Vodstvo ministrstva za kulturo na čelu z ministrico Asto Vrečko bo v naslednjih dneh obiskalo vseh dvanajst regij v Sloveniji, obiske pa je začelo včeraj v Celju. Zaključno srečanje bo 21. aprila v Cankarjevem domu. Polna Barbarina dvorana Pokrajinskega muzeja Celje je bila dokaz, da kulturne delavce v regiji zanima, kakšne spremembe snuje ministrstvo. Te bodo oblikovane tudi na osnovi razprav na omenjenih posvetih.
Na Brnčičevi ulici v Ljubljani se je odprl prenovljen prodajni Hisense Gorenje Studio, ki se razprostira na kar 1.200 kvadratnih metrih, kar omogoča celovit vpogled v ponudbo izdelkov za dom blagovnih znamk Hisense in Gorenje. V prodajnem studiu lahko obiskovalci na enem mestu najdejo vse za dom – od kuhinj, bele tehnike, malih gospodinjskih aparatov, sesalnikov in klimatskih naprav, do visokotehnoloških laserskih televizorjev.
»Občutki so fenomenalni, odlični, boljši ne bi mogli biti,« pravi z nasmehom zdaj že nekdanji direktor Poklicne gasilske enote Celje Janko Požežnik. Marca se je upokojil. Znan je po tem, da je pod njegovim 17-letnim vodenjem Poklicna gasilska enota Celje postala ena najsodobnejših in najbolj opremljenih v Sloveniji in širše. Požežnik je bil vrsto let dejaven tudi v politiki, je tudi priznan rokometni sodnik. Predvsem šport je velik del njegovega življenja, nekoč je razmišljal celo o igralski karieri, toda gasilstvo je bilo in bo ostalo poseben del njega, je mogoče razbrati iz pogovora. V pokoj je odšel pozitivno naravnan in z zavedanjem, da je za celjsko poklicno gasilstvo dal, kot sam pravi, »največ, kar je znal in zmogel«. (SIMONA ŠOLINIČ, foto: SHERPA)
Občina je s podjetjem Ges podpisala pogodbo za izvedbo gradbeno-obrtniških del na tamkajšnjem gradu. Cilj omenjenih del je, da bo ta spomenik kulturne dediščine postal čim prej dostopen za obiskovalce. Zanje občina za grajskimi zidovi načrtuje tudi nova doživetja. Slednja želi uresničiti s pomočjo digitalizacije in sodobne tehnologije.
Laško bo med 14. in 16. julijem ponovno odeto v pisane barve Piva in cvetja. Ustvarjalci 58. festivala napovedujejo pestro dogajanje z ogromno novostmi. Ena od teh bo vstopnina. Sicer bo Pivo in cvetje letos v znamenju trajnostne mobilnosti, kulinarike in sveže varjenega laškega piva ter privlačnega koncertnega programa. Ob tem bo festival ohranil tradicionalne etnografske vsebine, od razstave cvetja, Dneva Laščanov do uličnega vrveža z laško godbo in mažoretami.
V ponedeljek se je na družbenih omrežjih usul plaz komentarjev, ko je Javno komunalno podjetje (JKP) Žalec izdalo ukrep prekuhavanja pitne vode za uporabo v prehrani v naseljih Ločica ob Savinji ter Spodnje in Zgornje Grušovlje. Ker je šlo ravno za del območja, na katerem so Savinjčani lani zaradi pitja vode kot po tekočem traku zbolevali za prebavnimi težavami, je javnost še toliko bolj zastrigla z ušesi.
Policija ovadila trenerja Matevža Prešerna.
Konec oktobra lani so pri časniku Dnevnik razkrili zgodbo o spolnih zlorabah manj kot 15 let starih deklet v enem od ljubljanskih konjeniških klubov. Po besedah sedaj že odraslih žensk jih je zlorabil trener jahanja, dogajalo se je pred okoli desetimi leti. Nedavno je bil po končani preiskavi kazensko ovaden Matevž Prešeren iz Konjeniškega kluba PIP.
GRAWE zavarovalnica z veseljem poroča o dobrih finančnih rezultatih za leto 2022 in uspešno zaključeni nedavni skupščini delničarjev. Poslovno leto 2022 so zaokrožili z 819.091 evri dobička, pri čemer so z 49,1 milijona evrov skupnih prihodkov od zavarovalnih premij dosegli rast poslovnih rezultatov.
Na gregorjevo, ki ga obeležujemo 12. marca, se po ljudskem izročilu »ptički ženijo«, na ta dan pa je vezanih tudi mnogo zanimivih običajev. Eden od teh je spuščanje gregorčkov – plovil različnih oblik s prižgano svečko – v vodo. Gregorčki napovedujejo luč in toploto ter s tem naznanjajo prihod dela leta, ko je sonce dovolj dolgo na obzorju, da ljudem ni več treba delati ob luči. Običaj spuščanja gregorčkov obujajo tudi marsikje na Celjskem. Hiške, cerkvice, gradovi, barčice in drugi predmeti so tako minuli konec tedna zaplavali po Savinji, Hudinji in še marsikje.
