© 2026 NT&RC, d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 4 min.

Javna pisma razkrivajo razkol v celjskem gledališču


Simona Šolinič
Tina Strmčnik
26. 6. 2026, 10.58
Posodobljeno
12:23
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Poročali smo že o menjavi vodstva Slovenskega ljudskega gledališča Celje. Zadeve se vse bolj zapletajo.

slovensko-ljudsko-gledalisce-celje
Andraž Purg
Slovensko ljudsko gledalisce Celje
Celjski mestni svetniki so potrdili Kim Komljanec za novo direktorico Slovenskega ljudskega gledališča Celje. Svoj petletni mandat bo nastopila septembra leta 2027. Medtem ko je bilo na seji slišati mirne besede, pohvale in zahvale dosedanjemu direktorju gledališča Mihi Golobu, pa je več kot očitno, da se v ozadju skriva drugačna slika. Dogajanje v gledališču, povezano z imenovanjem novega vodstva, se je namreč z javnimi pismi preselilo tudi v medije.
Golob je namreč po seji poslal odprto pismo, o čemer smo prav tako poročali. Članek o tem: "Mandat sem izgubil, ker nisem znal biti tiho".

Anonimke

V pismu je avtor omenil, da naj bi mandat izgubil zato, ker ni znal biti tiho, ko je menil, da »politika in nestrokovne ocene, podane brez odgovornosti, posegajo tja, kjer nimajo kaj iskati«.
Golob je svoje delo ocenil dobro, je pa zapisal, da je bil v času razpisa in odločanja priča postopkom, ki po njegovem mnenju niso sledili načelom transparentnosti, strokovnosti in poštene obravnave kandidatov. Namesto argumentirane razprave o rezultatih, programu in viziji razvoja zavoda so po njegovih besedah pomembno vlogo odigrale anonimke, govorice, insinuacije in pavšalne obtožbe, na katere se ni mogel odzvati, ker mu nikoli niso bile konkretno predstavljene.
84b0fe06eb8a2ecd8cde73cd52957159.jpeg
Povedal je, da ne more prezreti vtisa, da so bile anonimne obtožbe in notranja nesoglasja izrabljena kot priročno orodje za dosego vnaprej zastavljenega političnega cilja – zamenjavo vodstva in nastavitev kadra, ki bo bolj ustrezal trenutnim političnim interesom. Omenjal je tudi vsebinska nesoglasja z županom Celja.

Odziv župana in Kviaza

Nato se je odzval tudi župan Matija Kovač. V občini sicer zavračajo navedbe o političnih pritiskih, Golobu priznavajo, da je k razvoju celjskega gledališča prispeval veliko. Župan je dodal, da je prav, da se razpravlja o tem, da pa ni prav, kadar se domneve, osebne interpretacije in neresnice predstavljajo kot dejstva.
Kovač je med drugim izpostavil, da je strokovni svet SLG Celje soglasno izrazil nezaupnico dosedanjemu direktorju.
Poudaril je, da postopek izbire direktorja ni bil vprašanje politične lojalnosti. Svoje presoje so po besedah Kovača oblikovali pristojni organi, predstavniki zaposlenih, strokovna javnost in na koncu tudi mestne svetnice ter svetniki. "Pripisovati njihove odločitve vnaprej pripravljenim političnim načrtom pomeni podcenjevati njihovo integriteto, samostojnost in odgovornost," je zaključil. 
779d94fec96cf1aecbc0283405b8c9d3.jpeg
Na odprto pismo Mihe Goloba, ki ga mestni svetniki niso izbrali za nov mandat na čelu SLG Celje, se je nato odzval še predsednik Kviaza (občinska komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja) Damir Ivančić, ki zavrača Golobove navedbe in pravi, da je postopek izbire potekal skladno z veljavnimi predpisi, odločitev pa so sprejeli pristojni organi v okviru svojih pristojnosti. Več o tem: TUKAJ.

