Kriminalisti še vedno preiskujejo vzrok požara Mozirske koče, ogled pogorišča so morali vmes prekiniti, saj so nekatera področja še prevroča, da bi bila primerna za preiskovanje. V kolikor se bo žarišče dovolj ohladilo, bodo s preiskavo nadaljevali danes. (SIMONA ŠOLINIČ)
Delavci celjskega javnega podjetja Zelenice so v minulih dneh izvedli čiščenje zarasti na območju nekdanjega Rakuševega mlina. Ta del mesta, le streljaj od središča Celja, ima zdaj precej lepšo podobo.
Strogi ukrepi v času epidemije so nekatere gostince že pripeljali na rob obupa, saj vsi ne morejo poslovati tako, kot bi si želeli. Za nekatere pa je epidemija izziv, pred katerim ne bodo klonili. Sol na rano že več mesecev zaprtim gostincem je bila pretekli teden informacija, da gostinec lahko kljub koronskim omejitvam sklene pogodbo s podjetjem in izvaja storitve ponujanja hrane ter pijače za to podjetje, s katerim pač ustvari »varen mehurček«. Na nek način tako gostinski lokal postane menza za točno določeno podjetje. A večina gostincev tega sploh ni vedela. Čeprav tudi ljudje komaj čakajo odprtje lokalov, se bodo morda kmalu z žalostjo ustavili pred vrati »svoje gostilne«, kjer so leta in leta »kofetkali«, saj bodo ugotovili, da je lastnik zaradi krize v epidemiji moral zapreti lokal. Takšnih namreč ni malo. Preverili smo tudi, koliko natakarjev in kuharjev se je na Celjskem znašlo na zavodu za zaposlovanje. Številke niso nizke. (SIMONA ŠOLINIČ, JANJA INTIHAR)
Šaleško dolino čaka v prihodnjih letih pomembno prestrukturiranje. Po predčasnem zaprtju premogovnika bodo številna delovna mesta na prepihu. Občina že snuje ustanovitev industrijskega inkubatorja in v neposredni bližini še gradnjo stanovanjske soseske za mlade družine. V prostorih nekdanje Stare elektrarne pa želi vzpostaviti Center prihodnosti. Slednjega sta zasnovala avtorja edinstvenega uspešnega Vzorčnega mesta Erik Kapfer in Miha Cojhter. Tokrat sta k sodelovanju povabila več kot sto strokovnjakov in več kot 50 podjetij in organizacij različnih profilov. V podporo smelemu projektu je občina januarja že ustanovila tudi družbo Interaktivni digitalni center Eon, ki bo povezovalni člen vseh stebrov v Centru prihodnosti.
Krajane Kalobja jezi nenehno krpanje prostorov tamkajšnje več kot sto let stare podružnične osnovne šole. Njihova slaba volja se je še okrepila sredi februarja, ko je Komisija Uprave RS za zaščito in reševanje odsvetovala uporabo prvega nadstropja in podstrešja stavbe. Po potresu v Petrinji so se namreč v tej stari šolski zgradbi pojavile razpoke. Otroci pouk in vrtec obiskujejo v nadomestnih prostorih. Občina je sicer pred leti, ko jo je kot župan vodil mag. Štefan Tisel, odkupila zemljišče in naročila idejni projekt za manjšo novogradnjo. Sedanje vodstvo pojasnjuje, da projekt ostaja v dolgoročnem razvojnem programu občine, vendar ga občina ne bo prijavila na aktualni razpis.
Župan Mestne občine Celje Bojan Šrot je danes na vljudnostni obisk sprejel veleposlanika Švedske v Sloveniji Nj. eksc. Daga Harteliusa. Veleposlanik je Celje obiskal prvič.
Na dan slovenskega kulturnega praznika so v Muzeju Velenje v svoje delovanje vpeljali sodobno in priljubljeno obliko podajanja vsebin, podcast ali poslovenjeno poddaja. Kot v pogovoru razkriva direktorica velenjskega muzeja Mojca Ževart, digitalne vsebine ne bodo izpodrinile klasičnih oblik srečanj, a je to vsekakor dobrodošla novost, sploh v časih, ko obisk muzeja ni povsem samoumeven.
Minule mesece so odpadla razna druženja, odpraviti se ni bilo mogoče na nobeno prireditev ali izlet. Tudi družini Fister iz Celja je virus obrnil življenje na glavo. Popoldnevi so bili naenkrat zelo dolgi. A več skupnih trenutkov v domači dnevni sobi je pomenilo tudi več izmenjav idej in rodile so se nove poslovne zamisli za nove izdelke. Morda bi kdo rekel, da časi zanje niso najboljši. A za podjetne in nemirne ljudi, ki ne marajo izgovorov, česa vse se ne da, so lahko tudi takšne razmere izziv. Sicer pa je sestavni del življenja podjetnikov, da razmišljajo o tem, kako bodo dejavnost dopolnjevali, jo razvijali in posodabljali. Takšen je tudi Peter Fister, ki se je vsega, kar mora vedeti o poslu, naučil od očeta, sam pa znanje prenaša na sina Žana. V podjetju dela tudi žena Jožica, medtem ko je hči Ana ubrala drugačno pot, a čisto brez njenega sodelovanja pri podjetju tudi ne gre.
