Do konca novembra bo v Osrednji knjižnici Celje na ogled razstava objavljenih reportaž iz Slovenije, ki so jih mladi novinarji ustvarili v okviru projekta Mladi pišejo. tega je pred desetletji zasnoval nemški dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung in zadnja leta pri tem sodelujejo tudi učenci in dijaki iz Slovenije.
V Gledališču Zarja Celje se bo danes ob 19.30 začel jubilejni 30. Novačanov festival ljubiteljskega gledališča. Trnoveljski gledališčniki ga vsako leto pripravijo v spomin na pisatelja, pesnika, publicista in politika Antona Novačana. V zadnjih letih se je festival uveljavil kot eden od treh najbolj prepoznavnih v Sloveniji (poleg Linhartovega srečanja in Čufarjevih dnevov). Končal se bo 11. novembra, ko bo znana najboljša predstava festivala po oceni komisije občinstva.
Fontana piva Zeleno zlato v Žalcu je v sredo zabeležila prav poseben mejnik. Zavod za kulturo šport in turizem Žalec je prodal tristotisoči vrček. Slednje je obeležil s predajo plakete in simboličnega darila kupcu. To je bila Nina Buh iz Slovenskih Konjic.
Celjski godalni orkester deluje že od leta 1945 in povezuje ljubiteljske glasbenike različnih generacij. Vsako leto ponudi kakovosten program v obliki petih koncertov, kar je za tovrstno zasedbo zahteven zalogaj in presežek v slovenskem prostoru. Orkester ima veliko stalnih poslušalcev, ki lahko tako kot vsi ostali v celjskem Ticu do nedelje še nabavijo vstopnico za letošnji abonma.
Ste vedeli, da je Gustav Ipavec na enem od salonskih glasbenih večerov v Ipavčevi hiši v Šentjurju gostil celo znanega nemškega skladatelja Johannesa Brahmsa? Pred dnevi se je v Šentjur simbolno vrnil s svojimi glasbenimi deli. Obiskovalci so lahko prepletanju Brahmsovih in Ipavčevih del prisluhnili prvi petek v oktobru. Obiskovalci bodo izbrane kulturne dogodke lahko spremljali še do konca tega meseca.
Če so lani udeleženci prvega Alminega literarnega pohoda spoznavali njeno rojstno Celje, se povzpeli do hiše v Pečovniku, kjer je živela s svojo prijateljico Theo Schreiber Gammelin, in do pokopališča na Svetini, kjer je pokopana, jih bo danes pot vodila po Alminih literarnih poteh v Laškem in okolici.
Taborniki iz Rodu II. grupe odredov Celje so konec tedna pripravili že dvanajsto tekmovanje Grof (Grajska orientacijska fešta). Na Starem gradu se je zbralo več kot 350 tabornikov iz vse Slovenije in zamejstva.
»Marsikdo meni, da so delavci v tovarni sužnji. Jaz pa sem imel veliko ustvarjalno svobodo. To, da sem se vsak dan srečal z novo zahtevo ali idejo, mi je bilo pisano na kožo. Verjetno tudi zaradi mojega prepričanja, da noben izziv ni pretežek.« Tako pravi Franci Černelč iz Bistrice ob Sotli, ki je velik del poklicne poti posvetil unikatnemu oblikovanju stekla. Ker ima zelo rad glasbo, je doštudiral glasbeno pedagogiko in je glasbo pet let celo poučeval v osnovni šoli. Zadnji dve desetletji s pomočjo svoje ustvarjalne žilice kose kamna ali lesa spreminja v skulpture z novo zgodbo.
Kako je včasih strašilo pri kostanju, kaj so imele krastače skupnega z izginotjem mleka in zakaj so ponekod v Dobju svetile drobne lučke? V vseh primerih gre za zgodbe ljudskega verovanja v coprnice, ki se jih iz svoje mladosti spominja Marija Plemenitaš. Da pripovedi, ki jim je prisluhnila v otroštvu ali so se ohranile v spominu drugih domačinov, ne bi utonile v pozabo, jih je zbrala v svoji peti knjigi z naslovom Z očetom sva šla coprnice gledat.
V celjski Galeriji Nika Ignjatiča so danes odprli tradicionalno jesensko razstavo izdelkov uporabnikov Centra za varstvo in delo Golovec Celje. Tudi tokratna je prodajna, ponuja pa izdelke iz keramike, blaga, papirja ... Je dokaz, da umetnost in ustvarjalnost ne poznata omejitev.