Drugo odprto pismo Goloba

Toda ta teden je Golob javnosti poslal še eno pismo. »V številnih odzivih sem zasledil veliko ocen o moji osebnosti, načinu dela in odnosih v kolektivu. Še vedno pa nisem zasledil jasne strokovne obrazložitve, zakaj naj bi bil moj program slabši od programa izbrane kandidatke,« je zapisal.
»Javnost zato še danes ne ve, katera umetniška usmeritev, kateri razvojni cilji ali kateri programski poudarki naj bi bili razlog za izbiro druge kandidatke. To je bistveno vprašanje. Vse ostalo je odvračanja pozornosti,« je med drugim dodal Golob.
»Župan in predsednik KVIAZ-a se v svojih pojasnilih nenehno sklicujeta na strokovni svet in na domnevno anketo med zaposlenimi. Pri tem pa vztrajno zamolčita dejstvo, da je svet zavoda kot najvišji organ zavoda podprl mojo kandidaturo. To ni nepomembna podrobnost. To je ključno dejstvo postopka,« še navaja avtor.
537b8950466aa5f88ae024a21e89dda0.jpeg
Dodaja še, da je med postopkom izbire bil deležen anonimnih obtožb, govoric, prijav in očitkov, na katere se ni mogel učinkovito odzvati, ker niso bili konkretizirani, preverljivi ali pa mu sploh niso bili predstavljeni.
»Takšno ravnanje ne krepi zaupanja v postopek. Nasprotno. Ustvarja vtis, da so bili strokovni argumenti drugotnega pomena in da je bila odločitev sprejeta že prej. Vse, kar sem zahteval med postopkom, je bilo preprosto: jasni argumenti, enaka merila za vse kandidate in pošten odnos. Tega žal nisem doživel. Zato ostajam pri prepričanju, da postopek ni bil voden na način, ki bi utrjeval zaupanje v delovanje javnih institucij,« še dodaja Golob.

In še pismo sindikalnih enot

In potem je v javnosti sledilo še eno pismo in sicer dveh sindikalnih enot, SVIZ SLG Celje in GLOSA SLG Celje. V sindikatih prav tako pravijo, da Golobu nikakor »ne gre očitati umetniške vizije, nasprotno, tako stroka kot občinstvo so enotni v mnenju, da je za časa njegovega direktorovanja SLG Celje naredilo velik preskok.«
V sindikatih pa verjamejo, da je Golob mandat izgubil zaradi težav, ki so jih izpostavljali že v preteklosti. Očitajo mu namreč konfliktnost, nekonstruktivnosti, neustreno komuniciranje predvsem v kritičnih situacijah, zaradi česar naj bi zaposleni »v veliki meri nehali komunicirati z njim, zaradi česar je v hiši odsoten dialog.«
Golobov odnos ocenjujejo kot »revanšističen tako do zaposlenih kot do zunanjih sodelavcev«.
»Goste in zunanje sodelavce podplačuje kljub uredbi o minimalnem plačilu samozaposlenih v kulturi. Vse te težave smo večkrat izpostavili tudi na svetu gledališča, vendar so naše pripombe naletele na gluha ušesa, zaradi česar smo izredno zaskrbljeni,« je zapisano v pismu sindikatov.
»Ostro obsojamo tudi napad g. Goloba na župana Mestne občine Celje Matijo Kovača. Po našem mnenju gre za neutemeljene obtožbe,« so še dodali.
Glede rezultatov anket o podpori Golobu pa v sindikatih dodajajo, da sta bili izvedeni le med člani obeh sindikatov in ne med vsemi zaposlenimi. »Navedba o anketi med vsemi zaposlenimi je netočna in s tem zavajajoča.
V pismu je navedeno celo, da je 13 zaposlenih, tako iz tehničnega kot umetniško podpornega sektorja, v času dosedanjega mandata Goloba zapustilo gledališče.
Novi tednik

Prijavite se na e-novice in bodite vedno na tekočem z novicami, dogodki in zgodbami iz vašega okolja.

Hvala za prijavo!

Na vaš e-naslov smo poslali sporočilo s potrditveno povezavo.

Z oddajo e-poštnega naslova se prijavim na uredniške e-novice. Odjava je možna kadar koli prek povezave »Odjava« v vsakem sporočilu. Več v Politiki zasebnosti.


© 2026 NT&RC, d.o.o.

Vse pravice pridržane.