Puščice merijo proti olimpijskim igram
Kot otroci so iz leskovih vej izdelovali loke in z vrstniki puščice prožili v tarčo. Prav ta razburljiva igra iz kratkohlačniških dni je pri večini botrovala, da so se pridružili lokostrelskemu društvu Šentlok, ki sta ga leta 2017 ustanovila Borut Bevc in Anita Reich. Do danes se je tej bratovščini iz Šentvida pri Grobelnem pridružilo 40 članov, od katerih jih deset tekmuje na državni ravni. »Naš cilj je, da bi se nekdo iz naših vrst uvrstil na olimpijske igre,« resno pove Bevc. Glede na to, da društvu, ki prisega na ples puščic, ob strani stoji izjemen tekmovalec in mentor Marjan Podržaj, njihovi cilji morda niti niso tako zelo visokoleteči.

Pred staro kmečko hišo v Rakovcu navduši že razgled, ki sega vse do Boča, Donačke gore in drugih okoliških hribov. Dobrodošlico lokostrelcem nakazujejo tarče s svojimi značilnimi pisanimi krogi. A za pravo presenečenje je treba vzeti pot pod noge med cvetočimi travniki in se predati opazovanju narave. Po nekaj korakih med travnimi bilkami zagledamo črnega panterja, ki preži na nas. Na srečo gre le za eno od 28 tridimenzionalnih tarč, s pomočjo katerih se navdušenci s tuli puščic ob boku urijo v svoji veščini.
Še malo naprej na gozdni jasi zagledamo velikega jelena. »Ko smo ga postavili, smo o tem obvestili tudi lovsko družino, da ne bi prišlo do kakšnega nesporazuma,« se nasmeji eden od ustanoviteljev društva Borut Bevc. Na enem od dopustov je s partnerko Anito Reich poprijel za lok in nekajkrat zapored uspešno zadel tarčo. Tako je spet vzplamtela žerjavica, ki je tlela že od otroških igrivih dni. Da bi navdušenje nadgradil z znanjem, je segel po knjigi Marjana Podržaja, vrhunskega lokostrelca, ki je med drugim osvojil naslov svetovnega prvaka. Ta trener, organizator tekmovanj in inovator svojega bogatega znanja ne skriva zase, ampak ga zna deliti med druge. Ko je dobil povabilo, je sedel v avto in se pripeljal v Šentvid ter sooblikoval prvi lokostrelski dan. Od takrat je nepogrešljiv sopotnik članov društva.
Na svojem vrtu je lahko vsak prvak
Podržaj, ki živi v Šenčurju pri Kranju, se je nad lokostrelstvom pred 50 leti navdušil v taborniških vrstah. Od tam ga je pot vodila na otroško prvenstvo v Škofji Loki, kmalu je napredoval v mladinsko jugoslovansko reprezentanco. Danes ima za seboj približno 23 svetovnih in 35 evropskih prvenstev. Ukvarja se z vsemi zvrstmi lokostrelstva in vsemi vrstami lokov. Streljal bo, dokler bo pri tem užival, je dejal. In kaj je najbolj privlačno pri tej športni disciplini? »Ko prvič ustreliš, se zaveš, da si svojo energijo dal v puščico in z njo zadel tarčo. To te prevzame. Streljaš lahko za zabavo ali se odločiš, da bi rad zadel vedno znova. A kot je dejal pokojni Fred Bear: ›Nič ni lažjega kot ustreliti puščico z loka in nič ni težjega kot biti pri tem popoln.‹«
Lokostrelski mojster z Gorenjske je poudaril, da je lok najstarejši tehniški človeški izum, star približno 42 tisoč let. Lokostrelstvo je tako daleč najstarejša športna disciplina, ki po njegovem prepričanju še vedno buri duha. Odkar s svojim znanjem pomaga Šentloku, članom svetuje na treningih ali se z njimi udeležuje tekmovanj v domovini ter v Italiji in Avstriji. Kot se je izrazil, je dobro iti takoj v ogenj po krompir. Če kdo v lokostrelstvu kaj velja, se namreč izkaže na tekmah, ko na puščico delujeta še stres in negotovost. »To je treba premagati. Na domačem vrtu je lahko namreč vsak svetovni prvak.«
Foto: Andraž Purg - GrupA
Preberite več v Novem tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se