
V požaru nastala ogromna škoda
Danes, nekaj pred 6. uro, je zagorelo v skladiščnem objektu v Ljubiji na območju Mozirja. Škode je kar za 400 tisoč evrov. (SŠol, Foto: FB stran Gasilci Mozirje)
Danes, nekaj pred 6. uro, je zagorelo v skladiščnem objektu v Ljubiji na območju Mozirja. Škode je kar za 400 tisoč evrov. (SŠol, Foto: FB stran Gasilci Mozirje)
Gasilci in druge intervencijske službe so imele ponoči in zjutraj zaradi novozapadlega snega tudi na Celjskem veliko dela. Zaradi snegoloma so morali po podatkih Uprave RS za zaščito in reševanje posredovati na območju občin Solčava, Velenje, Vojnik in Žalec. Gasilci so imeli največ dela z odstranjevanjem podrtih dreves, ki so se pod težo snega podrla na cestišča in ovirala promet.
Modna oblikovalka Lara Bernot o svoji poklicni poti, o ženski moči in hvaležnosti življenju »Če poslušaš sebe, že od nekdaj slediš svoji domišljiji, potem lahko pri tridesetih letih rečeš, da živiš tako, kot si nekoč sanjaril. Rada hodim v službo in vsak dan, ko stopim v ta prostor, sem hvaležna, da imam vse to. Vem, da ni nič več samoumevno,« so navdihujoče besede 30-letne modne oblikovalke Lare Bernot iz Kamnika. Pravi tudi, da s svojimi oblačili želi vnesti pozitivne vibracije med ženske, da bi se cenile ter se podpirale na poklicnih poteh.
Marko Brdnik je Konjičan, ki si je po postanku v Nemčiji z družino dom ustvaril v Ljubljani. Je šolan glasbenik, ki izhaja iz družine, kjer so se moški večinoma odločali za strojne poklice. On je izbral glasbo. Vzporedno je ves čas izpopolnjeval znanje strojne smeri. Med študijem se je zaljubil še v gore in stene. In ker ničesar ne počne zgolj polovično, se je izuril tudi v alpinizmu. Vsa znanja, ki jih je z leti pridobil, je v času epidemije koronavirusa s pridom izkoristil. Glasbene odre je, vsaj začasno, zamenjal za delovne. Kot alpinist in varilec se odlično znajde pri zahtevnejših tehničnih delih na višini. Trenutno je to njegov osnoven poklic. Glasba je postala konjiček, h kateremu se še vedno rad zateče. Pred mesecem je s skupino M.U.G. Trio izdal nov album in nekaj večerov preživel tudi na glasbenih odrih.
Si predstavljate, da bi svoje delo opravljali na različnih koncih sveta in tako podjetnost povezali s strastjo do potovanj? Takšen način življenja sta si za leto dni zamislila svetovalka za marketing Lara Petek in industrijski oblikovalec Simon Koražija iz Rogaške Slatine. Ker rada ostajata v stiku svojima družinama, sta si svojo dogodivščino po deželah z veliko sončnimi dnevi prilagodila tako, da imata redne postanke v domovini. V Slovenijo se vračata tudi zaradi svojega nedavno ustanovljenega podjetja, pri katerem sta prepletla znanje in izkušnje, ki sta jih doslej nabrala vsak na svojem poslovnem področju.
»Tudi, če bi bilo območje v celoti očiščeno in bi vanj natočili pitno vodo, bi tja pritekalo dvakrat več hranil, kot bi jih jezero lahko sprejelo. Znova bi prišlo do onesnaženja, kot se je to zgodilo že v preteklosti,« je rezultate študije o ponovni ojezeritvi Vonarskega jezera, o katerih smo v Novem tedniku poročali že pred časom, komentiral direktor Direkcije RS za vode (DRSV) Roman Kramer. Poudaril je, da ponovna ojezeritev ni možna. Spomnimo, da je analiza nanosov, ki je bila del študije, ponekod pokazala presežene vrednosti nekaterih težkih kovin. Po besedah Kramerja razmere niso tako zaskrbljujoče, da bi bila potrebna sanacija celotne doline.
Po državi bo zasijala praznična svetlobna okrasitev. V prestolnici in Mariboru že nocoj, v Celju, Laškem in Mozirskem gaju bodo lučke prižgali jutri, v soboto, v večini krajev pa prihodnji teden.
V Tropski hiši Celje je na ogled nova razstava o podrevnicah. Gre za majhne pisane in tudi zelo strupene dvoživke, ki jih je v naravnem okolju Latinske Amerike vse manj.
Ob stoti obletnici smrti skladatelja Josipa Ipavca so v Hiši kulture Celje pripravili novo postavitev Možička, prvega in največkrat izvajanega slovenskega baleta.
