Predsednik državnega sveta Alojz Kovšca je danes s sodelavci obiskal Premogovnik Velenje in Termoelektrarno Šoštanj (Teš). V ospredju pogovora je bilo zapiranje rudnika. Znano je, da se v Šaleški dolini zavzemajo za čim kasnejše zaprtje, medtem ko se je država odločila podpreti najbolj ambiciozen načrt, ki predvideva opustitev izkopavanja lignita do leta 2033.
V Srbiji naj bi tamkajšnja policija prijela Kristijana Kamenika. Trenutno naj bi se nahajal v zaporu v Sremski Mitrovici. Razlog za prijetje je bilo to, da mora v Srbiji prestati še okoli 20 dni zaporne kazni.
Več krajanov Ponikve v občini Šentjur se sprašuje, zakaj je lastnik zemljišča podrl lipi, ki sta stali ob Marijini kapeli v Zagaju in sta bili domnevno stari več kot dvesto let. Lastniki zemljišča, kjer sta rasli drevesi, pravijo, da so ju odstranili zaradi izboljšanja varnosti in zaradi boljšega dostopa kmetijskih strojev do večjih kmetijskih zemljišč. V celjski območni enoti Zavoda za varovanje kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS) so pojasnili, da drevesi nista imeli pravnega varstvenega statusa kulturne dediščine. A ker imajo stoletna drevesa, četudi niso varovana, v prostoru širši družbeni pomen, na mestu posekanih lip predlagajo zasaditev novih.
Je mesto, kjer se ljudje srečujejo, družijo, izobražujejo, uživajo ob dobri hrani in pijači ter širijo obzorja ob številnih kulturnih in modnih dogodkih. Ni le nakupovalno, ampak tudi ustvarjalno središče s posluhom za sočloveka. Že 15 let soustvarja življenje v knežjem mestu in širši regiji. Je mesto, kjer se ljudje počutijo prijetno in domače in kjer lahko najdejo vse, kar potrebujejo zase in za svoje najdražje. Je nakupovalno središče znotraj velikega mednarodnega koncerna družine, ki ob podpori vseh, ki so združeni pod skupno streho, skrbi za humanitarni sklad Citycentrovo. Že leta ponuja roko pomoči posameznikom in ustanovam v regiji. Podpira talente vseh starosti in velikosti. Se razvija in raste z mestom, katerega ime nosi tudi v svojem imenu.
Bliža se čas praznovanja praznika Občine Tabor, vendar bo letošnje dogajanje, kot kaže, v tej spodnjesavinjski občini bolj skromno. Občina se je odločila, da zaradi ukrepov, povezanih s koronavirusom, odpove letošnji Šentjurski sejem in spremljajoče dogodke.
Že trinajsto leto zapored bodo na Gimnaziji Celje – Center (GCC) pripravili prireditev v čast svetovnega praznika poezije in prvega pomladnega dne. Današnja tradicionalna prireditev bo tokrat na spletu, začela se bo ob 19. uri, spremljati pa jo bo mogoče na šolskih kanalih Facebook in Youtube. Dogodek, ki ga na GCC bienalno posvečajo ruski kulturi in ruskemu jeziku, so mladi ustvarjalci naslovili Brezmejno in brezčasno/«Безгранично и вневременно». Tudi letos bo potekala ob podpori Veleposlaništva Ruske federacije v Republiki Sloveniji, Društva Slovenija Rusija in Sklada Toneta Pavčka, pripravili pa so jo sedanji in nekdanji dijaki GCC z mentorji in gosti iz osnovnih, srednjih in glasbenih šol.
V okviru priprav in promocijskih dogodkov pred bližnjim evropskim nogometni prvenstvom mladih reprezentanc let (Euro U21) je Mestna občina Celje (MOC) popoldan na Krekovem trgu postavila na ogled cvetlično žogo. Krasi jo 2240 rumenih in modrih mačeh in je resnično prava paša za oči.
Julija naj bi izbrani izvajalec, ki bo izbran na javnem razpisu, začel graditi oskrbovana stanovanja v Šmarju pri Jelšah. Pogodbo o soinvestiranju sta danes podpisala župan šmarske občine Matija Čakš in direktor Stanovanjskega sklada Republike Slovenije mag. Črtomir Remec.
Začele so se uresničevati napovedi župana Bojana Šrota, da bodo na Otoku v Celju, med Trubarjevo ulico in Ljubljansko cesto porušili garaže in na tem mestu zgradili garažno hišo in stanovanja. Občina je že pozvala lastnike garaž, naj izkažejo, da imajo pravico do uporabe garaže.
Zaradi (pre)zgodnjega zapiranja premogovnika kmalu izredna seja
Potem ko so sosežig nenevarnih odpadkov v Termoelektrarni Šoštanj (Teš) že pred približno mesecem soglasno zavrnili šoštanjski občinski svetniki in ko je ustavitev projekta napovedala tudi družba, so se o (ne)podpori projektu izrekli še v Velenju. Na podlagi mnenja delovne skupine za civilni nadzor nad omenjenim projektom so velenjski svetniki sklenili, da ta projekt v trenutnih okoliščinah ni izvedljiv. A svetniki sočasno niso povsem zanikali možnosti izvedbe drugih naprednih energetskih projektov na tej lokaciji. Župan Mestne občine Velenje (MOV) Peter Dermol, nekdaj tudi direktor Teša, je ob tem poudaril, da bo občina vselej podpirala razvojno in tehnološko napredne projekte za pridobivanje toplotne oskrbe.
