Leta za nogomet so res samo številka
Zelo zanimivo je bilo spremljati stanovalce Doma starejših sv. Jožefa v Celju, kako so na dvorišču razigrano igrali nogomet. Ko so si podajali žogo, je bilo mogoče čutiti vznesenost, radost, veselje do življenja. To ni bila predstava za ekipo našega časopisa, zame in za fotoreporterja, šlo je za redno skupinsko dejavnost stanovalcev, ki jo v zadnjem obdobju trikrat tedensko namenjajo bližajočemu se evropskemu nogometnemu prvenstvu mladih reprezentanc, ki bo kmalu, to že vrabčki čivkajo, tudi v Celju.

»Ko smo decembra lani prejeli vabilo Katarine Karlovšek (vodje lokalnega organizacijskega odbora prvenstva Euro U21 v Celju, op. p.), smo razmišljali, kako bi izpeljali sodelovanje, da bi bilo najboljše za naše stanovalce. Odločili smo se, da bomo vsak teden spoznali eno od štirih držav, ki bodo sodelovale na prvenstvu v Celju (Italija, Španija, Češka in Slovenija). Tako spoznavamo njihovo zgodovino, kulinariko, pogovarjali smo se o jeziku držav udeleženk in spoznavali osnovne fraze. Če se bo morda zgodil čudež in nas bodo nogometaši in predstavniki držav udeleženk prišli obiskat, da jih bomo znali pozdraviti,« je povedala Sara Črepinšek, delovna terapevtka v Domu sv. Jožefa v Celju.
Kot je še dejala, so stanovalci v minulih tednih ustvarjali tudi zastavice vseh štirih držav, zdaj krasijo vsa nadstropja doma, tako da je povsod mogoče občutiti vzdušje bližajočega se prvenstva, stanovalce in obiskovalce pa na to spominja tudi oglasna deska z napisi v jezikih sodelujočih držav ob vhodu v dom. Tam je nameščen tudi uradni plakat prvenstva, in sicer za tekme v Celju.
Delo po sloviti metodi
V Domu sv. Jožefa vse dejavnosti izvajajo po metodi Montessori, prilagojeni za starejše in osebe z demenco. So tudi prvi dom starejših v Sloveniji, ki uvaja pedagoški pristop znamenite Marie Montessori. Tudi v projektu priprav na Euro v Celju vključujejo ta načela, da bi stanovalci zase čim več pridobili. V tem tednu (obiskali smo jih v ponedeljek) se bolj posvečajo nogometu in izdelavi navijaških rekvizitov.
»Slogan prvenstva Leta so samo številka nam je zelo všeč. Kot vidite, tudi hodulja in voziček nista ovira, da ne bi mogli igrati nogometa. Delo je pač treba prilagoditi sposobnostim stanovalcev in paziti, da kdo ne pade in se ne poškoduje. Če jim rečem, ali bi šli ven igrat nogomet, bodo vsi rekli ne, a ko prileti žoga, se v njih vzbudi poseben zanos in takrat moramo še posebej paziti nanje,« je opisovala Sara Črepinšek, ki je še z dvema delovnima terapevtoma skrbno spremljala, kako so stanovalci igrali nogomet.
Iz Nogometnega kluba Celje so jim za nekaj časa posodili pokal, ki so ga prejeli za naslov državnih prvakov. Kot je povedala sogovornica, je bila to zanje res velika čast, zato so stanovalci ustvarjali še z večjim žarom.
Sara Črepinšek je pojasnila, da vsako nadstropje, v katerem živijo stanovalci, predstavlja svojo skupino, te pa se ne smejo mešati med seboj, to je eno od pomembnejših priporočil NIJZ, ki ga upoštevajo pri delu. Zato vsaka skupina dela v svojem nadstropju in tudi zunaj igra nogomet hkrati samo ena skupina. Seveda se držijo tudi drugih ukrepov, kot so nošenje mask, upoštevanje varnostne razdalje ...
Foto: SHERPA
Preberite več v Novem tedniku
Oglejte si še videoposnetek o pripravah na Euro U21 v Domu sv. Jožefa v Celju:
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se