Sinočnji požar na Golteh je popolnoma uničil Mozirsko kočo. Ker ta stoji na 1356 metrih nadmorske višine, je bil dostop gasilcev do kraja požara otežen. Škoda je zelo visoka. Kriminalisti bodo danes opravili ogled pogorišča, a vprašanje je, kdaj točno se bo ta lahko začel, saj na pogorišču še vedno tli. (SIMONA ŠOLINIČ)
Od današnjega popoldneva sta kolesarska steza in pločnik v podvozu v Kersnikovi ulici (v smeri proti mestu, pri Zlatarni Celje) znova na voljo za uporabo kolesarjem in pešcem. Do zapore tega odseka je prišlo ob decembrskem potresu, ker se nad stezo in pločnikom v eni od bližnjih stanovanjskih hiš nevarno nagnil dimnik te hiše, nekaj opek dimnika pa je tudi padlo na pločnik. Mnogi so se ob tem spraševali, zakaj je ta odsek na Kersnikovi bil toliko časa zaprt. Za pojasnilo smo se obrnili na Teodorja Goznikarja, poveljnika Civilne zaščite MOC, ki je prevzela reševanje tega primera, potem ko je nevarno mesto po potresu zavarovala Poklicna gasilska enota Celje.
Člani PGD Žalec nadaljujejo tradicijo svojih prednikov ne samo na gasilskem, temveč tudi na pivovarskem področju. Prvi zametki organiziranega gasilstva v Žalcu so bili tesno povezani z razvojem hmeljarstva v tem spodnjesavinjskem kraju. Žalski gasilci so se odločili, da bodo temu v čast ob 140-letnici delovanja zvarili svoje lastno pivo Heroj. Ob tej priložnosti nameravajo izdati še knjigo o zgodovini in zanimivostih svojega gasilskega društva, medtem ko je v teh dneh v prostorih Medobčinske splošne knjižnice Žalec že na ogled priložnostna razstava o začetkih in razvoju žalskega organiziranega gasilstva.
Po več letih neuspešnega prodajanja večstanovanjskega objekta v središču Vojnika bo Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) tokrat poskusila z novim načinom, in sicer z e-dražbo z zniževanjem izklicne cene. Ta znaša 1,9 milijona evrov. Prodaja večstanovanjskega objekta na e-dražbi je napovedana za 22. marec.
Še vedno starše razburja tudi dejstvo, da bodo morali vrtec po vnovičnem odprtju plačati vsi, tudi tisti, ki bodo otroke še zadržali v domači oskrbi. Zmedo in obilo nejevolje je zakrivilo ministrstvo za izobraževanje, ki je v razmaku nekaj dni vrtcem poslalo nasprotujoči si okrožnici. Čeprav ministrstvo napoveduje, da bo spremembe prinesel deveti protikoronski zakon, starše zanima, kdo bo plačal januarske položnice.
Center interpretacije narave Kozjanskega parka in sprejemna pisarna bosta v sklopu evropskega projekta urejena v pritličnih prostorih gospodarskega poslopja gradu Podsreda v občini Kozje.
Mestna občina Celje (MOC) bo tudi letos pomagala gospodarskim subjektom, ki jih je in jih še bo prizadela epidemija. „Zavedamo se, da tisti, katerih dejavnosti so bile zaradi ukrepov za zajezitev novega koronavirusa delno ali v celoti ustavljene, potrebujejo čim prejšnjo pomoč, zato bomo sredstva za pospeševanje in podporo gospodarske dejavnosti v občini podelili že spomladi,“ so sporočili s celjske občine. V občinskem proračunu je v ta namen rezerviranih 275 tisoč evrov.
Pijanega 45-letnega voznika, ki je povzročil prometno nesrečo, so policsti pridržali do streznitve, ovadili ga bodo tudi zaradi zanemarjanja mladoletne osebe.
Trgovsko-poslovna zgradba v središču Polzele, v kateri med drugim domuje supermarket Tuš, je januarja dobila novega lastnika. To je postalo podjetje Tobs nepremičnine. Trgovina in drogerija Tuš v centru ostajata dolgoročni najemnici.
Obdobje epidemije koronavirusne bolezni je v naša življenja prineslo številne novosti. V času izrednih razmer smo se vsi državljani nenehno učili. Na vseh področjih. Koliko smo se naučili predvsem iz storjenih napak, bo pokazal čas. A dejstvo je, da vse spremembe, ki smo jih bili prisiljeni vpeljati v svoja življenja in delo, niso bile slabe. Z dovolj znanja, medsebojne podpore, sodelovanja in nenehnega izobraževanja so pravzaprav lahko zelo dobre. Pomemben premik v miselnosti se je v času najbolj zaostrenih razmer in pomanjkanja informacij zgodil ravno na področju dela. Čeprav je bila oblika dela od doma oziroma na daljavo že pred epidemijo zakonsko opredeljena, so se je posluževala le redka podjetja. V zadnjem letu se je delo od doma močno povečalo. Številni uspešni menedžerji pa že napovedujejo, da bo kombinacija klasične oblike dela in dela na daljavo zmagovalna kombinacija dela v prihodnje.
Gasilci v občini Šentjur imajo precejšnje potrebe po novih gasilskih domovih. Novogradnjo si želijo tako v PGD Šentjur kot v PGD Planina pri Sevnici, je bilo mogoče slišati na zadnji seji občinskega sveta. Občina se zavzema, da bi se potrebe uskladile na ravni celotne gasilske zveze. Z Generalno policijsko upravo se sicer dogovarja o možnosti gradnje skupnih prostorov tako za policijo Šentjur, gasilce tamkajšnjega PGD kot za civilno zaščito. Med zemljišči, primernimi za gradnjo, je tisto v bližini Drofenikove ulice, ki je trenutno v lasti Ministrstva RS za notranje zadeve.