Novi tednik
© 2025 NT&RC, d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Kultura / stran 33

1606999034_slg_celje-vsak_glas_steje-17891.jpg

Ta veseli dan kulture je virtualen

Danes se spominjamo rojstva največjega slovenskega pesnika Franceta Prešerna, pri čemer mineva že dvajset jubilejnih let, odkar v Sloveniji 3. decembra obeležujemo Ta veseli dan kulture. Letos bo zaradi epidemije koronovirusa minil bolj žalostno, saj so vrata kulturnih ustanov zaradi vladnih ukrepov še vedno zaprta. Vseeno je ta praznik kulture mogoče zanimivo doživeti, saj so kulturne ustanove, tudi osrednje celjske, pripravile številne zanimive virtualne vsebine.

Robert Gorjanc
3. 12. 2020, 12.33
1606846827_knjiga_21.jpg

"Na koncu se vsi soočimo s svojo vestjo"

Pred dnevi je izšla že petnajsta knjiga pisatelja Lojzeta Seliča, roman z naslovom Pod težo vesti (njegov prvenec je izšel leta 2004). Gre za zgodbo o življenju na podeželju v 19. stoletju, o tekmovalnosti mogočnih družin, ki z ženitnimi in drugimi spletkami želita pridobiti še več bogastva, pri čemer se ne ozirata na moralne norme, pravico, resnična ljubezenske čustva in druge pozitivne vrednote, ampak sta za dosego svojih ciljev ter uresničenje pohlepa pripravljeni iti tudi preko trupel.

Robert Gorjanc
1. 12. 2020, 18.20
1606816761_duobizart-1024x686.jpg

Hiša kulture s koncerti na TV Celje in spletu

Vladni ukrepi za preprečevanje širjenja koronavirusa so organizacijo kulturnih dogodkov popolnoma onemogočili, a v Hiši kulture Celje izvedbo načrtovanih dogodkov in dejavnosti letošnje sezone nadaljujejo, kolikor dopuščajo okoliščine.

Robert Gorjanc
1. 12. 2020, 09.59
1606569081_dom_kulture_velenje.jpg

60 let Doma kulture Velenje

VELENJE – Dom kulture, ki velja za modernistični biser in ponos Velenja, mesta kulture, 29. novembra praznuje 60 let. Načrtovano bogato praznovanje, za katero bi s številnimi sodelujočimi umetniki in ustvarjalci poskrbel Festival Velenje, bo zaradi trenutnih ukrepov v okrnjeni obliki predvsem na spletu.  

Lea Komerički Kotnik
29. 11. 2020, 04.08
1605873384_moja-knjiznica_povezuje_infografika-768x396.png

Dan splošnih knjižnic: nagradi za knjižnici Laško in Šmarje pri Jelšah

Današnji 20. november je dan slovenskih splošnih knjižnic in je nekakšen vrhunec dogajanja od minulega ponedeljka, ko se je začel teden splošnih knjižnic, ki letos knjižnice obeležujejo pod sloganom Moja knjižnica povezuje. Ob današnjem prazničnem dnevu Združenje splošnih knjižnic je letos nagradilo tri knjižnične projekte, med prejemniki pa sta kar dve knjižni s Celjskega in sicer Knjižnica Šmarje pri Jelšah za projekt #OstaniDoma v stiku s knjižnico ter Knjižnica Laško, ki je nagrado s skupaj še s tremi posavskimi knjižnicam prejela za projekt Posavska potujoče knjižnice.

Robert Gorjanc
20. 11. 2020, 11.37
1605764251_poezija_iz_samovarja_2019_(1).jpg

Poezija iz samovarja z ruskimi pesniki srebrnega veka

Vsem omejitvam navkljub v teh zahtevnih časih bodo ljubitelji imenitnih kulturnih dogodkov vendarle lahko prišli na svoj račun, čeprav na spletu. Sedanji in nekdanji dijaki Gimnazije Celje – Center (GCC) so tudi letos izvedli tradicionalno literarno čajanko Poezija iz samovarja, ki jo sicer že nekaj let zapored pripravljajo v jesenskih mesecih. Ker je zaradi aktualnih razmere niso mogli izvesti v živo, so prireditev posneli. V programu kulturne prireditve z naslovom Šopek verzov pesnikov ruskega srebrnega veka kot gostje sodelujejo tudi dijaki I. gimnazije v Celju, stalni partner projekta pa je Osrednja knjižnica Celje. Prireditev si bo mogoče ogledati nocoj ob 19. uri na Youtubu in Facebooku GCC.