»Pogumno poiščite pomoč. Niti koraka nisem naredila brez strahu pred partnerjem. Ampak življenje je mnogo več kot strah, vredno je, da živimo v svobodi. Veste, če nasilnež reče, da bo boljši, se to ne bo uresničilo. Morda bo mir trajal dva dni ali en teden, ampak potem bo spet po starem. Ne bo se izboljšal. Z nasilnežem ne bo nikoli boljše! Stopite korak naprej, kot sem jaz. Vse sem pustila. Vse, kar sem vse življenje ustvarjala. Zdaj začenjam na novo. Ampak svobodno. In svoboda je tista, ki šteje,« je osrednje sporočilo naše bralke, ki se je iz hudega partnerjevega nasilja rešila po več kot dvajsetih letih. Zbrala je pogum. Danes, 25. novembra, je mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami. Drugače kot z njenimi besedami tokratne osrednje teme ne bi mogli začeti. Te besede morajo prebrati ženske, ki trenutno doživljajo tisto, kar je ona doživljala velik del svojega življenja. (SIMONA ŠOLINIČ)
Po tednu samotestiranja osnovnošolcev se strasti počasi vendarle umirjajo, pravi Marijana Kolenko, ravnateljica OŠ Lava in vodja aktiva ravnateljev celjskih osnovnih šol ter glasbene šole. Delež otrok, ki se šolajo od doma, je v Celju majhen, še manj je tistih, katerih starši zaradi upora ne želijo podpisati niti soglasja niti nesoglasja za samotestiranje. Ravnatelji in učitelji ob tem opozarjajo, da bi bil zdaj res že čas, da bi se lahko spet posvetili svojemu poslanstvu, kakovostnemu poučevanju. Nekateri starši so nestrinjanje z ukrepi izrazili s simbolnim prižigom svečk.
Inšpektorat za šolstvo je danes zaprl še osnovno šolo v Spodnji Savinjski dolini, in sicer naj bi to bila po poročanju STA Waldorfska osnovna šola v Žalcu. »Zaprtje je posledica nespoštovanja odredbe inšpektorata zavodu, da zadeve uredijo in delujejo skladno s trenutno veljavnim odlokom,« je šolsko ministrstvo sporočilo na Twitterju.
Konjiški policisti so v ponedeljek opravili hišno preiskavo pri 68-letniku z območja Zreč in mu zasegli večjo količino droge. (SŠol)
Marsikateri Celjan je bil v teh dneh presenečen, ko je na priljubljeni sprehajalni poti ob Savinji naletel na zaporo pešpoti. Kot so sporočili iz Mestne občine Celje, je zapora poti na odseku od Medloga do Špice nujna zaradi gradnje protipoplavnega nasipa na območju Medloga, katerega investitor je Direkcija RS za vode.
Ob 30. obletnici rojstva slovenskega tolarja so v Društvu Evronumizmatikov Slovenije pripravili pregledno razstavo, na kateri so obudili spomin na to edinstveno denarno enoto. Do 10. decembra bo gostovala v Knjižnici Laško. Ogledate si jo lahko med delovnim časom knjižnice. Strokovno vodenje je vsako sredo ob 17. uri ob predhodni prijavi. V septembru je bila razstava Radeče in tolar na ogled v Knjižnici Radeče.
V Savinovem likovnem salonu v Žalcu je na ogled razstava V odsevu svetlobe. Avtorici Eva Petrič in Zdenka Žido na njej obravnavata tematiko linije in teksture vsaka v svojem prepoznavnem likovnem jeziku.
Poročanje o tem, da intenzivni oddelki v bolnišnicah po Sloveniji pokajo po šivih, je očitno sprožilo premik pri cepljenju s prvim odmerkom tudi na Polzeli.
... ali bo Robert Golob po zgledu Zorana Jankovića vstopil v politiko? Premier Janez Janša si z menjavami menedžerjev v energetiki sam ustvarja svoje nasprotnike na volitvah.
Ta teden bo Zdravstveni dom Celje organiziral cepljenje proti covidu-19 tudi v zdravstvenih postajah Vojnik, Dobrna in Štore. (SŠol, Foto: SHERPA)
Vprašanje, kaj se skriva za zidovi gradu Podčetrtek, ki ga je nedavno odkupila tamkajšnja občina, je zadnja leta najbrž zbujalo zanimanje marsikaterega mimoidočega. Stavba je že dolgo izropana. Nepovabljeni gostje so iz nje odnesli vse, kar se je odnesti dalo. A tam se je vendarle ohranilo bogastvo, ki sega v obdobje zadnjih lastnikov z modro krvjo. Gre za stolpno uro, katere mehanizem je še danes skoraj natančno takšen, kot ga je naročil eden najbolj znanih štajerskih plemičev grof Ignac Marija I. Attems.