
Doza narave v malhi zabave
Na včerajšnji svetovni dan Zemlje se je s slovesnostjo na Šmartinskem jezeru končal večletni projekt Doza narave v malhi zabave.
Na včerajšnji svetovni dan Zemlje se je s slovesnostjo na Šmartinskem jezeru končal večletni projekt Doza narave v malhi zabave.
Nobenega dvoma ni, da bo letošnji občinski praznik v Taboru v znamenju prenovljenega Jurijevega trga, s katerim je občina dobila prepoznavno središče. Teden v času praznika bo sicer postregel še s slavnostno sejo in z Jurijevim sejmom. O tem in še o ostalih aktualnih projektih smo se pogovarjali z županom Markom Semprimožnikom.
Informacijska točka Europe Direct Savinjska, ki deluje v okviru Celjskega mladinskega centra, je skupaj z Mestno občino Celje že 18. leto zapored organizirala Festival prostovoljstva. Na festivalu že tradicionalno podeljujejo laskave nazive naj prostovoljcev. Na javni natečaj, ki je bil odprt do 21. marca, prispelo kar 40 prijav. Izmed vseh prijavljenih je strokovna komisija izbrala deset naj prostovoljcev v petih starostnih kategorijah. (SŠol, Foto: SHERPA)
Rokometaši Celja Pivovarne Laško so v 22. krogu prve slovenske lige premagali Sviš Ivančno Gorico s 37:27 in so štiri kroge pred koncem prvenstva zadržali štiri točke prednosti pred trebanjskim Trimom. Tekmo si je v novi dvorani v Štorah ogledalo 700 obiskovalcev. Tik pred začetkom obračuna so z minuto molka počastili spomin na celjskega zdravnika Dušana Polimaca.
Ribiška družina Celje zadnji dve leti opaža pogin samic krapa v Šmartinskem jezeru v času, ko bi se ribe morale drstiti. Kaj je vzrok za to, še ne vedo.
Včeraj je bil Citycenter Celje v znamenju tradicionalne modne revije.
Medvrstniško nasilje, ki se je zgodilo v Celju in katerega posnetke so ljudje in nekateri mediji eksplozivno delili na spletnih omrežjih, je sprožilo val zgražanja, javnega obsojanja, celo objave imen vpletenih. Družba je s tem izpostavila storilce, a z vsakim deljenjem posnetkov linčala tudi osebo, ki je doživljala nasilje. A ljudje imajo od celotne zgodbe vpogled samo v drobec celotne dinamike razvoja in ozadje takšnega nasilja, pravi izr. prof. dr. Katja Košir z Oddelka za psihologijo Filozofske fakultete Univerze v Mariboru. Strokovno, a zelo jasno za vsakogar je pojasnila ustroj delovanja storilcev, in opazovalcev nasilja ter to, kako bi sleherni od nas moral ravnati in kaj razumeti, ko se zgodijo takšni neprimerni in nesprejemljivi dogodki. Celoten intervju je objavljen v tiskani izdaji Novega tednika. (SIMONA ŠOLINIČ, foto: SHERPA)
Vojniški občinski svetniki so na sinočnji seji potrdili nove cene programov vrtca, storitve pomoč družini na domu ter cene pogrebnih in pokopaliških storitev na pokopališčih v občini Vojnik.
Slovenska policija se tudi letos pridružuje vseevropski akciji in bo jutri, v petek, po vsej državi izvedla maraton nadzora hitrosti. Maraton nadzora bo skoraj na 100 lokacijah tudi na Celjskem. V članku preverite, kje so te lokacije. (SŠol, Foto: Andraž Purg)
V Narodni galeriji v Ljubljani so podelili naziv Dobrotnik leta 2022. Bralci časopisov Naša žena, Dolenjski list, Štajerski tednik, Novi tednik, Naš čas, Primorske novice, Novice Svet24 in Vestnik so na območju svoje regije med kandidati izbrali sedem plemenitih posameznikov, ki s svojo dobrosrčnostjo premikajo meje. Po regijskem glasovanju je sledilo še nacionalno glasovanje. Letos je tako naziv Dobrotnik leta 2022 pripadel Juriju Juhantu, ki že deset let skupaj z ženo skrbi za Zavetišče Horjul, kjer je vsak dan v letu predan skoraj sto bitjem, ki nimajo svojega doma ali pa so v zavetišču pristale iz drugih razlogov. Med kandidati, ki so se potegovali za ta laskavi naziv, pa je bila tudi Dragica Mirnik, ki je pred vseslovenskim glasovanjem dobila največ glasov v sklopu izbora Dobrotnik leta 2022 v naši regiji. Mirnikova je predsednica Medobčinskega društva delovnih invalidov Celje. (Foto: Andraž Purg)
Ob svetovnem dnevu knjige je Osrednja knjižnica Celje pripravila nekaj zanimivih dogodkov in omogočila, da se lahko novi člani vpišejo brez letne članarine.