Včerajšnji sestanek kolegija direktorjev slovenskih gledališč s predstavniki predstavniki ministrstva za kulturo in nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), na katerem so pretresali možnost za ponovno odprtje gledališče za obiskovalce ni prinesel nobenega napredka.
Na celjski policiji so danes predstavili nekaj podrobnosti o včerajšnji tragediji v Šentvidu pri Grobelnem. 61-letni moški je ustrelil svojo 57-letno partnerko, nato si je sodil sam. (SŠol, Foto: SHERPA)
V umetniški četrti v Celju je bila dopoldan svečana predaja slik, ki so jih za bližajoče se evropsko prvenstvo reprezentanc do 21 let ustvarjali štirje celjski slikarji: Tomaž Milač, Narcis Kantardžić, Matej Čepin in Milan Todić, ki ni bil prisoten. Na dogodku so slikarji svoja dela predali Mestni občini Celje in lokalnem organizacijskemu odboru prvenstva.
Policija je danes predstavila nekaj več podrobnosti včerajšnje družinske tragedije na območju Zaloga pri Šempetru. 36-letni moški, ki je včeraj zjutraj umoril 57-letno mamo in hudo poškodoval 50-letnega očeta, je v policijskem pridržanju, danes ali jutri zjutraj ga bo zaslišal preiskovalni sodnik. Motiv za tragično dejanje še ni znan. (Foto: SHERPA)
Čas epidemije je močno zarezal v obrtniške poklice, tudi cvetličarji niso izjema. Kar nekaj cvetličarjev je v zadnjem letu zaprlo svojo dejavnost, ker zaradi ukrepov niso mogli poslovati, kot so bili vajeni. »Čas ›korone‹ ni ravno čas, ki bi bil prijeten za cvetličarje in vrtnarje. Kar naprej se moramo boriti, da imamo dejavnosti odprte. Ko se je lani začelo to dogajanje, smo utrpeli veliko škodo, saj smo zavrgli pomladno proizvodnjo, cvetličarne tudi veliko zalogo. V tem času je veliko cvetličarn zaprlo svoja vrata, nekatera velika cvetličarska podjetja so prav tako zmanjšala prodajo ali zaprla dejavnost, nekateri so uvedli ›vitko poslovanje‹ in odpustili delavce. Časi niso rožnati, čeprav delamo z rožicami,« pravi cvetličarski mojster Simon Ogrizek, predsednik sekcije vrtnarjev in cvetličarjev pri obrtno-podjetniški zbornici in predsednik mednarodnega cvetličarskega združenja Florint.
Danes okoli pol šestih zjutraj je bila policija obveščena, da je na območju Policijske postaje Žalec storilec do smrti zabodel 57-letno občanko in poškodoval 60-letnega občana ter pobegnil s kraja dogodka. (SŠol, ŠO)
Osrednja knjižnica Celje (OKC) po zadnjem sproščanju vladnih ukrepov ponovno omogoča večino storitev svojim uporabnikom, tudi dostop do knjižnih polic. Zaščitni ukrepi še ostajajo v veljavi, pri čemer so v knjižnici s sodobnimi tehnologijami poskrbeli za še večjo varnost obiskovalcev. Posebne okoliščine, da je bila knjižnica v minulem koronaletu nekaj časa tudi zaprta za obiskovalce oziroma jim je lahko omogočala le omejen dostop, se poznajo tudi v statistiki. Vodstvo knjižnice je tudi zelo zadovoljno z odzivom na virtualne dogodke, a pravih fizičnih dogodkov do jeseni predvidoma še ne bodo prirejali.
V Muzeju Laško si bo še do konca tega meseca mogoče ogledati razstavo z naslovom Primorski emigranti v Laškem, ki je postavljen na podlagi istoimenske knjige Andreja Mavrija. Avtor knjige je v njej popisal usodo približno 35 družin Primorskih Slovencev, ki so se morale izseliti z območja slovenskega narodnega ozemlja, ki je po prvi svetovni vojni z Rapalsko pogodbo pripadlo Italiji. Za pisanje knjige je Andreja Mavrija navdihnila tudi osebna izkušnja, saj je sin primorskega emigranta, ki je moral zaradi političnih razmer zapustiti svoje takratno domače ognjišče.
Drobna deklica in pogumna mamica prosita za pomoč
Petletna Lana ima zaradi kromosomske napake več zdravstvenih težav in močno zaostaja v razvoju. Pomagajo ji posebne fizioterapije, vendar jih zdravstvena zavarovalnica omogoča premalo, dodatne so samoplačniške. Z leti Lana poleg terapij potrebuje tudi sodobne medicinske pripomočke, ki bi ji olajšali vsak dan. Ker je mamica Sanja z deklico že kmalu po njenem rojstvu ostala sama in brez zaposlitve, ji dodatnih terapij in terapevtskih pripomočkov brez podpore dobrih ljudi žal ne more omogočiti.