Ipavčeva hiša v Šentjurju bo deležna obnove
Občina Šentjur je pridobila sofinanciranje za obnovo Ipavčeve hiše, ki je protokolarna stavba in hkrati muzej.

Občina Šentjur je na razpisu kulturnega ministrstva pridobila malo manj kot 790 tisoč evrov sofinanciranja za obnovo Ipavčeve hiše v Zgornjem trgu. Obnovo bo izvedla predvidoma v letih 2026 in 2027. Občina, ki je članica združenja zgodovinskih mest Slovenije, je na področju ohranjanja trškega jedra veliko postorila že v minulih letih. Pred propadom je rešila stavbo, kjer je zdaj glasbena šola, uredila je vrt Ipavčeve hiše, večnamensko dvorano v Ipavčevi ulici 17. Nove vsebine je namenila tudi kletnim prostorom v Ulici skladateljev Ipavcev 26-27. Išče tudi rešitve za prometne zagate, ki jih v obljudenem Zgornjem trgu prinašata gost promet in pomanjkanje parkirnih mest.
Nove vsebine o zdravniški dejavnosti
Župan mag. Marko Diaci je povedal, da je Ipavčeva hiša, kjer sta bila rojena Benjamin in Gustav Ipavec, v stanju, primernem njeni starosti. »Nazadnje je bila obnovljena pred nekaj desetletji, zdaj smo se odločili, da jo bomo osvežili in uredili tiste stvari, ki jih je prinesel zob časa, gre predvsem za različne razpoke. Posvetili se bomo urejanju severovzhodnega in vzhodnega zunanjega zidu vključno s temelji. Posodobili bomo stavno pohištvo, zamenjali strešno kritino in seveda dodali nove digitalne vsebine, s katerimi želimo še nadgraditi ponudbo v tem protokolarnem objektu, ki je hkrati tudi muzej.«
Nove digitalne vsebine se bodo, kot je pojasnil Diaci, nanašale na družino Ipavec in na zdravniško dejavnost članov omenjene družine. »Gradivo še zbiramo. Naša želja je, da bi bilo predstavljeno na čim bolj zanimiv način.«
Lesena novogradnja že pod streho
Še ena nova pridobitev je lesena stavba, ki raste na mestu porušenega dotrajanega župnijskega gospodarskega poslopja. Občina želi z novogradnjo, namenjeno turističnim vsebinam, prispevati k urejenosti Zgornjega trga. Ker gre za staro trško jedro, bo novogradnja glede na usmeritve Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije ohranila veduto zgradbe. Občina je za naložbo, vredno skoraj 840 tisoč evrov, na razpisu ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport pridobila 350 tisoč evrov sofinanciranja
»Trenutno je končanih približno 60 odstotkov vseh predvidenih del, izvajalce čaka še kar nekaj dela. Rok za dokončanje del je predviden avgusta,« je pojasnil župan. Spomnil je, da bo v novi pridobitvi vstopna točka za turiste, obiskovalci bodo lahko v njej s pomočjo digitalne tehnologije med drugim spoznavali preteklost Zgornjega trga. Temu bodo namenjeni holografska projekcija, interaktivni peskovnik ter fotookvir z obogateno resničnostjo. Ker si občina od naložbe obeta večjo turistično prepoznavnost, bo pod okriljem projekta med drugim zasnovala novo petzvezdično vsebino in nadgradila ponudbo. Stavba bo lahko gostila tudi prireditve, streho bo lahko v primeru slabega vremena nudila dogodkom, kot so Šentjurjevo in Miklavžev sejem.
Še vedno prometni izzivi
Diaci meni, da bodo ljudje z novostjo zadovoljni, saj stavba ne bo namenjena le prireditvam, ampak bo v spodnjem delu tudi možnost dodatnih parkirnih površin. Prav pomanjkanje parkirnih mest je v Zgornjem trgu, kjer so tudi župnijska cerkev, glasbena šola, prostori Razvojne agencije Kozjansko in še druge ustanove, namreč precejšnja težava. Cesta, ki vodi proti pokopališču in proti naselju Botričnica, je močno obremenjena. Diaci je pojasnil, da občinska uprava pripravlja projekt prometne ureditve. Ker gre za staro trško jedro, je to zahteven zalogaj. »Da bi bila prometna zagata manjša, smo uredili Cesto pod rebri. Na željo stanovalcev smo zgradili krožišče, ki je zdaj problematično. Tam je, kot je značilno za Šentjur, nastal posedek oziroma plaz, ki ga bo treba ukrotiti.«
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se