V Mozirju v ospredju ostaja popoplavna obnova
Ob občinskem prazniku z županom Ivanom Suhoveršnikom

Lansko leto je bilo za občino Mozirje nadvse uspešno, saj so praznovali več pomembnih pridobitev. Uradno so odprli prizidke k osnovni šoli, vrtcu in h kulturnemu domu. Prav tako so nadaljevali popoplavno obnovo in uredili igrišča v Lokah, obnovili več cest in sanirali kar nekaj plazov. Tudi letos bo največ njihovih projektov vezanih na popoplavno obnovo javne infrastrukture. Kot pravi mozirski župan Ivan Suhoveršnik, imajo načrtov veliko. Upajo, da jim bo državna tehnična pisarna pri tem dala čim več zelenih luči.
Občina Mozirje praznuje danes, 24. aprila, na jurjevo. V tem času je še posebej živahno, saj lokalna društva prirejajo vrsto dejavnosti. Osrednji del praznovanja je bil v torek, ko je občina na slavnostni seji najbolj zaslužnim občanom podelila priznanja. Glavnina družabnih dogodkov se bo zvrstila v teh dneh. »Naša društva pripravljajo tradicionalne pohode, plezanje na mlaj na mozirskem sejmišču, čaka nas tudi tekmovanje v streljanju z zračno puško, manjkalo ne bo niti tradicionalno ljudsko petje. V nedeljo nam bo po slovesni sveti maši zaigrala tudi Godba Zgornje Savinjske doline,« je napovedal mozirski župan Ivan Suhoveršnik.
Vašo občino so lani zaznamovala slavnostna odprtja milijonskih naložb. Kako so pripomogla k razvoju kraja?
Lani smo imeli veliko odprtij in pridobitev. S prizidkom h kulturnemu domu je nove prostore dobila knjižnica, ki je bila pred tem zelo utesnjena, prav tako ima v prizidku imeniten prostor zdaj tudi Godba Zgornje Savinjske doline. Nov prizidek smo uradno odprli tudi ob šoli. Z njim smo pridobili dodatne učilnice, garderobe, obnovili smo tudi prostor za administracijo. S tem je nove enote in kuhinjo dobil tudi vrtec, ki je ob šoli. Med poletjem smo nato šolo tudi energetsko uredili in pred njo postavili nova igrišča. Obnovili smo tudi zdravstveno postajo v Mozirju in sofinancirali nov zdravstveni dom v Nazarjah. Drugi projekti so se nanašali na popoplavno obnovo. Škoda po poplavah leta 2023 je bila v naši občini ocenjena na 10 milijonov evrov, od tega smo 40 odstotkov sredstev dobili iz t. i. predhodnega programa. Vsa ta finančna sredstva smo počrpali in z njimi obnovili kar nekaj infrastrukture. Približno milijon evrov smo namenili tudi za obnovo čistilne naprave, ki je bila po poplavah zelo poškodovana. Zelo velik projekt je bila tudi obnova igrišč v Lokah.
Ali popoplavno obnovo v občini nadaljujete tudi letos?
Da, pravzaprav se bo na to letos nanašala večina naših projektov. Trenutno obnavljamo cesto od gostilne Weiss do Golt, ki jo želimo obnoviti do 7. junija, ko bo na Golteh cilj kolesarske dirke Po Sloveniji. Prav tako urejamo parkirišče pred gajem. Upam, da bomo od državne tehnične pisarne dobili čim več zelenih luči za popoplavno obnovo, saj se zadeve pri črpanju sredstev iz rednega programa zaradi obsežnih zahtevanih dokumentacij nekoliko zapletajo. Črpanje denarja iz t. i. predhodnega programa je bilo bistveno lažje. Upam, da bomo s svojimi projekti čim bolj uspešni, a se bo popoplavna obnova najverjetneje nadaljevala še naslednji dve leti.
Čemu ob tem letos še namenjate največ časa in denarja?
Poleti nameravamo v šoli urediti prezračevanje, za katero smo že pridobili sredstva. Sredstva imamo odobrena tudi za selitev muzejske zbirke Mozirje in Mozirjani iz kaplanije v nove prostore na osrednjem trgu, pri čemer nam bo pomagal Muzej novejše zgodovine Celje. Zdi se mi primerno, da je na trgu več ponudnikov in da je tam tudi naš muzej. Hkrati pripravljamo projekt za obnovo vodovodnega sistema Letošč. Zanj že imamo odobrena kohezijska sredstva, delno bomo ta projekt izvedli tudi v okviru popoplavnih ukrepov. Naslednje leto načrtujemo veliko projektov tudi v okviru zelene infrastrukture – naredili bomo novo igrišče pri vrtcu, pri šoli je predvidena učilnica na prostem, uredili bomo pešpoti …

V občini še vedno pričakujete poplavni študiji za reki Savinjo in Dreto s pritoki in sprejetje DPN. Menite, da bo to pomembno vplivalo na zmanjšanje tveganja ponovnih poplav?
Glede zagotavljanja poplavne varnosti smo v občini vezani na poplavne študije in DPN, za katerega država pravi, da ima denar že rezerviran. Poplavne študije naj bi bile končane letos, predlogi v državnem prostorskem načrtu so štirje – širitev struge, širitev na levo ali desno ali nova suha struga skozi Loke, kjer so ustanovili tudi civilno iniciativo. Za Mozirje bi bilo najboljše, da bi razširili strugo Savinje. Kjerkoli bi delali nove struge, bi bila namreč vedno težava Soteska, ki ne more »požirati« toliko vode, kot je je bilo avgusta 2023, zato začne poplavljati. Rešitve zato vidimo gorvodno, naj bo to na Savinji ali Dreti in na raznih pritokih. Če bi to uredili, prav tako, če bi uredili razlivna območja in morda naredili še kakšen zadrževalnik, bi bila v Mozirju poplavna varnost zagotovo veliko boljša. Da bi se popolnoma izognili poplavam v prihodnosti, bo verjetno malo težje.
Kako je z gospodinjstvi, ki so morala zapustiti svoje domove?
V naši občini se je moralo preseliti šest gospodinjstev. Vsa so se odločila, da bodo vzela odškodnino, zato je tukaj naša naloga končana. V občini trenutno izvajamo lokacijske preveritve, kje bi bilo mogoče graditi, nekateri pa so stanovanje oz. hišo že kupili. V občini smo sprejeli tudi občinski podrobni prostorski načrt za naselje Brdce, kjer je možnih do devet novogradenj. Za to območje se predvsem zanimajo poplavljenci iz zgornjega dela Savinjske doline, iz Braslovč in Šoštanja. Tudi ti so vzeli odškodnino in iščejo nove nepremičnine.
Preberite več v tiskani izdaji Novega tednika!
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se