsem lažje vzdrževali stanovanja in nam jih ne bo treba prodajati. Da bi na ta račun lahko bolj intenzivno gradili nova stanovanja, ni mogoče pričakovati, zato bosta nujna celovita prenova stanovanjske zakonodaje oziroma nov koncept stanovanjske politike v Sloveniji. Pri tem mislim predvsem na sistemski vir financiranja po vzoru Avstrije. Tam so najemnine nižje, ker imajo poseben fond za subvencioniranje gradnje neprofitnih najemnih oziroma javnih najemnih stanovanj,« je pojasnil Primož Brvar in poudaril, da če bi v Sloveniji upoštevali zgolj stroškovno najemnino, potem bi bila najemnina še višja, kot je zdaj predlagana v noveli Stanovanjskega zakona.
Foto: SHERPA
Preberite več v Novem tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se