Po letu in pol vaj, skrbi in neprespanih noči je na odru Celjskega doma včeraj zablestela skupina skoraj tridesetih osnovnošolcev iz I. OŠ Celje. Toliko nadarjenih mladih pevcev, igralcev in plesalcev ne vidimo vsak dan na odru, kot tudi ni čisto samoumevno, da v osnovni šoli ustvarijo tako zahtevno predstavo. A otrokom je uspelo s pomočjo mentoric, zunanjih sodelavcev, tehnične ekipe in ob veliki podpori vodstva šole, da je nastal otroški muzikal Popolni načrt.
Začetek letošnjega Praznika kozjanskega jabolka bo znova v znamenju pohoda po kozjanskih sadovnjakih. Sledilo bo nekaj ustvarjalnega in kulturnega pridiha, od razstave starih sort jabolk, do Aškerčevega večera. Vrhunec dogajanja bo drugi konec tedna v oktobru, ko bo na trgu Podsreda bogato sejemsko, kulturno, športno in družabno dogajanje.
Tržnica pri fontani piva v Žalcu se je že sedmo leto spremenila v prizorišče Savinjskega Oktoberfesta, za katerega organizacijsko skrbi Kulturno društvo Savinjski Oktoberfest. Pivo, klobase in preste so ponovno privabili številne ljubitelje piva, ki se zabavajo ob živi glasbi in zabavnih igrah. Med njimi sta kot medijska partnerja Novi tednik in Radio Celje.
»Pomagajmo graditi svet, ki ne bo ujet v ekran in bo zazrt v svetel dan.« To je bila tema letošnje prireditve Pozdrav ptic miru, ki jo je OŠ Lava izpeljala dopoldne v središču Celja.
Miha Golob se je rodil v Ljubljani, kot sam pravi, pred »malo malo malo manj kot 50 leti«. Tudi šolal se je v prestolnici. Obiskoval je Gimnazijo Šentvid. Tam se je prvič srečal z gledališkim odrom. Potem se je začel pripravljati na sprejemne izpite na AGRFT. Vmes je študiral novinarstvo. Po dveh neuspelih poskusih na sprejemnem izpitu iz igre se je prijavil še na sprejemni izpit iz gledališke režije in ga opravil. Prve gledališke nagrade je prejel že na akademiji, tudi Prešernovo študentsko nagrado. Za diplomsko predstavo je prejel nagrado za režijo na mednarodnem festivalu akademij v Brnu na Češkem. Kasneje pa je več nagrad prejel še za serijo otroško lutkovnih predstav, večino v tujini, na Hrvaškem, Poljskem, v Bolgariji, Rusiji, nazadnje še v Litvi za predstavo Tunel, in sicer zlati križ republike Litve, najvišje gledališko litovsko priznanje. Pred kratkim je predstava dobila nagrado za režijo na državnem lutkovnem festivalu v Mariboru.
Izdelki kitajske in japonske keramike, kosi pohištva, samurajska oprema … To je le nekaj zanimivih predmetov z Daljnega vzhoda, ki so bili doslej shranjeni v depoju Pokrajinskega muzeja Celje (PMC). Približno dvesto predmetov iz te zbirke bo do konca prihodnjega poletja na ogled v Stari grofiji na novi občasni razstavi Prevzeto v zaščito. Ta v ospredje postavlja problematiko določanja izvora teh vzhodnoazijskih predmetov.
V dvorcu Novo Celje je bila v torek zvečer razglasitev nagrajenca pesniške nagrade Fanny Haussmann. Prejel jo je Tom Veber. Skupaj s tem pa še nagrado v vrednosti tisoč evrov, ki jo podarja Občina Žalec.
Muzej Laško hrani številne dragocenosti. Med pomembnejšimi je nedvomno doprsni kip Franca Jožefa, ki ga je za sprejemni izpit na dunajsko akademijo likovnih umetnosti iz belega kamna pri svojih rosnih 17 letih izklesal svetovno znan hrvaški kipar Ivan Meštrović. Kip je včeraj iz Laškega odpotoval na razstavo v Zagreb.
Do prihodnjega ponedeljka bo na Savinjskem nabrežju v Celju še na ogled razstava, ki jo je ob 30-letnici revije Zgodovina za vse pripravilo Zgodovinsko društvo Celje. Avtor razstave je dr. Borut Batagelj, oblikoval jo je Andrej Mohorič.