Robert Gorjanc
19. 11. 2020, 05.36
1605607633_huiqin_wang_alma_potuje_po_svetu_naprej_razstava_v_sem_(1).jpg

V etnografskem muzeju razstava slik o Almi M. Karlin

Znamenita celjska pisateljica in popotnica Alma M. Karlin navdihuje številne kulturne ustvarjalce, pisce, prevajalce, založnike, kustose, tudi slikarje. Trilogijo prispevkov, ki smo jih v zadnjem času v Novem tedniku namenili Almi M. Karlin, končuje predstavitev razstave slik o njeni poti okrog sveta, ki so jo pripravili v Slovenskem etnografskem muzeju (SEM) v Ljubljani. Avtorica razstave je Huiqin Wang, kitajska slikarka, ki v Sloveniji živi že 40 let.

Robert Gorjanc
17. 11. 2020, 10.06
1605254169_ekipa.jpg

Ježkov nagrajenec je bil navdušen

Da znajo mladi navduševati s svojo ustvarjalnostjo in z odličnimi izdelki, smo že večkrat z zadovoljstvom zapisali. Tokrat je širšo pozornost in številne pohvale v slovenskem prostoru vzbudil videospot Tista zakartana ura. Konec oktobra je doživel premiero v nedeljskem popoldnevu RTV Slovenija ob podelitvi letošnje Ježkove nagrade. Spot je predstavil nagrajenec, glasbenik, pesnik, skladatelj in kantavtor Vlado Kreslin. Pesem, ki temelji na resničnih dogodkih, povezanih s Kreslinovo družino, je izšla že lani, odslej jo dopolnjuje še videospot, ki je nekaj posebnega, saj je nastal kot maturitetna naloga dveh dijakov Srednje šole za strojništvo, mehatroniko in medije Šolskega centra Celje.

Tatjana Cvirn
13. 11. 2020, 07.52
1605028514_sara@selectparis_coldeboeuf-7.jpg

Dekle z eko kmetije pred modnimi fotografi

Če nekatera dekleta brezupno sanjajo o tem, da bi se lahko sprehodila po modnih brveh ali se kot model pojavljala na modnih revijah in v reklamnih oglasih, se drugim po spletu naključij zgodi vse to, ne da bi se za to posebej trudila. Visokoraslo modrooko in svetlolaso Saro Očko je sredi Ljubljane lani februarja opazil direktor agencije IM studio model agency Croatia, jo vprašal, ali je kdaj razmišljala o delu modela, ter ji ponudil sodelovanje. »Bila sem šokirana, saj o tem prej nisem razmišljala. A ker rada poskusim kaj novega, sem pristala,« pravi Sara, ki se letos preizkuša tudi v izboru za mis Slovenije.

Tatjana Cvirn
10. 11. 2020, 17.14
1605089382_zuzek.jpg

Poslovil se je igralec Igor Žužek

Iz Gledališča Celje so sporočili pretresljivo novico, da je včeraj v popoldanskih urah umrl član njihovega ansambla, sodelavec in prijatelj, dramski igralec Igor Žužek. Občinstvo njegove zadnje vloge, v predstavi Tista o bolhah, premiero katere je preprečila karantena, žal ne bo moglo videti.  

Novi Tednik
10. 11. 2020, 15.55
1604735641_tdf_2.jpg

75 let Novega tednika: Nepozabni TDF še vedno zbuja nostalgijo

Teden domačega filma (TDF) je bil v preteklosti zagotovo največji in najodmevnejši projekt Novega tednika in Radia Celje oziroma medijske hiše NT&RC. Ta imenitna večdnevna kulturna prireditev, ki je prikazovala najnovejšo in najboljšo filmsko produkcijo v Sloveniji in nekdanji Jugoslaviji, je bila pravi praznik sedme umetnosti. V času svojega obstoja (1973–1989) je v svojih najboljših letih TDF v celjske kinematografe (takrat so bili kar trije) zvabil tudi do 40 tisoč obiskovalcev. V Celje je privabil tudi filmsko stroko in srenjo nekdanje skupne države ter vzbudil veliko zanimanje medijev.