Iz Občine Šmarje pri Jelšah so sporočili, da je Višje sodišče v Celju potrdilo prvostopenjsko odločitev sodišča v tožbi Golf kluba Jelšingrad proti Občini Šmarje pri Jelšah. Sodba v imenu ljudstva je v prid občini in je pravnomočna.
Na Lipi v občini Štore je vrsto let delovala srednja kovinarska in metalurška šola, znana pod kratico Škimc, leta 2007 pa je program pod svoje okrilje prevzel Šolski center Celje. Prostori, kjer so nekoč mladi gulili šolske klopi, so od leta 2018 v lasti občine. Slednja jih je že odstopila več društvom. Nazadnje se je tja preselila štorska Krajevna organizacija Rdečega križa. Prostovoljci so nad novimi in večjimi prostori navdušeni, saj lahko v njih izvajajo vse svoje dejavnosti. Edina težava je nerešeno ogrevanje.
Kot majhna deklica je v rodnem Pulju sama prikorakala v baletno šolo in se želela vpisati vanjo. V družini so upali, da jo bo minilo veselje do plesa, a se to ni zgodilo – ravno nasprotno. Gordana Stefanović – Erjavec, Goga za vse, ki jo poznajo, se je tej umetniški dejavnosti zapisala za vse življenje in s plesom »okužila« generacije mladih. Po 47 letih ustvarjanja kot plesalka, koreografinja in plesna pedagoginja je tudi v domačem Celju dobila priznanje, ki si ga zasluži. Na občinski slovesnosti v počastitev 8. februarja je za življenjsko delo prejela priznanje celjske zvezde, najvišje občinsko priznanje na področje kulture. V Plesnem forumu Celje, ki sta ga ustanovila z možem Dušanom Erjavcem, je vzgojila več kot dva tisoč plesalcev in tudi starejša hči Gea je krenila po plesni poti. Številni so šolanje nadaljevali na pomembnih akademijah v tujini. S plesnimi koreografijami je Goga sodelovala na domačih in tujih odrih. Priznanja je bila seveda zelo vesela, ob čemer jo je nekoliko zaskrbelo, ali to morda pomeni, da bi morala končati delo, saj o upokojitvi ne razmišlja. Temperamentno in zgovorno rdečelasko si tudi težko predstavljamo kot upokojenko.
Kolesarska povezava Celje–Štore–Šentjur, katere gradnja se je začela sredi lanskega maja, dobiva vedno bolj prepoznavno podobo. Izvajalci so pri Kočevarjevi in Kidričevi ulici v Celju že namestili premostitveno brv čez reko Hudinjo. Brv je dolga 47 metrov in tehta 26 ton.
Philippe Donnet prejel nagrado za družbeno odgovornost podjetja, ki jo podeljuje Združenje za zunanjo politiko.
Nagrada glavnemu izvršnemu direktorju Skupine Generali je priznanje za njegovo zavezo trajnostnemu razvoju.
Eden največjih projektov Plesnega foruma Celje v pretekli sezoni je bil plesno-glasbeni projekt Lunina čarobna flavtica, pri katerem je dvajset celjskih plesalk sodelovalo z orkestrom kitar in flavt iz pobratenega mesta Singen. Tam je bila maja lani premiera, nato so predstavo mladi plesalci in glasbeniki izvedli še v Celju. Danes ob 18. uri bo Lunina čarobna flavtica na ogled v Glasbeni šoli Celje, le da bo plesalke tokrat spremljalo enajst flavtistk iz celjske glasbene šole pod vodstvom Mirjane Brežnik.
Baletna plesalka Antoneta Turk iz občine Šmarje pri Jelšah je prejemnica nagrade Lydie Wisiakove za izjemne dosežke na področju baletne umetnosti v Sloveniji v obdobju zadnjih treh let.
Menda pripravi najboljšo ocvirkovko daleč naokoli. In kadarkoli jo srečam, je nasmejana. Zato je s kmetico Stanko Macuh iz Draže vasi pri Slovenskih Konjicah vedno prijetno poklepetati. Pravi, da ji ni žal, da je po rojstvu prvega sina pustila redno službo in se v celoti posvetila obveznostim na manjši kmetiji. »Delo je raznoliko in me izpopolnjuje, zato si želim, da bi tudi prihajajoče generacije mladih žensk v delu na kmetiji prepoznale priložnost,« poudarja dolgoletna predsednica Društva kmetic Zarja, ki se posveča tudi dopolnilni turistični dejavnosti.
Ravnanje z odpadki bo od maja nekoliko dražje. Družba za ravnanje z odpadki Simbio je v skladu z metodologijo o oblikovanju cen storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja predlagala povišanje za 0,70 evra za 120-litrsko zeleno in rumeno posodo za odpadke. Cene so bile sicer nespremenjene od leta 2016.
Urška Klakočar Zupančič, predsednica DZ: »Z Janšo sva se skoraj zaletela eden v drugega.«
Pri vodenju sej državnega zbora uživa, saj je dosegla, da velika večina poslancev prihaja vsaj na začetke sej: »Samo vodenje sej je po mojem mnenju večja umetnost kot pa vodenje obravnave na sodišču.«