
Denarna pomoč za Laščane
Katastrofalne posledice zadnjih poplav že poskušajo odpravljati tudi v Laškem. Občina pa občanom ponuja tudi denarno in psihosocialno pomoč.
Katastrofalne posledice zadnjih poplav že poskušajo odpravljati tudi v Laškem. Občina pa občanom ponuja tudi denarno in psihosocialno pomoč.
Za celotno Spodnjo Savinjsko dolino še vedno velja, da je potrebno vodo za pitje in pripravo hrane prekuhavati. Oskrba s pitno vodo je povsod omogočena razen v delu Letuša.
»Celje jo je glede na vremenske napovedi in velike pretoke Savinje odneslo zelo dobro,« je med drugim dejal celjski župan Matija Kovač na dopoldanski novinarski konferenci, ki jo Mestna občina Celje pripravili v štabu civilne zaščite na sedežu Poklicne gasilske enote Celje.
V velenjski občini se je včeraj in ponoči sprožilo več kot 100 plazov, ki ogrožajo 10 stanovanjskih in gospodarskih objektov. Po napovedih velenjskega župana Petra Dermola naj bi danes uspeli zagotoviti dostop do občanov, ki so ostali odrezani od sveta. Oskrba s pitno vodo je zagotovljena, razen na območju Belih Vod. V Rdeči dvorani je našlo varno zatočišče približno tisoč ljudi.
Zaradi obilnega deževja so bili v občini Šoštanj tudi minulo noč na terenu gasilci vseh štirih društev. Na varno so preselili 26 občanov. V poplavi slabih novic je dobra ta, da po zadnjih podatkih nasip med Velenjskim in Šoštanjskim jezerom ne predstavlja dodatne grožnje za mesto Šoštanj in okolico.
Tudi v Laškem je noč prinesla umiritev razmer. Ceste skozi Laško so še vedno zaprte, je pa voda iz omrežja ves čas poplavljanja ostala neoporečna.
Po Spodnji Savinjski dolini zaradi zaprte avtoceste še vedno nastaja prometni kaos. Vsi njeni odtoki so zamuljeni. Službe Darsa hitijo čistiti cestišče. Ko bo komisija za ugotavljanje stanja dala zeleno luč, bo cesta zopet odprta.
Skrajni severozahodni del Zgornje Savinjske doline, torej Solčava in Luče, ostaja odrezan od preostanka regije. Savinja je včeraj na cesti med Lučami in Solčavo, nekoliko višje od Igle, odnesla cestišče. Ne dela mobilni signal, ni elektrike.
Savinjska dolina se je prebudila v nov dan. Narasla voda je po podatkih pristojnih služb vidno odtekla in za sabo pustila veliko razdejanje. Gmotna škoda je ogromna. Po Spodnji Savinjski dolini zaradi zaprte avtoceste še vedno nastaja prometni kaos. Skrajni del Zgornje Savinjske doline je še vedno nedostopen.
Razmere v Celju se umirjajo, vodostaj Savinje se je zmanjšal za dobra dva metra. Ekipe zaščite in reševanja pregledujejo teren in bodo na dopoldanski novinarski konferenci predstavile podrobnosti.
Miho Rozmana, ki je direktorsko mesto v Meji zasedal od oktobra lani, je zamenjala Sandra Jordan.
Čez dan smo redno poročali o staju v Občini Laško, ki je trepetalo prej najhujšim. Kot pravijo na Občini, takšnih razmer ne pomnijo!
V Spodnji Savinjski dolini so pripravljeni na morebitni drugi poplavni val. Po dolini namreč zopet močno dežuje. Tudi napovedi niso obetavne. Arso sporoča, da se padavine ponovno krepijo. Trenutno močneje dežuje predvsem v zahodni polovici države, ponoči pa se bodo padavine razširile nad večji del Slovenije. Zvečer in ponoči se bodo krajevno še pojavljali dolgotrajni nalivi. Zgornja Savinjska dolina še naprej ostaja odrezana od države. Ne deluje niti mobilni signal, tako da je Zgornjesavinjčane nemogoče priklicati. S Telekoma Slovenije sporočajo, da so na terenu vse razpoložljive enote. Celovito sanacijo bodo začeli, ko bodo to dopuščale razmere.
Obilne padavine pustošijo tudi v občinah Velenje in Šoštanj. Reka Paka se je razlila na več mestih. Predstavniki civilne zaščite, gasilci in številni prostovoljci so na terenu že od zgodnjih jutranjih in pomaga najbolj ogroženim. Nekaj občanov so morali začasno preseliti na varno.
Poveljnik Civilne zaščite Mestne občine Celje Jože Plešnik je pred kratkim odredil prepoved približevanja vsem vodotokom in stoječim vodnim površinam v občini. Izjema so tisti, ki delajo v ekipah zaščite, reševanja in pomoči. Zaradi izjemno slabe hidrološke napovedi in velike verjetnosti razlitja Savinje pa se je začela tudi evakuacija na celotnem območju Lisc, Trubarjeve in Malgajeve ulice do Ljubljanske ceste ter stanovalcev mesta na levem bregu Savinje in spodnjega dela Polul. Evakuirali naj bi štiri tisoč ljudi.
Najhuje je v Zgornji Savinjski dolini. Pot v ta del regije je nemogoča. Zaprti so mostovi. Med njimi tudi v Letušu in Parižljah. Razmere so na meji apokaliptičnih.
Okrog 11. ure se je krizni štab CZ MOC odločil, da bo evakuiral od 250 do 300 ljudi, ki živijo na območju od Špice proti Levcu. Kot pravi poveljnik Civilne zaščite Mestne občine Celje Jože Plešnik, so ocenili, da je to območje najbolj ogroženo ob morebitnem prihodu večjega vodnega vala iz Savinjske doline.
Vremenske ujme, ki so naše kraje prizadele ponoči, lahko vplivajo tudi na kakovost pitne vode na nekaterih območjih. Zato svetujemo, da poskrbite, da boste imeli na voljo zadostno količino pitne vode v vašem gospodinjstvu, če pride do zakalitve vodnega vira v vašem omrežju.
S poplavami se soočajo tudi v občini Velenje, saj se je reka Paka razlila na dveh območjih, tudi na območju, kjer je avtokamp festivala Metal Days. Zato so po besedah predstavnika velenjske Civilne zaščite Bojana Prelovška trenutno najbolj zaposleni z reševanjem ljudi in vozil iz tamkajšnjega kampa. Sprožilo se je plazišče na cesti na Jakec. Zaprta je tudi cesta Arja vas Velenje.
Vojnik, ki ga je močno prizadelo preteklo neurje, danes trepeta tudi pred morebitnimi poplavami. Vendarle pravi poveljnik civilne zaščite Vojnik Arnold Ledl, da trenutno stanje še ni kritično.
Trenutno
15 °C
Oblačno
sobota, 19. 4
Delno oblačno
nedelja, 20. 4
Delno oblačno
ponedeljek, 21. 4
Oblačno
7-dnevni obeti