Robert Gorjanc
7. 11. 2020, 16.00
1604648964_arh_centrih_darja_076.jpg

»Konec zgodbe mora biti srečen«

redi oktobra je pri založbi Primus izšel mladinski roman Presneti deveti, prvenec Darje Arh Centrih, učiteljice v OŠ Ljubečna, ki je doslej objavljala le krajše zgodbe in dramska besedila. Roman je sijajen preplet precej običajnih situacij v življenju devetošolcev, kot sta recimo vprašanji, s kom bo kdo plesal na valeti in kdo je komu všeč, kot tudi globljih in težavnejših trenutkov, kot so ločitev staršev in pasti na spletu. Roman nas na zanimiv način pouči, da ni vse zlato, kar se sveti, in da sta zaupanje ter resnica še vedno temelj vsakega pravega odnosa.Virov, iz katerih je črpala snov za roman, ji kot učiteljici, mami dveh najstnikov in ženi seveda ne manjka. »Osrednji liki, učenci, starši in učitelji, so zasnovani iz časa, ko sem sama hodila v šolo, nekaj jih je iz pripovedovanj mojih otrok o tem, kaj se dogaja v njunih šolah, nekaj seveda tudi iz različnih prigod v šoli, kjer poučujem,« razkriva avtorica, ki se dobro zaveda razlik, prisotnih v življenju štirinajstletnika v času, ko je bila sama v teh letih, in danes.»Če primerjam štirinajstletnike v obdobju, ko sem bila sama v zadnjem, takrat še osmem razredu osnovne šole, in današnje devetošolce, sta ključni razliki računalnik in mobilni telefon. Naša generacija takrat ni bila vajena biti ves čas v stiku. Resda smo se tu in tam slišali po navadnem telefonu, tistem z vrvico, vendar popoldne nikoli nisem bila toliko v stiku s sošolci, kot sta moja hči in sin. Odraščala sem na Grobelnem in sem bila v takratni generaciji osmošolcev edina iz kraja, ki sem takrat obiskovala osnovno šolo v Šmarju pri Jelšah. Prav tako do prvega letnika srednje šole sploh nismo imeli računalnika, kaj šele interneta, zato se nam o spletnih pasteh ni niti sanjalo,« našteva in opozarja še na »pametni« telefon, ki ga prav tako ni imela, kar pomeni, da je bilo fotografiranja in izsiljevanja s fotografijami veliko manj, kot se to dogaja danes. A priznava, da vendarle obstaja veliko stvari, ki so si zelo podobne. »Pomagali smo si, če komu ni šlo, bili smo zaljubljeni, imeli smo težave z učitelji, nekateri učenci so se raje učili kot drugi. Vse to je bilo takrat in je še danes.« Foto: SHERPA

Marjetka Raušl Lesjak
7. 11. 2020, 06.09
1604121917_iz_zgodovine_nt_-_potopisi.jpg

75 let Novega tednika: Potopisi stalnica našega časopisa

Poslanstvo Novega tednika je, da pri vsebinah namenja poudarek regionalnim in lokalnim temam. Kljub tej ključni usmeritvi je bil časopis večji del svojega izhajanja odprt tudi za teme in prispevke, ki so presegali ne le regionalne, marveč tudi državne meje. Tako so tudi potopisi stalnica in temu novinarskemu žanru je ob našem jubileju namenjen zgodovinski pregled pisanja Novega tednika. V prispevku objavljamo dele potopisov iz 70. in 80. let prejšnjega stoletja.