Čebelarstvo ima v Laškem dolgo tradicijo. V minulem letu so v tamkajšnjem čebelarskem društvu obeležili 120-letnico organiziranega delovanja. Jubilej so konec septembra proslavili s svečano akademijo ter z izdajo zbornika. V ponedeljek pa so v Muzeju Laško odprli še razstavo, ki dopolnjuje omenjeni zbornik. Razstava z naslovom »Po bučelah se vižej« (Po čebelah se zgleduj) pripoveduje, kako nas čebele učijo medsebojne povezanosti in sodelovanja ter nam dajejo navdih za lažje premagovanje naših vsakodnevnih izzivov.
Celjanka Nataša Berginc je prestopila na manj prijazno stran petdesetih let, energije, idej in poslovnih ciljev pa ji ne zmanjka. Vrtiljak dogodkov se jo je lotil ob koncu študija, ko je spisala diplomo, rodila sina Andraža in po njem poimenovala podjetje. S slednjim oziroma z znamko oblačil And by Andraž je dokazala, da je v Sloveniji v tekstilni industriji mogoče uspeti. Podjetje je enakomerno napredovalo v smislu tehnološkega in finančnega razvoja. Sodelovanje s športniki je za podjetje velika dodana vrednost iz strokovnega vidika.
Kaj se v resnici dogaja v predsedniški palači pod Natašo Pirc Musar. Če nas je morda za hip spreletelo, da bomo pogrešali neprestano prisotnost nekdanjega predsednika države Boruta Pahorja tudi po koncu njegovega mandata v javnosti, v medijih in sploh na družbenih omrežjih, smo lahko potolaženi. Prejšnji teden je nekdanji predsednik republike gostoval na televiziji Veseljak, za eno tujo bančno korporacijo pa je začel snemati podkast. Borut Pahor ostaja z nami, tako ali drugače, lahko da s prodajo osebnih predmetov v humanitarne namene ali pa z hudomušnimi domislicami na svojih družbenih profilih, ki mu jih nikoli ne zmanjka.
Generali zavarovalnica d. d. prvič organizira nagradni natečaj SME EnterPRIZE, ki je namenjen spodbujanju trajnostnih poslovnih praks in modelov med slovenskimi malimi in srednje velikimi podjetij ter javni razpravi o pomenu trajnostnega poslovanja. Prijave v nagradni natečaj so odprte od danes, 17. aprila, do 17. maja 2023 na spletnem naslovu www.generali.si/sme-enterprize.
Rahel in svež poletni veter burin je v Ljubljano prinesel tudi svojega soimenjaka, ki je poskrbel za prvi piknik sezone.
Minuli konec tedna so na območju Policijske uprave Celje obravnavali pet močno pijanih voznikov, tri v Celju, enega v Laškem in enega v Lučah.
Te dni bodo Celje napolnili mladi pevci, saj se je po nekajletnem premoru v mesto vrnil Mladinski pevski festival. Slavnostno odprtje festivala bo danes ob 16. uri v veliki dvorani Celjskega doma. V mesto bo prišlo 350 pevcev in zborovodij srednješolskih pevskih zborov iz Ljubljane, Maribora, Brežic in Celja ter študentje glasbene pedagogike z mariborske in ljubljanske univerze, saj bo koncertnemu delu sledilo tudi strokovno srečanje glasbenih pedagogov.
Šola je na podeželju pogosto srce kraja, kjer ne skrbijo le za izobraževanje, ampak tudi za pester kulturni in družabni utrip. Zaradi oddaljenosti od središč so za številne starše in otroke podružnične šole ponekod dobrodošle in nepogrešljive. A na Celjskem je tudi nekaj podružnic, kjer je učencev tako malo, da bi se lahko občine ustanoviteljice, ki za delovanje teh ustanov namenjajo veliko denarja, odločile za njihovo zaprtje.
Na Gimnaziji Celje – Center se je včeraj končal dvodnevni srednješolski državni debatni turnir. Da ima Celje res odlične debaterje, je dokazala zmaga domače ekipe s I. gimnazije v Celju, Art Špegel, eden od članov ekipe, pa je bil najboljši govorec celotnega turnirja.