Robert Gorjanc
1. 11. 2020, 05.00
1604120059_razstava_na_panojih_030.jpg

Ob zaprtih vratih muzejev na ogled razstav na prostem

Potem ko so se pred dnevi zaprla vrata muzejev in galerij, po ostrejših vladnih ukrepih zaradi slabše epidemiološke slike v državi, so razstave na prostem pravzaprav edina še dostopna fizična oblika kulturne ponudbe (poleg knjižnic). Ta čas so v središču Celju na ogled kar tri panojske razstave na prostem. Zaradi omenjene situacije so se pripravljavci razstav odločili, da jih za nekaj časa še podaljšajo.

Robert Gorjanc
31. 10. 2020, 04.52
1604037143_nova_obdelana_zizek_memento_3.jpg

Od onostranstva do skrbi za zanamce: o odnosu do smrti v arhivskem gradivu

Prihajajoči dan spomina na mrtve in praviloma turoben jesenski čas (ki je letos na srečo zlatorumeno pisan in topel) sta zagotovo primerna za ustvarjalne projekte, ki premišljujejo o življenju in smrti. Lotili so se ga tudi v Zgodovinskem arhivu Celje, kjer so pripravili razstavo in izdali katalog z naslovom Memento mori – smrt in odnos do nje v arhivskem gradivu. Avtor knjige in razstave je dr. Aleksander Žižek.

Robert Gorjanc
30. 10. 2020, 05.17
1603864973_virtualno_slg_romeo_in_julija.jpg

Gledališče Celje znova z virtualnimi predstavami

Potem ko so zaradi ostrejših vladnih ukrepov gledališča znova morala zapreti vrata svojih dvoran za obiskovalce, so v Gledališču Celje, kot ob prvem valu epidemije, oživeli predvajanje virtualnih predstav. Tako si je kot prvo v nizu prek aplikacije YouTube na spletni in Facebook strani gledališča mogoče ogledati tragedijo Williama Shakespearea, Romeo in Julija, v režiji Matjaža Zupančiča.

Robert Gorjanc
28. 10. 2020, 06.02
1603785422_rogatec_ti_r.jpg

Obnavljajo kulturni dom

  Občina Rogatec se je lotila obnove kulturnega doma, kjer imajo številna društva med letom vaje in kjer pripravljajo nastope. Za naložbo je pridobila približno 29 tisoč evrov državnega sofinanciranja. Preostali denar za obnovo, malo več kot 15 tisoč evrov, bo zagotovila iz lastnega proračuna.  

Tina Strmčnik
27. 10. 2020, 11.00
1603609258_zdovc_hedvika_(23).jpg

Priznanje za Hedviko Zdovc iz Zgodovinskega arhiva Celje

Letošnja prejemnica Aškerčevega priznanja, ki ga kot stanovsko nagrado podeljuje Arhivsko društvo Slovenije za dosežke na področju arhivske stroke, je tudi mag. Hedvika Zdovc. Od leta 1985 je zaposlena v Zgodovinskem arhivu Celje, kjer je skrbnica fondov uprave za obdobje od sredine 19. stoletja. Aškerčevo priznanje je prejela z Vesno Gotovino iz Arhiva Republike Slovenije, in sicer za pripravo zbirnega kataloga rokov hrambe dokumentarnega gradiva v javni upravi.

Robert Gorjanc
25. 10. 2020, 06.58
1603531083_nov_rezim_v_okc.jpg

Osrednja knjižnica Celje še odprta, izposoja po novem režimu

Med tistimi redkimi kulturnimi ustanovami ki po najnovejšem, ostrejšem vladnem odloku še ostajajo vsaj deloma odprte za obiskovalce, so knjižnice, a so morale tudi te prilagoditi svoje poslovanje. Tako tudi Osrednja knjižnica Celje (OKC), kjer je od danes v veljavi spremenjen način izposoje knjižničnega gradiva.

Robert Gorjanc
24. 10. 2020, 09.16
sun-bright

Trenutno

12 °C

Jasno

torek, 29. 4

Delno oblačno

8 / 22 °C cloud-sun

sreda, 30. 4

Jasno

8 / 22 °C sun-bright

četrtek, 1. 5

Jasno

9 / 23 °C sun-bright

7-dnevni obeti


© 2025 NT&RC, d.o.o.

Vse pravice pridržane.